Wojsko

Day 309, 21:06 Published in Sweden Sweden by Popolo

Z prawdziwą przyjemnością i satysfakcją prezentuję w "O co chodzi?" atykuł autorstwa gwigwi. Po raz pierwszy na łamach "O co chodzi?" pojawia się artykuł innego autora, tym mi przyjemniej że artykuł dotyczyczy ważnego tematu i zawiera ciekawe propozycje. Serdecznie polecam.


gwigwi

"Wojsko Polskie"

Witam wszystkich
Rozmawialiśmy już na temat przyszłej polityki i ekonomii Rzeczypospolitej. Chciałbym teraz poruszyć temat naszej obronności.
Jak większość „wyjadaczy” wie głównymi czynnikami umożliwiającymi zwycięstwo jest ekonomia (rozumiana jako możliwość państwa do zapewnienia uzbrojenia, opieki medycznej i giftów), liczba walczących żołnierzy oraz przede wszystkim organizacja. Organizacja, która pozwala państwu słabszemu odeprzeć atak i rozgromić państwo silniejsze. Nie będę odkrywczy jeżeli powiem, że kluczem do zdobycia prowincji jest atak w kilku miejscach i ostateczny cios w jedno miejsce na kilka minut przed końcem odliczania. Sprawa wydaje się prosta i oczywista ale pamiętajmy jaki problem mieli Szwedzi z Niemcami w ostatniej wojnie. Pomimo przewagi wojna trwała znacznie dłużej niż powinna. Jaka część obywateli szwedzkich brała czynny udział w walkach? Jaka część z tych, którzy walczyli robiła to z sensem? Śmiało można stwierdzić, że wygrali oni ekonomicznie, a nie taktycznie. Nie chciałbym tu krytykować Szwedów. Oni mogą sobie pozwolić na taką „rozrzutność”, my nie.
Polska jako kraj na wstępie będzie dość przeciętna ekonomicznie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja związana z ilością żołnierzy. Wprawdzie ludność polski znacznie wzrosła, jednak w większości są to osoby o małym współczynniku wojskowości oraz przede wszystkim osoby niedoświadczone i nie znające „specyfiki” wojny w e-republice. Dlatego naszą jedyną szansą na stworzenie siły, z którą będzie trzeba się liczyć jest stworzenie systemu, który umożliwi nam w razie wojny skutecznie walczyć. Taki właśnie system chciałbym Wam przedstawić.


Proponuję utworzenie Wojska Polskiego.

1. Cel:
Przedstawiony we wstępie.

2. Struktura Wojska Polskiego

a) Oddziały Walki Bezpośredniej
Oddziały walki bezpośredniej są to wszyscy obywatele Rzeczypospolitej. Zorganizowani w oddziały powiązane z danym regionem. Dowodzeni byliby bezpośrednio przez Dowódcę Regionu Udział w walkach zbrojnych w obronie Rzeczypospolitej jest obowiązkowy.

b) Oddziały Specjalne
Jest to formacja (o liczebności zależnej od możliwości finansowych państwa oraz od aktualnej potrzeby) składająca się z ochotników o jak najwyższych współczynnikach. Niezalezna od Dowódców Regionu Głównym zdaniem Oddziałów Specjalnych byłaby walka na kluczowych odcinkach frontu i walka poza granicami kraju jawna lub niejawna. Podczas walk poza granicami byliby opłacani przez skarb państwa.

c) Oddziały medyków i „saperów”
Są to osoby (po kilka dla każdego regionu), które bardziej niż na walce skupiają się na dogiftowywaniu naszych. Oczywiście są preferowane osoby o niższych współczynnikach bojowych. Osoby wydzielone i koordynowane przez Dowódców Regionów.

3. Organizacja Wojska Polskiego
Ogólna organizacja WP powinna zostać stworzona w czasie pokoju. Najlepiej jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Każdy obywatel powinien wiedzieć jaką ma funkcję pełni i do jakiego Oddziau Regionalnego należy.

Hierarchia:
- Dowódca Regionu - jest to osoba odpowiedzialna za utrzymanie organizacji w regionie. W czasie pokoju powinna co jakiś czas kontaktować się z żołnierzami swojego regionu w celu przypomnienia funkcji oraz weryfikacji liczby aktywnych, zdolnych do walki żołnierzy. W czasie wojny wydaje bezpośrednio każdemu z żołnierzy rozkazy, który teren atakować/bronić. Może posiadać zastępcę i ewentualnie oficera medyka(do organizacji działań medyków).
- Dowódca Sił Specjalnych – koordynacja działań Oddziałów Specjalnych
- Marszałek – głównodowodzący. Może nim być prezydent lub inna osoba lepiej do tego przygotowana (minister wojny?). Marszałek może posiadać grupę doradców.

Problem kto będzie pełnił funkcję dowódcy regionu i marszałka jest do przedyskutowania.

Wiem, że przedstawiony tutaj model to są piękne życzenia. Może z trudem ale moim zdaniem jest to do zrealizowania. Wprowadzenie Wojska Polskiego ma również kolejną ważną (może nawet ważniejszą niż poprawa obronności) zaletę. Przykro to mówić ale jednak widać jak Polak jest „charakterystyczny”. podczas „walki” z Niemcami potrafiliśmy się zjednoczyć i działać dla Dora ogółu. teraz gdy już praktycznie mamy zapewnioną niepodległość większość ma gdzieś wspólne dobro. Chcą się „nachapać”. Miliard firm, konkurencja samym sobie. Organizacja Wojska Polskiego spowodowała by konieczność stałej współpracy i kontaktów między Polakami. Dawała by większości z nas stałe poczucie dążenia dla wspólnego celu i jedności. Umożliwiłaby łatwiejsze utworzenie struktur państwowych i ekonomicznych. Powiesz nie zakładajcie tylu firm, pracujcie w naszych narodowych kartelach to nie bo Ty masz firmę to i ja też chcę. Natomiast w wojsku większość byłaby równa i czułaby swoją rolę w walce o Polskę.
„Chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny”