Неке занимљиве историјске чињенице - Други светски рат

Day 1,980, 05:40 Published in Serbia Serbia by Kheshig


ЕДИТ - У следећим чланцима ћу се бавити појединим важним биткама. Чим скупим довољно занимљивости за неки период пишем чланак. Хвала вам свима на подршци!!! Крећем од битака Грка па прелазим на Римљане. Код Грка за сада планирам Маратон,Леуктру,Ис,Гаугамелу,Ипсус, можда и Хидасп. Ето, то вас очекује у наредним чланцима. 🙂

-Стаљин је игнорисао извештаје својих шпијуна и гомилање немачких трупа на границама СССР јер је веровао да Хитлер неће напасти СССР пре него што сломи отпор Британије. Стаљин је сматрао да Хитлер није толико наиван да води рат на два фронта.

-Операција Барбароса, шифровано име за немачки напад на СССР је највећа војна операција у историји са преко 3,7 милиона немачких војника на самом старту операције.

-У току Барбаросе Совјети су изгубили преко 21,000 тенкова и 20,500 борбених авиона. Немачки генерал Франц Халдер је у свом дневнику записао да верује да је рат против Совјетског Савеза добијен у прве две недеље рата.

-Један од одлучујућих момената рата се десио када је Хитлер издао Директиву 33 у којој наређује Групи армија центар да помогне Групи армија Југ да сломи совјетски отпор у Украјини. Ово премештање трупа је довело до највећег опкољавања у историји ратовања (око 450,000 совјетских војника) али је Совјетима дало времена да организују одбрану Москве.

-Борбе око Стаљинграда током 1942. су биле веома жестоке- у току само једног дана железничка станица у Стаљинграду је падала из немачких у совјетске руке 16 пута.

-Најбројнији совјетски тенк до краја рата је био Т-34/76, познатији само као Т-34. Произведено је 35,120 ових тенкова, више него сви познатији немачки тенкови заједно. Са друге стране најбројнији немачки тенк је био Панцер IV којих је направљено око 8,800.



-Немачки тенк Тигар је био најдоминантнији тенк у Другом светском рату. Неки батаљони ових тенкова су имали однос убистава 10:1. На пример, Тигар је могао уништити Т-34 са раздаљине од 2 километра, док је Т-34 морао прићи на раздаљину од 400 метара и то на бок Тигра како би га уништио. Фронтално, Т-34 је морао прићи на ближе од 200 метара да би уништио Тигра, мада ни то није било сигурно због варијација у пенетрацији граната. Међутим, Тигрови су били превише малобројни да би имали неки већи утицај на исход рата – направљено их је тек 1,347.

-Првих месеци рата тенк Тигар је био буквално неуништив. У једном шесточасовном обрачуну један Тигар је био погођен 227 пута, и ниједна граната није прошла до унутрашњости тенка.



-Најтежи тенк који је видео борбу током Другог светског рата је био Тигар 2, познат и као Краљевски Тигар који је био тежак преко 70 тона. Предњи оклоп овог тенка никада није био пробијен у борби против других тенкова,а његов топ од 88 мм је био изразито убојит и прецизан.
У једној борби, ЈЕДАН тенк Краљевски Тигар се сукобио сам великим бројем совјетских тенкова међу којима је био и тешки тенк ИС-2. Са велике удаљености, Краљевски Тигар је успео да уништи 39 тенкова и да се повуче у базу због недостатка муниције. Битно је напоменути да су Тигар и Краљевски Тигар били идеални за борбе на великим раздаљинама пошто су имали веома моћне и прецизне топове који су могли да униште непријатељски тенк пре него што је он могао да уништи њих.



-Најтеже борбено возило икада направљено је немачки тенк Маус (Миш) који је био тежак 188 тона. Тек је један модел комплетиран пре краја рата и није учествовао у борбама.



-Вермахт је имао највише тенковских асова. Међу најбољима су били Михаел Витман са 168 уништених тенкова, Курт Книспел са бројем између 160 и 195 уништених тенкова и Ото Каријус са преко 150 уништених тенкова. Сви наведени су били команданти Тигрова.

-Најславнија тенковска битка је била битка код Прохоровке која је била део Курске битке. Сукобљене стране су биле 2. СС тенковски корпус састављен од најелитнијих Вафен-СС дивизија и совјетске 5. Гардијске тенковске армије. Око 2000 тенкова се сукобило на тек неколико десетина квадратних километара око села Прохоровке. У жестоком боју ниједна страна није изашла као победник мада су се Немци први повукли јер је Хитлер отказао операцију Цитадела. Совјети су имали толике губитке да се 5. Гардијска тенковска армија није била способна да дејствује наредне 4 недеље и сматра се да су изгубили између 600 и 700 од 1000 тенкова колико су имали. Са друге стране, Немци су успели да поврате све оштећене и уништене тенкове и чак да одвуку три оштећена тенка Т-34 које су Совјети напустили, тако да се развила легенда да је 2. СС тенковски корпус из битке код Прохоровке изашао са три тенка више. Совјетска пропаганда је ову битку претворила у велику совјетску победу, међутим истраживања су показала супротно иако Немци нису успели да се пробију.

-Било је потребно мање од 10 људи да се заузме Београд током 1941. године. Командант ове шачице људи, Фриц Клингенберг, добио је највиша одликовања због предавања Београда у немачке руке.

-Постоји једна веома занимљива мада непотврђена прича из времена искрцавања савезника у Нормандији. Немачки војник Хајнрих Северлох који је био митраљезац на плажи Омаха и његови саборци тврде да је током искрцавања Американаца на Омаху митраљезом МГ-42 убио преко 1,000 америчких војника. Ни данас ова прича не може бити потврђена мада је свакако интересантна.

-Током борби у Француској између савезника и Немаца, Двајт Ајзенхауер је тражио објашњења за страховите губитке тенкова које су савезници имали. Један командант тенковске дивизије му је рекао - Уз сво дужно поштовање, веома је тешко борити се против Немаца. Тигар може да уништи мог Шермана са 2,5 километара док ја са овим топом морам да му приђем са бока на раздаљину од 200 метара како бих га уништио. На сваког Тигра морате послати минимум пет Шермана и надати се да ће се један вратити.
Након што је ово саслушао, Двајт Ајзенхауер је забранио извештаје у којима се помиње супериорност Тигра.

-Немачки научници су пионири у многим областима. Немачка ракета В1 је претеча ракета на навођење, СТГ-44 је послужио као инспирација за АК-47 и представља прву јуришну пушку на свету. Први оперативни млазни ловац је био Месершмит 262 у Луфтвафеу. Немци су први почели са тестирањем инфрацрвеног нишана који је омогућавао тенковима да у потпуном мраку проналазе мете. Творац америчког Аполо програма је био немачки научник Вернер фон Браун.

Могао бих још доста да пишем о Другом светском рату али и ово је превише чини ми се, не желим да вас превише замарам. Надам се да су вам ове приче биле занимљиве. 🙂

Иначе драго ми је да смо потписали МПП са Румунима. У РЛ имамо заиста добре односе са њима, колико ми је познато они су након окупације Југе у другом светском одбили да узму српски део Баната. Како је кренуло свет ће се поделити на СЈН и на ЦоТ, па ком опанци ком обојци. Свакако ће нам бити занимљивије него у претходном периоду када је најзанимљивији моменат био борба против устанака која ме већ мало сморила.

Поздрав и до следећег читања!!!! о/

Претходна издања :

Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка