Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

Tuvojas nākamais termiņš.

1,870 jour, 09:46 Published in Latvia Lettonie de Horasss

Labs vakars.

Sēžot darbā parasti rodas dažādas labākas un sliktākas idejas saistībā ar eRepubliku, šoreiz radās divas domas.

Pirmā:

Šodien pastaigājoties pa eRepublik wiki sapratu, ka eLatvija ir viena no retajām valstīm, kas vēl nav izveidojusi savu konstitūciju.

Vārds "Konstitūcija" radies no latīņu constitutio (lēmums, noteikums). Šis termins laika gaitā ir ieguvis īpašu nozīmi. Vārds konstitūcija ieguva savu pašreizējo nozīmi 18. gadsimtā, un pašlaik ar to apzīmē valsts pamatlikumu, kuram ir augstākais juridiskais spēks un kurš reglamentē valsts un cilvēku savstarpējās attiecības, personas tiesisko stāvokli, kā arī svarīgāko valsts institūciju izveidošanu, to funkcijas un savstarpējās attiecības. Konstitūcija reālajā pasaulē ir gandrīz katrai valstij, piemēram dažās islāma valstīs, kurās konstitūcijas funkcijas pilda Korāna un reliģiskajā tradīcijā pamatots galveno likumu kopums.

eRepublikā Konstitūcija jau ir pieņemta Amerikas Savienotajām Valstīm , Turcijai , Rumānijai , Francijai un daudzām citām eRepublikas valstīm.

Ir dažādi veidi kā izveidot Konstitūciju, jeb Satversmi:

1) Monarhs vienpusēji izstrādā un "dāvā" konstitūciju savai valstij;
2) Konstitūcija rodas kā savdabīgs divpusējs līgums stap monarhu un sabiedrību;
3) Tautas vēlēti pārstāvji izstrādā konstitūciju, vai arī to dara īpaša institūcija, ko ievēl tauta.

Ir skaidrs, ka mūsu sabiedrībā derīgs ir trešais variants, jo tomēr esam demokrātiska sabiedrība. Pietam, konstitūcijai jābūt vienlīdzīgai pret visiem un šis ir veids kā to panākt.

Ko es ierosinu. Jaunievēlētajam prezidentam ( Mongis vai Soulcraft ) izveidot potenciālo konstitūcijas izstrādātāju sarakstu par ko pēc tam var balsot tauta, šādi izveidojot tautas vēlētu eLatvijas satversmes sapulci.

eLatvijas Satversmes sapulces uzdevums būtu sagatavot satversmi, kas varētu būt līdzīga Reālās Latvijas konstitūcijai.
Ar vārdu "līdzīga" es domāju, ka arī eLatvijas satversme varētu sastāvēt no 7 daļām:
1) Vispārīgie noteikumi;
2) Saeima;
3) Valsts prezidents;
4) Ministru kabinets;
5) Likumdošana;
6) Tiesas;
7) Valsts kontrole.

Pēc satversmes izveidošanas to nodotu kongresam izvērtēšanai. Iebildumu gadījumā satversme atgrieztos pie satversmes sapulces trūkumu labošanai. Kad kongress dotu savu "Jā" vārdu,tad satversme tiktu nodota tautas balsošanai.

Izklausās sarežģīti, bet nekas tik neiespējams tur nav un to jau ir pierādījušas daudzas citas eRepublikas valstis.


Otra lieta ko gribu piedāvāt ir šāda.
Pirms Valsts prezidenta vēlēšanām vienmēr ir karstas diskusijas par to, kurš būtu gatavs un vēlētos kļūt par eLatvijas prezidentu.
Skarbā patiesība ir tāda, ka abas prasības iztur cilvēki, kas ir saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem.
Tie kas būtu gatavi un mācētu vadīt šo valsti parasti nav pārpildīti ar enerģiskumu un vēlmi to vispār darīt.
Toties tie, kas to ļoti vēlētos darīt tam nav gatavi un nezinās , ko tad īsti prezidentam vajag un ko nevajag darīt.

Tāpēc mans ierosinājums ir izveidot jaunu "amatu" . Īsti nezinu vai to var tā saukt vai ir jāmeklē cits formulējums. Bet nu jā. Prezidenta māceklis - šādā veidā jaunajiem censoņiem, kas vēlētos kļūt par prezidentu būtu iespēja ieskatīties CP darbadienā un saprast vai viņi ir šim izaicinājumam gatavi.
Šim māceklim netiktu piešķirts nekāds atalgojums un teikšana būtu tik pat liela kā jebkuram citam eLatvijas pilsonim.

Īsumā viņš uzzinātu cik liela daļa dienas ir jāpavada eRepublikā, ja esi valsts prezidents, kuros čatos ir jāsēž un kas jādara dažādās situācijās. Bonusā viņš jau laicīgi būtu iepazīstināts ar citiem ePasaules prezidentiem un prezidentūras uzsākšanas gadījumā nebūs jātērē laiks ar visiem iepazīstoties.

Jūsu domas?!

Katrā ziņā, novēlu jaunajam prezidentam izdarīt lielus darbus un ierakstīt savu prezidentūras laiku eLatvijas vēsturē ar treknu rakstu. 

Commentaires

nelabaiz
nelabaiz 1,870 jour, 09:56

Radās jautājums par pirmo punktu..
Kādā veidā eLatvijas konstitūcija turpmāk ietekmētu notiekošās lietas valstī? (jebšu - kas mainītos?)

