Okolje ON/OFF

Join the new world

 

Lajme nga eFranca

Dan 1,914, 12:29 Published in Albania Albanija s strani Sei Kaon


Referendumi ne eFrance

Negociatat zgjaten per me shume se nje ore e gjysme. Polaket u treguan miqesore por nuk pranuan tu jepnin francezeve me shume se ata kane per momentin. Francezet ende i paguajne shpenzimet per traktatin aktual, megjithese polaket mundohen te gjejne menyra te tjera negocimi.

Ne 8 shkurt, qeveria franceze dskutoi me CP polak (Sir Martin) dhe MoFA (Sztandar) ne menyre qe te permiresojne traktatin e firmosur ngga qeveria e meparshme (eFranca ka vetem nje territor i cili eshte siguruar nga traktati franko-polak).

Francezet shkuan me synimin qe ne keto negociata te merrnin 5 rajone te cilat do t'i jepeshin eFrances (Upper Normandy; Paris Isle of France; Lower Normandy; Picardy; North Calais) kundrejt nje garancie.
Sigurisht qe polaket e refuzuan kete kerkese duke kerkuar 300K CC per t'i cliruar keto 5 rajone dhe pa asnje garanci se nuk do t'i shpallnin NE me vone (nuk ia vlente te siguronin). Francezet formuluan nje kerkese tjeter, tashme per te pasur 3 rajone dhe jo me 5, por dhe kjo kerkese iu refuzua me nje kerkese plus nga polaket, te cilet kesaj rradhe iu kerkonin francezece 180K CC si garanci per keto 3 rajone.

Ne fund te negociatave, u shtrua nje mundesi tjeter:
kjo oferte do te zgjaste 3 muaj dhe cdo muaj eFranca do te paguante 40K CC plus nje paradhenie per 20K CC (Upper Normandy; Paris Isle of France; Picardy) dhe si perfundim u hodh ne referendum.

Referendumi konsistonte ne votimin e:
1- 3 rajonet Upper Normandy, Paris Isle of France, Picardy per 40K CC ne muaj + 20K CC paradhenie.
2- 15K CC per Paris Isle of France (Vazhdim i Traktatit Franko-Polak)

Rezultatet e referendumit?

eFranca ka refuzuar rinovimin e Traktatit duke degjuar keshtu zerin e shumices derrmuese te votuesve "e cila ishte shume e madhe per tu injoruar" sic cilesohet nga mediat franceze.
eFranca kerkon qe zeri i saj per liri te degjohet kudo dhe te kubmoje, pasi ata nuk duan te jene rober te askujt. Gjithashtu francezet jane treguar te zgjuar ne politiken e jashtme dhe te sjellshem me polaket dhe megjithese jane armiq ata vazhdojne te kene nje respekt reciprok per njeri-tjetrin.
Pra si perfundim ky traktat qe po i kushtonte shume ekonomise franceze duke e lenduar ekonomine me qirane e ambientit qe ne fakt eshte i tyre por nuk u takon me.
Qeveria franceze u ka bere thirrje qytetareve te saj qe ta lene Parisin pa lufte ashtu sikurse e moren dhe duke shfaqur fisnikerine e saj ne arenen nderkombetare. 

Komentarji

Altaer
Altaer Dan 1,914, 12:36

Vote

HeavenJere
HeavenJere Dan 1,914, 12:39

V

Toverlani
Toverlani Dan 1,914, 13:11

Perfect news 😃.

enzq
enzq Dan 1,914, 13:48

V

Sexytime
Sexytime Dan 1,914, 14:06

V

Andiroid
Andiroid Dan 1,914, 14:54

Big Vote.

Je nje ambasador i perkryer vlla dhe pergezime per raportet qe ben!

o7

Sei Kaon
Sei Kaon Dan 1,915, 01:39

Te falemnderit mik!

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,914, 15:47

shume informacione te mira ...
Ju lumt zoti Ambasador.

Sei Kaon
Sei Kaon Dan 1,915, 01:37

Ju falemnderit

ArnoldDjin
ArnoldDjin Dan 1,914, 15:50

Suksese nga Amb. ne eUK

Sei Kaon
Sei Kaon Dan 1,915, 01:37

Ju falemnderit dhe me krahe te lehta.

KOSOVA Kolissi
KOSOVA Kolissi Dan 1,914, 16:21

vs

RajuB
RajuB Dan 1,915, 02:21

V

CmenduriaMB
CmenduriaMB Dan 1,915, 04:42

V

kushtrimzz
kushtrimzz Dan 1,915, 11:38

o/

Kthetra Alb
Kthetra Alb Dan 1,922, 13:09

ti je ambasador tamam!

 
Objavi komentar

Kaj je to?

Prebirate članek, ki ga je napisal državljan eRepublika, izjemne večigralske strateške igre, ki temelji na državah iz resničnega življenja. Ustvarite svoj značaj in pomagajte vaši državi doseči slavo medtem ko se uveljavljate kot vojni junak, znan založnik ali finančni mogotec.