Швеция: Перфектната военна машина

Day 1,224, 15:11 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev
Камъчето подскочи няколко пъти над гладката водна повърхност и остави симетрични кръгли следи по нея. Секунди по-късно същото това камъче спря да се върти и потъна някъде там.
Винаги съм правил хубави “жабчета”. Повечето хора си мислят, че е въпрос на техника. Истината е в тежестта на камъчето и в наличието на вятър.
Вече час се разхождах по брега на шведското езеро “Меларен”. А през последните 5 минути съзерцавах красивата руса кака, която седеше на метри от мен. Тя пък се бе вторачила в острова, който невъзмутимо стоеше в средата на езерото.



Почнах да търся камъчета, за да правя жабчета. Може пък да й привлека вниманието. А ето едно! Тъкмо да го хвърля и я чух:
-Не го хвърляй! Подари ми го!
Баси и калиткото съм. Луд късмет!
-Заповядай! - казах смутено
-Знаеш ли легендата? - попита тя и се усмихна
-Коя легенда? – колко съм прост как може да не съм чувал за проклетата легенда?!
-Сега ще ти я разкажа. Заповядай, седни до мен.


Легендата за Йефьон и Юлфи

Преди много столетия в Швеция управлявал крал Юлфи. Той бил добър и благороден.



Веднъж докато ловувал от храстите се показала млада и красива жена. Той я попитал коя е, а тя му отговорила, че е богинята Йефьон.

Юлфи не повярвал в началото, но пък за пръв път виждал такава красавица. Богинята го хванала за ръката и му казала неща, които само той знаел. Кралят веднага се извинил на Йефьон, че е допуснал да го обземе съмнение. В знак на уважение към нея той и предложил сделка - ще получи толкова земя, колкото успее да изоре за една нощ. Все пак шведският крал очаквал реално потвърждение на това, че жената срещу него е богиня.

Йефьон веднага приела това предизвикателство. Превърнала четиримата си сина във волове и цяла нощ заедно с тях орала. До изгрев слънце Йефьон изорала точно 1122 кв. км.. Крал Юлфи дал земята на богинята, а тя я пренесла отвъд морето и основала Дания. На мястото на взетата земя се появило езерото “Меларен”. Може би и за това шведите винаги са смятали Дания за тяхна земя.



А аз си мислех, че враждата им е започнала в еРепубликата 😉.

Шведско-датската война

На 21 април 2008 година се случило дългоочакваното – в деня, в който приключила Норвежко-Финландската война, шведската флота атакувала бреговете на Дания.



Причината била прозаична – датският президент нанасял обида след обида на шведите. Всъщност повратната точка била негова статия, в която той определял шведите като "homoswedes" /вид маймуни/. В същият материал датският президент заявявал: “Като ще ни нападат, то поне да го заслужаваме”.



Войната приключила за два дни. Въпреки, че датчани, българи и южноафриканци се опитали да окажат съпротива. Но не това било важното, а фактът че за пръв път шведската армия започвала военен конфликт. А конфликтът завършил с очаквана грандиозна победа. Дори днес нито шведите са забравили деня, в който за изтрили Дания, нито датчаните са простили този акт.

Шведската военна машина

След такава обещаваща победа последвало логично продължение на този поход. Девет дни след като шведската военна машина демонстрирала своята мощ на прицел била подложена Германия.

Атаката на 1-ви май изненадала немците. Месец по-рано военните им експерти предупреждавали, че Швеция не бива да бъде подценявана. И въпреки това в първия ден на май германците били хванати по бели гащи. Немските дипломати веднага потърсили съюзници. Още повече, че те видяли колко ефективна е шведската машина за убиване.



Страх! Това чувство се настинало в Берлин. Ден по-късно, след дипломатически пробив, Германия подписала договор с Индонезия /по-това време една от световните военни сили/. Шведите не се изненадали, защото имали договорка с Норвегия – в деня, в който те нападнат Германия, викингите да атакуват Русия. Руската страна била необходим и ценен съюзник на Индонезия. Докато азиатците защитавали Русия, шведите превземали немските провинции необезпокоявани.

След героични битки на 19-я ден от началото на войната Швеция почти успяла да изтрие Германия. В това време се намесели дипломати и политици и от двете страни. Било договорено Германия да задържи някои от териториите си, а в замяна да подпише MPP и NAP, както и да заплати 500 златни кюлчета. Немците в началото приели условията, но по-късно се отметнали. Това пък била причината за втората война между двете държави.



Но за втората шведско-германска война ще разкажа друг път.

Епилог

Тя се изправи и позволи на лекия вятър да разпилее косите по рамената й.
-Бързам. Трябва да си платя мобилния телефон и интернета. – каза и ме погледна със сините си очи.
-ОК – не знаех какво друго да измисля.
-А и трябва да гласувам в еРепубликата, че съм шеф на партия там. – изчерви се
-Стига, бе. И аз я играя. – знаех си, че съм късметлия.
-Супер! Хайде тогава да играем от нас тази вечер. – сините й очи бяха развълнувани.
-Става! Умирам да ти го покажа ... профила си! – да-да. Профилът ще почака!


Още еИстория

Южна Корея: Режимът на Теократите
КанАм - първият значителен военен конфликт
Свещената Пакистанска империя: Култът Dio Brando
Четвърта Световна война: Битките за България
Империята на викингите: начало, възход и крах


Източници:
http://wiki.erepublik.com/index.php/History_of_Sweden
http://www.erepublik.com/en/article/a-world-in-flames-710451/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/history-of-the-kingdom-of-esweden-part-tv--840059/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/history-of-the-kingdom-of-esweden-part-tre-845380/1/20