Gazdasági előadás, a'la Mikrobi

Day 816, 04:42 Published in Hungary Hungary by eMagyar Egyetem
http://kepfeltoltes.hu/100208/egyetem1_www.kepfeltoltes.hu_.png">http://kepfeltoltes.hu/100208/egyetem2_www.kepfeltoltes.hu_.png" width="50%">


Tisztelt eMagyar Állampolgárok!


Tegnapi napon folytatódott az egyetem chat szobájában az előadás sorozat, melyet Lisztes nyitott meg a hét elején.

Ezúttal az előadó Mikrobi, a téma pedig a cégalapítás, cégvezetés, és a monetary volt.

21 órakor kezdtünk, kb. 50-55 ember jelent meg az eddigiektől módszertanában eltérő előadáson.
Mikrobi ugyanis azt kérte, legyen inkább beszélgetés jellege az egésznek, így nem lett lenémítva a hallgatóság, bárki bármikor közbe kérdezhetett, és az előadó is gyakran igyekezett a hallgatóságot bevonni.

A kissé zűrzavaros tudásmegosztás szokatlansága ellenére nagyrészt működött, és néhány mellékszáltól eltekintve sikerült a témánál maradni.


A teljes anyagot, ITT megtaláljátok, letölthetitek.


Azok akiknek nincs kedve végigolvasni egy összefoglalót:

Mikrobi előadásának összefoglalója:
Az elején rögtön egy kérdés:
Honnan hová megy a pénz a játékban, nem számítva az 5 aranyakat?
Senki nem tudja? Nagyon egyszerű. Az egyik játékostól a másikhoz. 🙂
Melyik játékos gyarapodik és melyik szegényedik?
Az okos céges gyarapodik, míg a kétkattos a fizetését és az 5 aranyait szépen lassan átadja a vállalkozónak. Tehát aki rászánja az időt és a fáradságot és nem teljesen hülye, az gazdagodik. De nemcsak a cégtulajhoz megy a pénz, hanem ahhoz is, aki kiteszi az ajánlatot a monetaryra.
Aki meg vásárol, az átadja neki a pénzét. Tehát cégezéssel és monetaryzással lehet pénzt elszedni a lusta kétkattosoktól.
Nagyon fontos dolog:
Céget a cégpiacról vásároljatok, ne alapítsatok!
Különben az arany kimegy a játékból, így meg akitől megveszed, az el tudja tankolni Hello Kittyért. Abba most nem megyünk bele, hogy milyen cégek vannak, ezt mindenki kiderítheti
viszont nézzük a Mo.-i lehetőségeket.
Mo.-on landes céget q2 alatt nem érdemes alapítani, ezt jól jegyezzétek meg. és grain céget sem🙂
Mert a vasnak sokkal nagyobb az ára, de a landes fizetések ugyanakkorák. Graincégeknél 0 a haszonkulcs. Talán még akkor sem éri meg, ha a saját kajacégednek termeled.
Tehát egy landes céghez kell legalább 40 arany + az első néhány nap fizetéséhez még 5
Nézzük a manut:
Egy q1-es fegyvergyárhoz már 20 arany + a forgótőke elég lehet, de nem tudom, megéri-e,
szóval azt se nagyon érdemes, hacsak nem saját célra. De ha van egy q3-as vascéged, az olcsó vasból már talán érdemes. Házcég szintén nem nyereséges alacsony minőséggel.
A q4-es vascég viszont még most is simán hoz 1 aranyat nekem.
Ha feldolgozó céget alapítotok, nézzétek meg, hogy hol a legolcsóbb a nyersanyag.
Tisztáztuk, hogy búzát Mo.-on nem érdemes venni, tehát az egyes feldolgozó iparágakhoz honnan szerezzük be a nyersanyagot?
Mutatok valamit: http://ereptools.net/market/raw/ind/9
Ez a legolcsóbb faforrást mutatja meg
hol van ez?
Lengyelországban. Így van. mert ugye Fr. o. nincs.

Búzát honnan érdemes most beszerezni?
http://ereptools.net/market/raw/ind/5
Ez már bonyolultabb🙂
A mennyiséget is nézzétek. Én Lettországból szerzem be. Ott is van két cégem egy orggal,
azt nem utaztatom, mert jobban megéri, ha egy helyben van, tehát a nyersanyagimporthoz szükség van egy orgra. Megveszitek 20-asával és donate raw material
pl. ide: http://www.erepublik.com/en/company/188955/donate/items
Ja, egy fontos dolog: a nyersanyag q mindegy, mert az csak a darabszámot jelenti

