Големите битки на 2009 година: Португалия vs САЩ

Day 1,225, 14:51 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev
Жега е. Живакът в термометрите ударно преодоляваше поредната чертичка и вече показваше 42 градуса по Целзий. Влажен океански въздух изпълваше дробовете ми при всяко вдишване. Устните ми лепнаха, а по челото ми се стичаха вадички пот – същински Веселин Маринов 😉.



Защо ли всички свързват град Фуншал и португалският остров Мадейра с почивка, купони и безкрайна фиеста?! Тук единственото безкрайно нещо е жегата. Второто е култът към Кристиано Роналдо, който е имал “щастието” да се роди в този врящ казан.



Не знам дали така е с всички чужденци, но още щом разбраха, че идвам от далече местните решиха да ме залеят с автобиографични данни за футболната си икона. Откакто пристигнах слушам само прогнозите за времето и за футболните залагания.
С изключение на вчерашния ден. Тогава в местно ресторантче опитах бакалауто на леля Мария - уникални филета осолена треска с броколи, картофи и маслини.



Докато леля Мария ми сервираше от някъде се появи младо момче, целуна я по бузата и каза, че отива да играе на стражари и апаши. Тя го помоли да й се обажда на всеки два часа, че иначе ще се притеснява. Момчето излезе на калдъръмената улица и с викове се затича надолу. Леля Мария метна кърпата на рамото си, самопокани се на масата ми и започна да ми разказва своята житейска история.
Била млада, избухнала война и при една от битките мъжът и бил ранен смъртоносно. Ставаше въпрос за Португалско-Американската война.


Малко предистория

Конфликтът между Португалия и САЩ бил част от Третата Световна война. Според историците това е една от големите войни в еСвета през 2009 година и е естествено продължение на Втората Световна война. По това време имало няколко замразени конфликта. Един от тях бил между Португалия, Франция и Русия от една страна и САЩ от друга.



Ако трябва да бъдем откровени Португалия не се държала неприятелски към американците. Нямало открита враждебност или неприязън.
Нещата започнали да придобиват по-ясни очертания след като португалците решили да сключат Пакт за ненападение с Испания. Предполагам всеизвестно е, че Страната на коридата е извечен съперник и неприятел на Португалия. Та някак си не останал незабелязан този договор.

САЩ във война на четири фронта

В началото на юли Русия и Франция атакували Северна Америка. В пресата на ЕДЕН се появили спекулации, че Португалия ще остане безучастна към този конфликт и ще се придържа към неутралитет.

На 25 юли САЩ се събудили с война на четири фронта – руски, френски, индонезийски и португалски. В момента, в който Индонезия атакувала Хавай, Португалия нападнала югоизточния щат Джорджия. Денонощие по-късно над кметството в Атланта се веел португалският флаг.



САЩ не разполагали с ресурсите да се противопоставят на четирите основни съперника. А те разполагали и с огромно количество двустранни договори, които на практика ограничавали войната само между тях.



За два дни португалската армия превзела Тенеси, Кънектикът и Западна Вирджиния. На третия ден португалците влезли победоносно и в окръг Колумбия, които е символ на САЩ от РЖ, тъй като в този окръг е столицата им. До края на деня войските на Португалия превзели още Арканзас, Мериленд, Алабама, Северна Каролина, Вирджиния и Южна Каролина.

Мир ама не съвсем

Португалските дипломати предложили мир на САЩ, като пренебрегнали целите, които си била поставила Русия. В началото американското правителство приело мирните преговори, но докато те се провеждали армията на САЩ контра атакувала португалските и индонезийските позиции в Алабама. Това им дало съществено предимство, въпреки че в началото Португалия удържала атаките.



Нещата придобили неочакван обрат след като по погрешка Индонезия подписала мирен договор със САЩ. Така били прекратени общите военни действия между португалската и индонезийската армии. Според португалски източници американците са се възползвали от бъг и са прецакали договорите на Индонезия.

Виждайки, как се променя хода на войната португалците приели да сключат мирен договор със САЩ. В клаузите било записано, че американското правителство ще заплати 500 тона злато на Португалия. В замяна те ще се оттеглят от Северна Америка. На 30-ти август португалците предали ключовете от всички покорени провинции на САЩ. С това били изпълнени условията по мирния договор.



Всъщност този конфликт е един от най-кървавите в еСвета. Много американци, португалци и индонезийци паднали в боя.Един от загиналите бил и мъжът на леля Мария.

Епилог

Леля Мария изхлипа. Попи с кърпата от рамото си сълзите и потта си. Усмихна се насила и ме попита дали ми харесва соленото бакалау. Преглъщах трудно – не само заради жегата, а и заради историята. Не можах да кажа “ДА”, а само кимнах с глава. Тя отново се насили да се усмихне и побърза да се прибере в кухнята. Отпих глътка бяло сухо вино и погледнах през витрината на ресторанта. Някъде там на калдъръмената уличка португалски момчета играеха на стражари и паши...

Още еИстория

Швеция: Перфектната военна машина
Южна Корея: Режимът на Теократите
КанАм - първият значителен военен конфликт
Свещената Пакистанска империя: Култът Dio Brando
Четвърта Световна война: Битките за България
Империята на викингите: начало, възход и крах


Източници
http://wiki.erepublik.com/index.php/United_States_of_America/History
http://wiki.erepublik.com/index.php/Great_War_of_2009
http://wiki.erepublik.com/index.php/Canada#Hungary-Czech_Republic_War
http://wiki.erepublik.com/index.php/Georgia