Zanimljivost o Kolumbiji + misija 25 komentara

Day 4,100, 13:44 Published in Serbia Serbia by Gonjo The Bleedman

Zanimljivosti o Kolumbiji – lista
Porijekla imena ove zemlje, koje nosi po čuvenom Kristoferu Kolumbu, a pravilan naziv je ColOmbia, a ne ColUmbija, kako se govori kod nas.

Gram kokaina u Kolumbiji možete kupiti za oko 5 dolara. Sa druge strane, taj isti gram u Sjedinjenim Američkim državama, ide i preko 100 dolara.

Zastava Kolumbije nastala je kao inspiracija na zastavu Španije. Plava boja u sredini predstavlja more koje razdvaja Španiju i Kolumbiju. Sa druge strane, žuta boja predstavlja sva bogatstva ove zemlje, a crvena krv koja je prolivena u ratu za nezavisnost.

Više Kolumbijanaca umre svake godine od američkih cigara, nego Amerikanaca od kolumbijske droge.

Od jula do novembra, rijeka Caño Cristales u Kolumbiji promijeni pet boja; crvenu, crnu, žutu, zelenu i plavu


Simon Bolivar, čovjek po kojem je Bolivija dobile ime, bio je u određeno vrijeme predsjednik Kolumbije, Ekvadora, Perua i Venecuele. Zanimljivo je i da je Kolumbija dobila svoju nezavisnost 1819. godine, nakon revolucije koju je poveo isti čovjek.

Vrijednost trgovine drogom u Kolumbiji iznosi skoro 10 milijardi godišnje. To je više od 1/4 ukupnog izvoza ove zemlje.

U Kolumbiji postoji jedna neobična navika da se u određene vrste kafe, stavlja slani sir.



Sa 18 nacionalnih praznika, stanovnici ove zemlje, druga su zemlja u svijetu po broju dana koje godišnje ne rade. Na prvom mjestu je Indija, sa čak 21 praznikom.

Iz ove zemlje, potekle su mnoge svjetske ličnosti, među kojima su nama najpopularniji Šakira, Juanes, James Rodrigez, kao i Sofia Vergara.


U ovoj zemlji se proizvede više smaragda nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu.

Arheolozi vjeruju da su ljudi živjeli na teritoriji Kolumbije prije više od 20.000 godina.

Kolumbija ima najviše vrsta ptica na svijetu, njih čak 1,879.

Bogota je najviši grad na svijetu sa populacijom većom od tri miliona.


Ukoliko Vam žena u ovoj zemlji kaže da je odsutna iz medicinskih razloga, vrlo je moguće da se podvrgnula nekoj estetskoj operaciji. Ako se uzme u obzir broj stanovnika, ova zemlja je na petom mjestu u svijetu po broju operacija ove vrste.

U Kolumbiji su rođeni mnogi pisci, uključujući i svjetski poznatog Gabrijela Garsiju Markesa, koji je 1982. dobio Nobelovu nagradu za književnost.

Iako je tokom svog života bio smatran jednim od najvećih kriminalaca tog vremena, danas je Pablo Eskobar glavni turistički mamac ove zemlje. Zanimljivo je spomenuti da je sredinom 1980-ih, Eskobarov kartel nedjeljno zarađivao 420 miliona dolara, što bi godišnje iznosilo oko 22 milijarde.

Kolumbijci su veliki ljubitelji muzike. Nacionalni muzički instrument je mala gitara zvana tiple.