Tuvojas nākamais termiņš.

Day 1,870, 09:46 Published in Latvia Latvia by Papa Carlos

Labs vakars.

Sēžot darbā parasti rodas dažādas labākas un sliktākas idejas saistībā ar eRepubliku, šoreiz radās divas domas.

Pirmā:

Šodien pastaigājoties pa eRepublik wiki sapratu, ka eLatvija ir viena no retajām valstīm, kas vēl nav izveidojusi savu konstitūciju.

Vārds "Konstitūcija" radies no latīņu constitutio (lēmums, noteikums). Šis termins laika gaitā ir ieguvis īpašu nozīmi. Vārds konstitūcija ieguva savu pašreizējo nozīmi 18. gadsimtā, un pašlaik ar to apzīmē valsts pamatlikumu, kuram ir augstākais juridiskais spēks un kurš reglamentē valsts un cilvēku savstarpējās attiecības, personas tiesisko stāvokli, kā arī svarīgāko valsts institūciju izveidošanu, to funkcijas un savstarpējās attiecības. Konstitūcija reālajā pasaulē ir gandrīz katrai valstij, piemēram dažās islāma valstīs, kurās konstitūcijas funkcijas pilda Korāna un reliģiskajā tradīcijā pamatots galveno likumu kopums.

eRepublikā Konstitūcija jau ir pieņemta Amerikas Savienotajām Valstīm , Turcijai , Rumānijai , Francijai un daudzām citām eRepublikas valstīm.

Ir dažādi veidi kā izveidot Konstitūciju, jeb Satversmi:

1) Monarhs vienpusēji izstrādā un "dāvā" konstitūciju savai valstij;
2) Konstitūcija rodas kā savdabīgs divpusējs līgums stap monarhu un sabiedrību;
3) Tautas vēlēti pārstāvji izstrādā konstitūciju, vai arī to dara īpaša institūcija, ko ievēl tauta.

Ir skaidrs, ka mūsu sabiedrībā derīgs ir trešais variants, jo tomēr esam demokrātiska sabiedrība. Pietam, konstitūcijai jābūt vienlīdzīgai pret visiem un šis ir veids kā to panākt.

Ko es ierosinu. Jaunievēlētajam prezidentam ( Mongis vai Soulcraft ) izveidot potenciālo konstitūcijas izstrādātāju sarakstu par ko pēc tam var balsot tauta, šādi izveidojot tautas vēlētu eLatvijas satversmes sapulci.

eLatvijas Satversmes sapulces uzdevums būtu sagatavot satversmi, kas varētu būt līdzīga Reālās Latvijas konstitūcijai.
Ar vārdu "līdzīga" es domāju, ka arī eLatvijas satversme varētu sastāvēt no 7 daļām:
1) Vispārīgie noteikumi;
2) Saeima;
3) Valsts prezidents;
4) Ministru kabinets;
5) Likumdošana;
6) Tiesas;
7) Valsts kontrole.

Pēc satversmes izveidošanas to nodotu kongresam izvērtēšanai. Iebildumu gadījumā satversme atgrieztos pie satversmes sapulces trūkumu labošanai. Kad kongress dotu savu "Jā" vārdu,tad satversme tiktu nodota tautas balsošanai.

Izklausās sarežģīti, bet nekas tik neiespējams tur nav un to jau ir pierādījušas daudzas citas eRepublikas valstis.


Otra lieta ko gribu piedāvāt ir šāda.
Pirms Valsts prezidenta vēlēšanām vienmēr ir karstas diskusijas par to, kurš būtu gatavs un vēlētos kļūt par eLatvijas prezidentu.
Skarbā patiesība ir tāda, ka abas prasības iztur cilvēki, kas ir saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem.
Tie kas būtu gatavi un mācētu vadīt šo valsti parasti nav pārpildīti ar enerģiskumu un vēlmi to vispār darīt.
Toties tie, kas to ļoti vēlētos darīt tam nav gatavi un nezinās , ko tad īsti prezidentam vajag un ko nevajag darīt.

Tāpēc mans ierosinājums ir izveidot jaunu "amatu" . Īsti nezinu vai to var tā saukt vai ir jāmeklē cits formulējums. Bet nu jā. Prezidenta māceklis - šādā veidā jaunajiem censoņiem, kas vēlētos kļūt par prezidentu būtu iespēja ieskatīties CP darbadienā un saprast vai viņi ir šim izaicinājumam gatavi.
Šim māceklim netiktu piešķirts nekāds atalgojums un teikšana būtu tik pat liela kā jebkuram citam eLatvijas pilsonim.

Īsumā viņš uzzinātu cik liela daļa dienas ir jāpavada eRepublikā, ja esi valsts prezidents, kuros čatos ir jāsēž un kas jādara dažādās situācijās. Bonusā viņš jau laicīgi būtu iepazīstināts ar citiem ePasaules prezidentiem un prezidentūras uzsākšanas gadījumā nebūs jātērē laiks ar visiem iepazīstoties.

Jūsu domas?!

Katrā ziņā, novēlu jaunajam prezidentam izdarīt lielus darbus un ierakstīt savu prezidentūras laiku eLatvijas vēsturē ar treknu rakstu.