Четвърта Световна война: Битките за България

Day 1,205, 23:52 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev
От скоро съм тук. Гледам на играта като на социален експеримент в реално време. Изключително приятно ми е да се ровя в материали за миналото на еДържавите. Странно е как хората повтаряме грешките си от РЖ и тук, в играта.
Днес реших да ви разкажа за Четвъртата Световна война. Ще ви дам малко предистория и основните моменти от конфликта. Специално място ще отделя на Румънско-Българската война.
Прегледах 10-тина източника и видях различни гледни точки. Определено има значение кой е писал статията – дали е българин, американец или румънец. Надявам се да съм успял да отсея истината от преувеличените факти.
Ако не съм успял, то моля те, читателю, не ме съди прекалено строго!


ПРЕДИСТОРИЯ И ОСНОВНИ КОНФЛИКТИ

Годината е 2009. Късна есен. еСветът бързал да излекува раните си от Третата Световна война. Победители и победени отново се нареждали край голямата шахматна дъска. Разпределяли се роли, отговорности, създавали се заговори и интриги. Златно време за дипломацията.
И точно тогава започнала поредица от военни конфликти, които ще останат в аналите на еРепубликата като Четвърта Световна война. Нещо повече – изследователите на играта твърдят, че този военен конфликт е ПЪРВАТА истинска Световна война. Защо ли? За пръв път войната достигнала неизвестните и недостъпни до момента територии на Австралия, Азия и Африка.



Кой стои в основата на конфликта? Както винаги имаме две страни: EDEN, които успешно защитили Северна Америка по време на Третата Световна война и PHOENIX, нов алианс, създаден от руините на PEACE. Малко уточнение PHOENIX се създал по време на военните конфликти. Той възникнал като необходима алтернатива на доминиращия EDEN.
Та, когато имаме две враждуващи страни и тестостерон, концентриран в една игра, то най-логичното нещо е да се случи война. За повече драматизъм можем да добавим и окупираните от PHOENIX по време на ВСВ азиатските региони, богати на желязо, предателството на Обединеното кралство в разгара на ТСВ и взаимната омраза между Германия, Полша, Франция, Испания, Унгария и Румъния.
Почти като в РЖ. Този път наистина конфликтът щял да бъде световен.
Фокусът на войната бил Азия. САЩ имали за цел да разгърнат своите сили в територии, които обслужвали интересите на държавите от разпадащият се PEACE. Американците се надявали, че след войната в тези райони няма да има сили на Индонезия, Унгария и Иран. Още повече, че на практика тези страни държали световните залежи от желязо. А без желязо няма оръжия.



Започнали военни действия на всеки континент, с изключение на Антарктика. Китай и Индия, които до този момент не оспорвали владенията на държавите от PEACE се присъединили към силите на EDEN.
Южна Африка предала своя съюзник и приятел Австралия на Бразилия. Бразилските военни не чакали втора покана и се настанили в земите на Свещеното кенгуру. В резултат Австралия се присъединила към EDEN.
А на север с изпреварващ удар Обединеното кралство атакувало Америка.



Какво правела по това време добрата, стара и премъдра Европа? Тук всеки атакувал навсякъде своя съсед.
В края на ноември месец Полша нахлула в Германия и превзела три оригинални немски региона. Фюрерът със сигурност се е обърнал в гроба, след като полската армия победоносно влязла в Берлин. Всички помнят гордите генерали от армията на Полша, които получили кръстовете си за храброст пред Бранденбургската триумфална арка. А унижената Германия била член на PHOENIX/PEACE.



Испания също се надигнала. Испанската корона решила най-накрая да изтрие спомена за френската победа от 1643 година край Рокроа и изпратила мощната си армия в трите погранични френски региона.
САЩ, следвайки своя план, нахлули в Азия. В този момент Румъния атакувала България, а гърците нападнали Турция.
Това не било достатъчно! Хърватска атакувала Словения, Русия навлязла във Финландия, Испания решила да мери сили и с Италия, а сърбите нападнали Румъния. Пълна каша!!!
Поляците преживели и мощен бейби-бум. В началото на войната те били 12 000, след атаката над Германия броят на играчите им достигнал 40 000, а в края – били повече от 65 000.