Na beszéljünk a munkásokról!
Ki a jó munkás?
Érdemes összeszedni egy olyan munkásbrigádot, amelyik lojális hozzátok, szívesen dolgozik, minden nap, nem megy el harcolni más országba, vagy ha el is megy, szól és visszajön és természetesen nem túl drága. És az ilyen munkást meg kell becsülni!
Egy #erepen toborzott munkásgárda személyes megbeszélés alapján többet ér, mint akárki más.
Ha belép valaki hozzátok, privizzétek meg, mondjátok neki, hogy ha valamire szüksége van, beszerzitek neki a nemzeti piaci árnál olcsóbban. (ui. a kétkattos mindent a nemzeti piacról vesz meg)
Nagyjából ennyit a cégekről, mert már félóra eltelt
Most rátérünk a monetaryra
Ennek alapjait nem fogom ismertetni, javaslom CarlPeters újságját, ill. a gazdasági közlönyt rendszeresen olvasni http://www.erepublik.com/en/newspaper/gazdasagi-kozlony-189897/1
Tehát a monetary a cégvezetőnek elsősorban arra kell, hogy a megtermelt forintot átváltsa aranyra. Ha megnézitek, a jelenlegi árfolyamon többet kaptok a forintotokért, ha kiteszitek arany ellen, mintha simán átváltjátok, igaz, nem sokkal.
Ha csak átváltjátok, 31,25 Ft-ért kaptok egy aranyat, ha kiteszitek, 31,66-ot. De 1000 Ft-nál már 0,41 arany a különbség.
http://ereptools.net/currencies/local
Ha megnézed ezt, láthatod a rést mindenhol. Azért kell aranyra váltani, mert nem tudsz annyi forintot elkölteni, amennyi lesz, az aranyat ellenben költheted más valutára, cégfejlesztésre, tankolásra. Ha már sok megtakarításotok van, akkor érdemes bevásárolni néhány ország valutájából, és figyelni, mikor emelkedik az árfolyama. persze csökkenhet is.
Most nem megyek bele a valutaspekuláció részleteibe, ez megér egy külön előadást, de annyit azért mondok, hogy érdemes monetaryzni a cégvezetőnek.
A valuta arra is jó, hogy ha találtok egy olcsó nyersanyagforrást, nem kell akkor váltani, hanem rögtön lecsaphattok rá. Ennyit a monetaryról.

Végül beszéljünk egy kicsit a V2 gazd. moduljáról.
Amiről nem sokat tudunk🙂
Aki még nem olvasta volna: http://www.erepublik.com/en/article/-erep-insider-j-gazd-s-gi-modul-szakm-k-1197469/1/20
A V2 indulásával az összes céget át kell majd konvertálni, hasonlóképpen a munkaskilleket is
tehát akinek jól működő cége lesz akkor éppen, annak ha felkészült, utána is jól fog működni
javaslom, hogy mindenki ápoljon jó kapcsolatot a munkásaival, hogy megbeszélhesse, ki mit fog csinálni a cégben az új rendszerben. Lutri lesz, dehát ettől izgalmas az élet😃
Valószínűleg úgy lesz, hogy aki többet akar foglalkozni a játékkal, az választ értelmiségi szakmát, a kétkattosok meg kétkezi munkát. Mindenre lesz kereslet.
Egy biztos: az elején minden irgalmatlan drága lesz, ezért akinek lesz cége, az nagyot fog kaszálni. Ez így volt a V1-nél is, kérdezzétek meg Adam Zahovay-t, mennyit keresett naponta a cégeivel az elején🙂 No meg a monetaryval…. 5-6 aranyat cégenként és naponta.

Alapszabály, hogy mindig monitorozni kell a piacot és azt termelni, amiből hiány van, és elsőként indulni, aki követi a többieket, annak nincs esélye.
Heilongjiang elfoglalásakor még 1,32-ért adtam a q4-es vasat, mert az összes uráli vasbányát leállították. most 0,85. 3-4 aranyat kerestem naponta, most meg se merem nézni. szóval a V2-vel is így lesz, hogy villámgyorsan kell céget szervezni. Lehetőleg a meglévőkből.

Akinek maradt kérdése a végén feltehette:
Markban: income tax-et magyarázd, el kérlek, biztos sokaknak hasznos lenne
Mikrobi: Szóval az income az SZJA. Ezt vonják a munkás béréből, amikor állást kerestek, ezt is nézzétek! Pl. a vasra magasabb, mint a búzára, Így próbálja az állam kicsit versenyképesebbé tenni a búzaipart.
És ez vonódik le a cégvezetőtől is, amikor kiveszi a nyereséget. Ezért érdemes a saját cégben minimálbérért dolgozni, akkor csak egyszer vonja le. Nem beszéltünk még az exportról, ezekhez kellenek a licencek. Van import adó is, amit a fogadó ország von le.
A termék árát a VAT (ÁFA) és az import tax (vám) adja.
Ha belföldön árultok, csak VAT van, külföldre meg nem érdemes készterméket eladni, mert mindig magas a vám.
Nyersanyagot csak akkor, ha az adott országban nincs, mert akkor védővámot csinálnak 50-99%-ot is.


Markban: mit tanácsolsz egy 20g-s új játékosnak?
Mikrobi: Fektesd be a monetaryn. Válassz egy nagy forgalmú valutát és ott forgasd.


nagyidavid: ha jól tudom, IRL attól függ egy adott valuta értéke, hogy mekkora rá a kereslet....ha az itt is így van, akkor egy adott ország valutája békeidőben elvileg gyengébb, mint háborúban(hisz békeidőben kevesebbet költenek, nem forog annyira a pénz)....
Mikrobi: nem feltétlenül. a forgalma megnő, de mindkét oldalon. akkor fog gyengülni, ha félő, hogy elveszít egy fontos régiót, vagy már elveszítette. és erősödik fordítva.

Ennyi!
Mindenkinek köszönöm a részvételt!

A következő napok programja:

Jövőhét elején Oliverray tart előadást :
Szövetségeseink és ellenfeleink címmel, mely egy nemrég megjelent cikke alapján feldolgozza eMagyarország egykori és jelenlegi kapcsolatait más országokkal.



A következő hét másik előadója Tankred Orfeusz lesz, aki a harmadik világháború eseményeit idézi fel.



Ismerőseitek, barátaitok között terjesszétek az egyetem hírét, jelöljétek be barátnak az Egyetmet, fizessetek elő az Egyetemi Közlönyre , hogy minél több hasznos információról értesüljetek, ami titeket érdekelhet!


Várunk sok szeretettel mindenkit az előadásokra!
További sikeres erep játékot!
Nomakur