Kanada, Lengyelország, az USA és az EDEN viszonya

Day 871, 13:44 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Jilin, 871. nap (2010. április 9.)



Jacobi, Kanada hatszoros exelnöke, illetve az EDEN korábbi tanácsadója ma megjelentetett egy cikket Lengyelországban, amelyben Kanadának az EDEN-hez illetve Lengyelországhoz való viszonyát boncolgatja.

Mindezt Cerber, Lengyelország exelnöke írásának apropójából. Ez utóbbi cikkben (amelyben Cerber az amerikai-EDEN kapcsolatokat elemzi, s végül a lengyel-amerikai MPP további meghosszabbításának az elutasítását javasolja) ugyanis Cerber azt állítja, hogy az Anglia elleni EDEN-invázió oka nem más, mint Jacobi "zsarolása" volt, a kanadai elnök ugyanis Kanadát az EDEN összes hivatalos csatornájáról kivonta addig, amíg az EDEN meg nem indítja a Nagy-Britannia elleni támadást. Cerber emellett utalt arra, hogy az angliai hadjáratot mind ő, mind shoot mint EDEN felsővezetők ellenezték.

Jacobi cikkének első felében arra hívja fel a figyelmet, hogy épp a Cerber-féle cikkek azok, amelyek az utóbbi hónapok USA-EDEN kapcsolatát karakterizálják, pestiesen szólva: megy a szájkarate arról, hogy ki miért van megsértődve a másikra, és mindenki azt gondolja, hogy neki van igaza. Másrészről Cerber nem említette, hogy Kanada azért erőltette a brit háborút, mert rengeteg aktivált PHOENIX-MPP-je volt (Angliával szemben) a francia hadjárat miatt. Kanada arra tekintettel tette ki magát veszélynek, és támadta meg Angliát Spanyolország és Lengyelország érdekeit szolgálva, hogy cserébe szövetségesei majd megvédik. Nagy csalódás volt így Kanadának, amikor kiderült, hogy nem számíthatnak e tekintetben szövetségeseikre. Utóbb azonban sikeresen tisztázták a helyzetet, és tudták, hogy mind Spanyolország, mind Lengyelország megvédi majd Kanadát, ha kell.

Jacobit tehát elszomorította a médiában zajló háború az USA és az EDEN között, az USA EDEN-ből való kilépésével pedig elvesztette a bizalmát az EDEN abbéli képességében, hogy képes egyben tartani önmagát. Az EDEN megoldhatta volna a problémáit zárt ajtók mögött, felnőttek módjára, és túlléphetett volna a konfliktusokon. Ezt azonban az EDEN különböző okoknál fogva nem tudta megtenni, és ennek meg is issza majd a levét. Az elmúlt 8 hónap talán legkritikusabb időszaka következik így az EDEN-tagállamok számára, s az egység léte vagy hiánya így döntő jelentőségű lesz valamennyiük jövője szempontjából.

A cikk második részében Jacobi felhívja a figyelmet arra is, hogy a V2-ben Kanada egyike lesz azon kevés országoknak, amelyek rendelkeznek majd titánnal, ekképp Kanadának fontos szerepe lesz az EDEN-ben. Jacobi sajnálja, hogy olyan feltételezések kaptak szárnyra, miszerint Kanada kilép az EDEN-ből, és csatlakozik az USA vezette katonai szövetséghez. Azt elismeri, hogy Kanada és az USA között speciális kapcsolatrendszer alakult ki, egyfajta testvéri közösség. Így Kanada mindig az USA mellett fog állni, mindazonáltal szeretné világosan Lengyelország értésére juttatni, hogy (1) Kanada és Lengyelország mindaddig szövetségesek maradnak, amíg Lengyelország is így kívánja; (2) Lengyelország mindaddig hozzáférést kap a kanadai titán-lelőhelyekhez, amíg a területek feletti ellenőrzést Kanada gyakorolja; (3) Kanada nem fog átigazolni EDEN-ből egy másik szövetségbe.

Jacobi szerint Kanada nem feledi azokat az áldozatokat, amelyeket Lengyelország hozott Kanada érdekében, illetve Lengyelországnak más EDEN-országok felszabadítása érdekében tett erőfeszítéseit. A jelenlegi, barátok közötti nézeteltérés ellenére Jacobi mindmáig emlékszik Lengyelország Kanadának nyújtott támogatására a Harmadik Világháborúban (már csak azért is, mert ez időben ő volt Kanada elnöke), és külön értékeli, hogy noha nem lett volna kötelezettsége, Lengyelország mégis segített Kanadának.

Jacobi szerint az lenne a legjobb, ha az EDEN-tagállamok asztalhoz ülnének egymással, és, még ha formálisan nem is fogadnák vissza az USA-t az EDEN-be, továbbra is szoros kapcsolatot tartanának fenn vele, tartalmilag továbbra is működtetve a korábbi szövetségi rendszert. Bármilyen jellegűek is a személyes nézeteltérések, az EDEN-tagállamok vezetőinek együtt kell működniük egymással, és gyorsan, érett emberek módjára meg kell oldaniuk azokat. A V2-be való egy csapatként való belépés ugyanis mind Lengyelországnak, mind az USA-nak, mind Kanadának elemi érdeke, arról már nem is beszélve, hogy a három országot a közös történelem, a kölcsönös érdekek és közös célok kötik össze.

Kb. ennyi a cikk. A súlyosan patetikus részeket kihagytam. A magam részéről a cikk második felének tulajdonítok nagyobb jelentőséget. Ahogy végignézte a lengyel nemzeti célokat, Jacobi is gondolkodóba eshetett, hogy vajon mi lesz Amerika sorsa a jövőben. Olvasva a napi cikkeket, nyilvánosságra hozott logokat, veleszületett intelligenciájával talán fel is fogta, hogy egy lengyel-amerikai háború nem is teljesen kizárt. A kanadai-amerikai MPP-re tekintettel azonban ez lengyel-kanadai háborút is fog jelenteni, annál is inkább, mert Kanada és az USA kapcsolata olyan erős, hogy Kanada majdhogynem az USA 51. tagállama. Ennek fényes példája, hogy a Harmadik Világháború lezárását megelőző béketárgyalásokon is mind kanadai, mind amerikai részről feltétel volt a PEACE-szel szemben, hogy a két országgal csak együttesen lehet békét kötni, más szavakkal, különbéke kizárt. Félő tehát, hogy Kanadát az USA-val egy kalap alá veszik. A másik oldalról nézve Kanada mozgástere meglehetősen szűk: az USA-t nem hagyhatja cserben egy háborús konfliktusban, ugyanakkor Lengyelországgal és az őt esetlegesen támogató többi EDEN-tagállammal sem konfrontálódhat, mert követhetné az USA-t. Kanada sorsa tehát szorosan Amerikáéhoz kapcsolódik, együtt nyernek, vagy együtt buknak. Nem csoda hát, hogy két high diamond régiót birtokló Kanada egyrészt erős nyelvcsapásokkal próbál Lengyelországnál bevágódni, másrészt a lengyel agresszió elkerülése érdekében már előre biztosítja Lengyelországot politikai értelemben vett lojalitásáról és gazdasági együttműködőkészségéről, harmadrészt magát az amerikai-lengyel konfliktust illetve annak megoldását próbája visszaterelni az EDEN-be, elkerülendő eleve a kanadán-lengyel összeütközést. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.

A legjobbakat!

Tomi_ur


Ajánlatom:
Magánvélemény by Istencsaszar
United Murlockija by Murlockij
Headless Chicken by Nalaja
Future sound of eRep by outisz
Median by Smach
Vas Népe by vasmegye