vMoD pozicija dėl situacijos šalyje

Day 1,464, 09:16 Published in Lithuania Lithuania by Raima

Sveiki,
Noriu išreikšt savo nuomonę apie jau įvykusį faktą – taikos sutartį su Baltarusija ir iš to kilusį dalies piliečių nepasitenkinimą. Šia tema jau buvo ne vienas straipsnis (iš abiejų pusių), bet nei vieno rimto, nagrinėjančio patį reiškinį. O tas reiškinys – dalies piliečių atviras maištas prieš esamą valdžią. Tai beje atspindi ir straipsnių pavadinimai.
Galima suprast nepasitenkinimą dėl valdžios sprendimų (nors tai nebuvo tik mūsų prezidento sprendimas – apie galimus variantus svarstyta vadovybės skype čate), tad į kritiką pažiūrėjau objektyviai. Argumentas ir dėl seimo neinformavimo apie taiką man atrodo nepagrįstas. Seimo statute (https://docs.google.com/document/d/1bkWoA7CBUy-utHVfIyNUdNC6U2rT6PoYHOZ2OoP3sKw/edit?authkey=CK2f6d8P&hl=en#) – neradau jokios info apie tai, kad seimas spręstu valstybės karinius reikalus (o kam tada būtų reikalinga krašto apsaugos ministerija ir vyriausias ginkluotų pajėgų vadas – šalies prezidentas?)
Susiradau ir Lietuvos Kariuomenės Tarybos statutą, kuriame taip pat nėra jokio įpareigojimo tartis su seimu ar skelbti piliečių apklausas (https://docs.google.com/document/d/1inLD4ZIMYgRK2bpHQ_bTrQv1DjnJUtwPDWtm00XtEYs/edit?hl=en&authkey=COyOwOUO&pli=1#). Šiame statute yra labai aktualus klausimas, kurį dalis piliečių linkę pamiršt. Pavaldumas.
Pavaldumo hierarchinė struktūra
Ši dalis paaiškina Kariuomenės hierarchinę struktūrą bei pavaldumą politinei valdžiai.
● 1. Lietuvos Prezidentas (renkamas, politinio pasitikėjimo)
○ 2. Lietuvos Vyriausybė (politinio pasitikėjimo)
■ 3. Krašto apsaugos ministerija. Tuo atveju, jei Prezidentas nenori tiesiai bendrauti su Kariuomenės Vadovybe, arba nori visus su karais susijusius klausimus už kuriuos yra atsakingas deleguoti trečiam asmeniui ir linkęs tam skirti ministrą. Tikėtina, kad dažniausiai šios ministerijos nereikės. (skiriamas, politinio pasitikėjimo)
■ 4. Kariuomenės Taryba:
■ 5. Kariuomenės vadovybė (pastovi vykdančioji karinė valdžia):
■ 6.Kariuomenės vadas
■ 7. Kariuomenės vadovybės nariai
■ 8. (likusi kariuomenės struktūra)
■ 9. Patarėjai, stebėtojai Kariuomenės Taryboje:
■ 10. Pasitikėjimo nepraradę eksprezidentai;
■ 11. Esamas prezidentas;
■ 12. Kviestiniai asmenys. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių įtraukti, pasitikėjimo nepraradę, konstruktyvūs žmonės.
Nors čia įkelta ištrauka iš kariuomenės (kuri šiuo metu neegzistuoja) statuto, bet hierarchinė struktūra pasikeitusi tik tiek, kad išsimeta ta dalis, kuri liečia vadus ir kareivius. O jei prisimint, kad turime Military Units (arba MU), kuriuose sėdi didžioji dalis aktyvių piliečių, tai minima struktūra tiesiog pakeitusi veidą, tačiau ji kaip po tokia yra- karai vyksta, nurodymai tautai spausdinami ir netgi dalinami daviniai.
Karinius reikalus sprendžia CP ir KAM. CP renka tauta, tad prezidentas yra tautos balsas. Tuo klausimą dėl sutarties teisėtumo manau galime pabaigti (jei kas norėtų tai persvarstyti-laukiu pagrįstų argumentų (ne asmeninių nuomonių), bei nuorodų, kur mano tekstas yra klaidinantis).
