Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

[MoFA Macedonia] Македонија во CoT

1,809 jour, 11:20 Published in Republic of Macedonia (FYROM) République de Macédoine (ARYM) de MNR Makedonija
Почитувани сограѓани/сограѓанки (Македонски Народе)

На почетокот на овој месец владееше една хаотична состојба. Недоволната ангажираност во надворешната политика доведе до тоа да бидеме напуштени од многу сојузници и пријатели и нашите односи да бидат нарушени. Таквата состојба јасно покажа дека најголемата работа овој мандат ќе мора да биде завршена од токму ова министерство.

Целта која беше поставена. беше обнова и зајакнување на односите со старите сојузници и стекнување на нови пријателства. Меѓутоа, во период кога ЦТРЛ се распадна, а CoT се воздигнува се најдовме помеѓу две страни. Од една страна старите и најдобри сојузници од додавањето на еМакедонија, Србија и Унгарија. Од друга страна Бугарија и останатите земји од CoT.

Поради тензијата настаната претходните мандати помеѓу нас и Полска, како и фактот дека се очекуваше распад на ЦТРЛ, се поизвесно е создавањето на нов сојуз помеѓу Србија, Унгарија и Полска. Сите ќе се согласите дека баш поради таа тензија и конфликтот со Полска, Македонија не може а и не смее да се врати на старите патишта и поради тоа сметаме дека на Македонија не и местото во тој сојуз, но тоа не значи нарушување на добрите односи со старите пријатели Унгарија и Србија, кои ќе бидат загарантирани со потпишување на Воен Пакт.

После подолг период на советување, координација и испитување на теренот Македонија го одбра CoT како опција за наш нов Сојуз. Причините за одлуката се опсежни и воопшто не се наивни. Воедно веќе подолго време најголема поддрршка имаме од CoT.

Со ова воедно ве информираме дека формална апликацијата во сојузот беше пуштена и изгласана со апсолутно мнозинство. Сега следува период од 30 дена, во кој ние и членките на CoT реално и практично ќе утврдиме дали ќе можеме да се адаптираме во функционирањето на сојузот. После овој период, Македонија заедно со членките на CoT, ќе одлучи дали овој потег е и понатаму на задоволството на сите инволвирани.

Индонезија влезе заедно со нас во истиот ден, си го испочитувавме договорот и заедно како пакт влегуваме во COT.

Па нека ни е честито влегувањето во CoT и заедно да изградиме една нова Македонска Империја а воедно да ја покажеме и вистинската македонската сила заедно со новите сојузници.
MoFA
BlackMK
 

Commentaires

Prophet009
Prophet009 1,809 jour, 11:21

o/

Pisco Sour
Pisco Sour 1,809 jour, 11:22

v

MikiArhangel
MikiArhangel 1,809 jour, 11:23

А Индонезија?

Cookies Crisps
Cookies Crisps 1,809 jour, 11:23

o/

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia 1,809 jour, 11:23

Ај лајк чоклд милк.

Darkman87
Darkman87 1,809 jour, 11:23

konecno nesto nadezno 😃:D:D:D

Shyneins
Shyneins 1,809 jour, 11:23

o7

StiflerFromAerodrom
StiflerFromAerodrom 1,809 jour, 11:24

Тоа значи дека и Индо влезе у ЦоТ така ?
Или го прекршивте дилот ?

Sir Mort
Sir Mort 1,809 jour, 11:25

o7

Marcypan
Marcypan 1,809 jour, 11:25

о7

viktor159
viktor159 1,809 jour, 11:25

A Indonezija? LiGAP odime vo CoT ili samo nie? Indonezija pat che go fajcha so nas ili ?