РУМЪНИЯ-БЪЛГАРИЯ: КОНФЛИКТ, ЗАЛИЧАВАНЕ, ОСВОБОЖДЕНИЕ

Военните конфликти заварили страната ни слаба и изтощена. А и както можете да се досетите България била член на PEACE. Това е съюзът, който за малко не изтрил САЩ от картата /май само един щат им оставал/. Но това е и алиансът, който загубил Третата Световна война.
Така България била част от победените страни. В същото време страната ни не била сред основателите на PHOENIX, наследникът на PEACE. Бързам да отбележа, че в някои български статии пише, че благодарение на дипломацията ни бил създаден новият съюз след румънската атака над нас. Не така пише в wiki-то. Свидетел не съм бил и за това давам и двете гледни точки. Отново според български източници именно нападението над нашата страна е началото на Световната война. Според чуждестранни хроники и wiki военната кампания не е започнала на Балканите.
И още един важен факт - по това време единственият ни действащ съюзен договор бил с Унгария. Другите ни МРР били изтекли.



В този неприятен за нас момент румънската армия нахлула едновременно във Видин, Русе и Варна. Макар за тази инвазия да се говорило от месеци никой не предполагал, че румънският удар ще бъде толкова силен. Войските на Румъния били водени от правнука на героя от битките при Плевен и Оряхово румънският полковник Михаил Черкез. Той разполагал с тайните карти на прадядо си, на които били отбелязани всички проходи по билото на Стара планина.
След първоначалния шок /да изгубиш три региона в един ден си е било драма!/ в рамките на часове дипломатите ни успяват да подпишат договори със Сърбия, Индонезия и Русия.



На следващия ден огромната румънска армия нападнала Бургас, Пловдив и София. От трите атаки те спечелили само в Пловдив. На страната на българите вече се включили унгарци, сърби, инодонезийци и руснаци.
Най важната битка – тази за София била спечелена безапелационно след мощната унгарска подкрепа и невероятна тактика приложена от нашите генерали. Нещо повече – Софийският регион е защитен и при втората среднощна румънска атака.



Видин преживял освобождение чрез въстание за един ден и след това тактически е отстъпен отново на Румъния. Целта на българското държавно и военно ръководство била Сърбия да удари румънците в гръб. От своя страна Румъния заедно с Гърция превзели турският регион Мармара и така построили мост към Азия.
Но ... все още не знаели с кого си имат работа.
Българите и техните съюзници от PHOENIX прекъснали този мост и започнало обратното броене във войната. Този път часовникът бил в наша полза. А и по това време Унгария покорявала район след район в Румъния.
Нещата вървели добре за нас. Сърбия въвела свой план за присъствие в Азия. За целта пакистанската армия превзела ирански, турски и български региони, за да може сръбската армия да тръгне от Видин и да стигне до Азия.
При отдръпването на сърбите последвала втора румънска атака, която в началото била отблъсната. И нови две битки за София. Румънците бомбардирали столицата. Шок и ужас обзел цивилното население. Бомба уцелила южното крило МБАЛ “Пирогов”.



Накрая София била превзета. Румъния изтрила България от картата на Новия свят. Настъпили лоши за нас времена. Глад и безпаричие. Страната била в разруха. Всичко било съсипано. Все още се носят легенди за последното обръщение към народа ни на тогавашния български президент Garabeda. По думите на очевидци след като приключил речта си на площад "Ал. Невски" той предал ключа на София на румънския посланик и му прошепнал: “Вярвам в българското утре. Уви, теб тогава няма да те има”.



Не след дълго при завръщането си от Азия сръбската войска ударила северните ни съседи и ни помогнала да се освободим. Повече Румъния не ни нападнала. А ние сме били доволни от невероятния си бейби-бум.

СТАТИСТИКА

РУМЪНИЯ VS БЪЛГАРИЯ - ДЕН 751



РУМЪНИЯ VS БЪЛГАРИЯ - ДЕН 752



СЪРБИЯ VS РУМЪНИЯ - ДЕН 752 /БИТКАТА ЗА ВИДИН/



ИЗТОЧНИЦИ:
http://wiki.erepublik.com/index.php/World_War_IV
http://wiki.erepublik.com/index.php/Bulgaria
http://wiki.erepublik.com/index.php/PHOENIX
http://www.erepublik.com/en/article/the-chronicles-of-world-war-4-1111294/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/-stats-war-romania-vs-bulgaria-day-752-4th-update-final--1082032/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/-stats-war-romania-vs-bulgaria-day-751-10th-update-final--1079810/1/20
http://wiki.erepublik.com/index.php/Talk:World_War_IV
http://www.erepublik.com/en/article/-9-1-1284395/1/20
http://erepubliklive.wordpress.com/2009/11/02/pay-back-lets-the-world-war-iv-begin/
http://old.vmro.bg/forum/viewtopic.php?f=31&t=1127