Soulcraft
Soulcraft 1,870 jour, 09:58

Ir jau tāda lieta ,kas saucas vCP (vietnieks) kas mūsu gadijumā arī var būt tas māceklis ,jo no viņa nekas netiek prasīts tāpat. Valsts kontroli es jau gribu atgriez termiņā un tu jau zini ,ko es tev teicu par kongresu. Noteikti būs sapūlces ar valdību noteiktajos laikos ,kad arī iedzīvotāji varēs ierasties uz uzdot kādu jautājumu vai vienkārši sekot līdzi notikumiem un būt informētiem. Hm vispārīgos noteikumus ar CP un ministru kabineta noteikumus var izveidot tie būtu svarīgākie.

Horasss
Horasss 1,870 jour, 10:04

@nelabaiz
Izveidojot satversmi būtu iespēja precīzi sadalīt darba pienākumus visiem spēlētājiem , kas ieņem kādu vairāk vai mazāk svarīgu amatu. Būtu precīzi norādīts par ko var tikt pie kauna dēļa un par ko vari tikt slavināts. Būtu skaidrs kas par ko uzņemas atbildību, vnk tagad visi var novelt vainu uz citiem par kko, jo nav jau skaidri atrakstīts kas par ko atbild! 🙂

@SC
Jā, atceros un būs labi, kad būs šādas sapulces. ; )
Par vCP,hmm.. kas mums tagad ir vCP? šķiet , ka neviens, vajag konkrēti atrakstīt (kas būtu izdarāms ar satversmi) ka viņš ir kā māceklis, tad, domāju, ka pieteiksies arī vairāk spēlētāji uz šo amatu! : )

anteer
anteer 1,870 jour, 10:07

Par nelaimi tavai centībai, šī ideja ir lieka. Nav praktiskas jēgas šādai konstitūcijai. Turklāt:

USA This page was last modified on 9 May 2009, at 19:16.
Turkey This page was last modified on 11 May 2009, at 01:23.
Romania This page was last modified on 10 May 2009, at 10:09.
Francija This page was last modified on 11 May 2009, at 01:23.

draivis
draivis 1,870 jour, 10:12

Skazi, varbūt tas liecina, ka satversmes veiks,īgi uzraks'titas un nav bijis nepieciešams labot? : )

Horasss
Horasss 1,870 jour, 10:12

Bet vai patiešām ir lieka ideja par darbu un atbildības sadali?!

nu ir jau pavecas viņu konstitūcijas, bet vai viņas tāpēc ir aizmirstas? : )

anteer
anteer 1,870 jour, 10:16

Draivi, tāda iespēja pastāv, ja neesi palasījis konkrētās konstitūcijas. Brīdī, kad palasi, redzi, ka pastāv neloģiski punkti, pat termini. Un nav arī brīnums - 3 gadu laikā spēle taču nenormāli ir mainījusies.

Mongis
Mongis 1,870 jour, 10:30

skazis +1

Bet kopumā ļoti labs pārskats un ideja, kas spēlētājiem palīdz iziet no 2click režīma un sākt domāt un piedalīties sarunās!
Ja ir lieks laiks un motivācija - droši to var piepildīt realitātē,

o7

anteer
anteer 1,870 jour, 10:36

Manuprāt, ja taisa kādu pastāvīgu tekstu, tad drīzāk tādu, kas atspoguļo erepublik pasaules uzbūvi. Īsos un kodolīgos pantos un punktos. Ar norādēm uz plašāku info. Kaut kādā veidā tas kalpos kā popularizējošs līdzeklis, tāpat arī vēstulē jaunajiem pilsoņiem var ielikt, to padarot īsāku, bet lakoniskāku.

McDaunis
McDaunis 1,870 jour, 10:44

Pasludiniet kaut desmit baušļus par visa pamatu. Vai tas ko mainīs? McDaunis

Frukts
Frukts 1,870 jour, 10:56

Malacis Horasss, ļoti patīk tava ideja ceru ka izdosies : )

Mr.Matis
Mr.Matis 1,870 jour, 11:19

Pamēģināt viennozīmīgi vajag ! Ko gan mēs zaudēsim?

xTripleXx
xTripleXx 1,870 jour, 13:01

1) Ja kāds nav pamanījis, tad eReps NAV RL simulators...... no tāda raksta jēga absolūtā nulle.... pienākumu sadale nenāktu par ļaunu, bet principā jau visu dara Prezidents, bankas vaditaajs un kara ministrs.... pārējie var darīt, var nedarīt.....
2) Prezidentu ievēl..... ja ir zināms māceklis, kurš principā tiek gatavots par prezidentu, tad vēlēšanas kļūst liekas..... demokrātijas nekādas....
+ Kurš var galvot, ka šis māceklis ir lojāls eLV? Valkājot viņu pa čatiem svarīga infa pirms laika var nonākt ne tur kur vajag..... ja "kāds" piesola 100G domāju, ka daudzi nizmantotu šādu iespēju.

Jesus Allmighty
Jesus Allmighty 1,870 jour, 21:54

McDaunis izcēlās pozitīvi un ierosināja 10 baušļus ierakstīt konstitūcijā, tādejādi uzticot man kopīgi ar Dievu izstrādāt konstitūciju un dāvāt to valstij.

xTripleXx
xTripleXx 1,870 jour, 22:32

@Jesus
Tevi jau pienaglos un tu aizlaidiisies peleekajos kardinaalos : D

ice4cow
ice4cow 1,871 jour, 23:01

@xTripleXx Par mācekli nekļūst tikai viens, to var darīt arī vairāki. Tādējādi jauni spēlētāji, kuriem ir pietiekami maz dzīves un pietiekami daudz vēlmes, bet nav pietiekami pieredzes, varētu ielauzīties šajās lietās nevis prezidentūras laikā, bet jau pirms tam, tādējādi savā termiņā jau normāli funkcionējot.

Jesus Allmighty
Jesus Allmighty 1,871 jour, 12:14

Njā, ja piemin naglošanu, tad es varbūt atturos no sludināšanas...

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.