Hiko S
Hiko S 1,809 jour, 11:25

Aj CoT neka ni e so sreca 🙂

galenaandrea
galenaandrea 1,809 jour, 11:25

о7
Индо е официално у ЦоТ : ) Чекаме статиjа само

MacedoniaFORCE
MacedoniaFORCE 1,809 jour, 11:25

o/ а што е со Индонезија

Ghost of Styx
Ghost of Styx 1,809 jour, 11:26

na golema rados na Poljacite pa i Srbite Makedonija resi da ide vo COT

Inace dobrite odnosi so nasite stari "SOJUZNICI" ke si gi zadrzime se razbira (i ponataka ke im davame teritorii i se sto im treba)

Nema veze toa e kulturno ne sutnaa vo COT na kraj i nemavme nekoj izbor

CHEVEYO
CHEVEYO 1,809 jour, 11:26

o7

kasapina90
kasapina90 1,809 jour, 11:26

o7

Admiral Yamamoto
Admiral Yamamoto 1,809 jour, 11:26

o7

Crash and Burn
Crash and Burn 1,809 jour, 11:27

Индонезија влезе истиот ден заедно со нас. Треба да е во статијата.

ivan.sk
ivan.sk 1,809 jour, 11:27

Референдум се прави за вакви работи

MikiArhangel
MikiArhangel 1,809 jour, 11:27

Се моли ацежути да ни каже како ќе заврши играва, да не губиме за џабе време.

gjurevski
gjurevski 1,809 jour, 11:27

o7

SaJrUs
SaJrUs 1,809 jour, 11:27

o7

И индонезија е во COT!

!!! PUKAJ VO FRANCIJA !!!

Albacetenis
Albacetenis 1,809 jour, 11:29

o7!!

Seikot od Trubarevo
Seikot od Trubarevo 1,809 jour, 11:29

o7

aquaMKD
aquaMKD 1,809 jour, 11:30

Sas koi eDrzave smo u sojuz - ne mi pisuj Cot, Mot, CTRL, eden, one ... napisi gi po red da znaemo mi seljaci sas koga edemo leb !!! 😃 🙂 pisi gi !

despacit0
despacit0 1,809 jour, 11:30

o/

Aquilamk
Aquilamk 1,809 jour, 11:30

"Сите ќе се согласите дека баш поради таа тензија и конфликтот со Полска, Македонија не може а и не смее да се врати на старите патишта"

Кажи дека моравме да одиме во Кот затоа што Унгарија и Србија не не сакаат во новиот сојуз

Gael Cavannari
Gael Cavannari 1,809 jour, 11:31

o7

Hail Macedonia
Hail Chile

CSKABG
CSKABG 1,809 jour, 11:31

о/

ProudLion
ProudLion 1,809 jour, 11:33

Ај со среќа денооот

http://www.youtube.com/watch?v=AJHC4Pqnkng

Eagean
Eagean 1,809 jour, 11:34

o/
Chile e slednata Makedonija,vleguvanjeto vo COT e najdobrata rabota sto sme ja napravile po podolgo vreme

SiegfriedVR
SiegfriedVR 1,809 jour, 11:34

Hail Macedonia
Hail Chile

HAIL COT!

Rona1d
Rona1d 1,809 jour, 11:34

cafe con hielo por favor

Belik.TaHk
Belik.TaHk 1,809 jour, 11:34

o7
Hail CoT!!!

k.v.i.z
k.v.i.z 1,809 jour, 11:35

Hail CoT!
Hail Bulgaria!
Hail Macedonia!
Hail Russia!

Mr Purple
Mr Purple 1,809 jour, 11:36

o7
Mnogu porano trebase da se sluci ova

Poker14
Poker14 1,809 jour, 11:36

o7

John Spasov
John Spasov 1,809 jour, 11:36

o7

Nick Meis
Nick Meis 1,809 jour, 11:37

o7

KillerAssasin
KillerAssasin 1,809 jour, 11:37

o7

khantervel
khantervel 1,809 jour, 11:38

o7

The Snow White
The Snow White 1,809 jour, 11:38

o7

GoodBeer
GoodBeer 1,809 jour, 11:38

o7

EL GARCl
EL GARCl 1,809 jour, 11:38

Честито, братя!

LazePfc
LazePfc 1,809 jour, 11:39

o7
Hail CoT!!!

010101010
010101010 1,809 jour, 11:39

\o/ Cestito Makedonija

Kriegger
Kriegger 1,809 jour, 11:39

o7

Strumicanec14
Strumicanec14 1,809 jour, 11:40

o7

mojov
mojov 1,809 jour, 11:40

o7

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.