Ambient on/off

Join the new world

 

WAR AGAINST eAUSTRIA (official standing of eSlovakia government)

Day 1,960, 10:45 Published in Slovakia Serbia by VSETKOvKLUDEFOR eSLOVAKs:

Zdravím Vás spoluobčania,
táto vojna začala ako nepodarený prvoaprílový žart jedného z rakúskych kongresmanov. Slovenská vláda na čele so mnou chcela nadviazať diplomatický kontakt s rakúskou stranou, no odozva odtiaľ neprichádzala. Preto sme kontaktovali predstaviteľov aliancie, aby nám odobrili útok, ktorý by bol pokračovaním prvoaprílového žartu. 3 hodiny pred koncom hlasovania som vydal pokyn kongresu hlasovať ZA. Máme v každej bitke o rakúsky región NE bonus, tak to využite. Vojna bude krátka, mojím snom je Vás priviesť na poslednú lyžovačku v sezóne v Tirolských Alpách. Priebežne budeme púšťať rakúske regióny v RW. Chcel som pre našu svornú a bojovnú komunitu trochu zábavy keď už je ten bláznivý apríl...Váš strelený prezident
VSETKOvKLUDE


FOR eAUSTRIAns:

Dear RL Austrian friends,
don´t take this following 1st April fool from our side as an act of non-fairy aggression, please. We appreciate your communication activity which started after my unpredictable act. Your president didn´t answer me yet, so me and my government has a bit right to be offended by this ignorance. Also we wanted to learn your PTOers congressmen NOT to MESS with us.

Now after few messages with RL Austrians, we want to share this opportunity for a little training war with you. We are going to start battles of some regions, while previous one will be continuously returned. If you´ll cannot take your regions back, some of us are prepared to help you. Don´t worry, nobody is going to conquer you, we want just a little fun and we can prosper on this situation on both sides. I will finish this TW before ending my office and next governments of both countries can follow this and make a rightful deal about TW for longer term.

Regards,

VSETKOvKLUDE
CP of eSlovakia
 

Comments

Luis Grindl
Luis Grindl Day 1,960, 11:22

Voted!
Lets train our Troops!

Luis Grindl
eAustrian Minister of Finance

Schwrzwolf
Schwrzwolf Day 1,960, 11:23

Voted! Let both our nations prosper from this friendship!

xdxm
xdxm Day 1,960, 12:09

o7

Drobcek
Drobcek Day 1,960, 12:17

o7

Luxia Borgia
Luxia Borgia Day 1,960, 12:24

o/

Ariusius
Ariusius Day 1,960, 13:11

..no konecne...Nas prezident..

VSETKOvKLUDE
VSETKOvKLUDE Day 1,960, 13:23

prepáč ak to trvalo, no mal som teraz dosť diplomatických jednaní, aby sme neboli za blbcov na medzinárodnom fóre...

x d x m
x d x m Day 1,960, 22:05

good move o>

Haaades
Haaades Day 1,961, 09:06

o/

xcover
xcover Day 1,961, 11:19

hehe 🙂 dobra lyžovačka

Dark Panzer
Dark Panzer Day 1,961, 21:03

v

Haszontalan pkrusi
Haszontalan pkrusi Day 1,962, 01:39

o7

Angelika de Peyrac
Angelika de Peyrac Day 1,962, 08:31

o7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.