O dabar panagrinėkime ką maištas šalyje reiškia mums, kaip valstybei ir kiekvienam piliečiui individualiai. Pirmiausia tai mūsų šalis ima atrodyti mažų mažiausiai kvailai. Galiu netgi pavyzdžių pateikt – kaimynai latviai. Pas juos irgi buvo panašus maištas, šalis buvo susiskaldžius ir tai jiems nesibaigė labai gerai. Kaip turėtų būti laikyčiau Vengrijos analogišką mūsų atvejui situaciją- ten taip pat buvo pasipiktinimo banga dėl CP sprendimų. Ką padarė vMoFA? Atsistatydino iš pareigų informuodamas tautą apie savo sprendimo motyvus. Nemačiau straipsnyje jokio maišto kurstymo ar skatinimo eiti prieš šalį ar valdžios sprendimus. Tiesiog žmogus, nesutikdamas su oficialia pozicija pasitraukė iš valdžios(ir šalies). Visas straipsnis čia (EN kalba): http://www.erepublik.com/en/article/the-current-situation-of-hungary-ndash-through-the-eyes-of-an-ex-vmofa-1899773/1/20
Pas mus gi jau ateinama į pokalbių kambarį su išankstine nuomone, kad visi aplink kvaili. Diskusija nevyksta, nes “mano nuomonės nepakeisi”(beje, čia ne gliooko žodžiai). Priminsiu pamiršusiems, kad su panašia pozicija derėtis su Baltarusiais ėjo ankstenis mūsų CP Arkangelas. Tos derybos sakyčiau ilgai neužtruko ir rezultate turėjom rimtų kovų ir problemų. Greit pamirštam kas buvo blogai, kai sėdim šiltai ir patogiai.
Antra, maištaujantys asmenys kenkia Lietuvai tiesiogiai. Prisidengiama savo tikslais (kad Lietuvai būtų geriau) bet visiškai nemastoma apie švaistomus resursus. Oficiali valdžia turi ginti savo įsipareigojimus (šiuo atveju regionų gražinimą) tad privalo kompensuoti maištininkų daromą žalą. Taigi, vietoje to, kad koks nors būrys ar pavieniai tankai eitų padėti pvz latviams, turi eit ir taisyt ką pridarė lengvabūdiškai nusiteikę piliečiai. Šiai dienai rezultatas koks? Sutarties sąlygos įvykdytos, regionai gražinti Baltarusiams. Ką pasiekė maištininkai? Sulaukė dėmesio? Toks buvo tikslas? O kokia kaina? Man nuoširdžiai gaila tų, kurie suklaidinti kalė už iš anksto pasmerktą tikslą ir veltui iššvaistė savo brangintas bazukas, energy bar, gal net gold. Naivu būtų tikėtis, kad šio maišto organizatoriai pripažintų savo kaltę(ir pralaimėjimą), bet tikiuosi, kad jais patikėję žmonės supras savo klaidas. Kalbu ne apie įsitikinimus. Jūsų niekas neverčia aklai tikėti valdžia – skirtingos nuomonės netgi yra gerai, jei jos reiškiamos tinkamu būdu. Klaida yra manyti, kad keli žmonės gali daugiau, nei organizuota valstybė. Ir tokios klaidos ateityje gali kainuoti labai brangiai. Kai/jei bus paleista Lietuvos Kariuomenė teks arba susitaikyti su tuo, kad jūs klausote savo vadų nurodymų arba egzistuoti visuomenės pakraštyje. Vadovybės čate buvo svarstomas “juodojo sąrašo” klausimas ir aš tam labai pritarčiau. Sudarius sąrašą žmonių, kurie nėra lojalūs savo valstybei, tokie negautų mobilizacijos metu dalinamu davinių bei nedalyvautų valstybės remiamuose projektuose (pvz RAW įmonių keitime).
Tai ne grasinimas, tai prašymas susimąstyti ką darote.
Priminsiu, kad tai KOMANDINIS žaidimas, kuriame esame tiek stiprūs, kiek galime būti organizuoti. Susiskaldę būsime tik lengvas užkandis kitoms šalims, jau nekalbant apie pasitikėjimo praradimą.

p.s. šis straipsnis neskirtas kažką apkaltinti ar įžeisti, o labiau nurodyti blogybes ir ieškoti kontaktų tarp oficialiosios valdžios bei paprastų piliečių (kurie dažnai būna nežinioje).
p.p.s. valdžios kritikams norėčiau primint paprastą priežodį “kas nedirba-tas neklysta”. Jei manote, kad jūs galite dirbti geriau ir klysti mažiau - prašom, junkitės prie komandos arba formuokite savo. Rinkimai gana dažni, tad turite visas galimybes.

Pagarbiai,
Tautis_LT
Lietuvos Krašto Apsaugos vice ministras (vMoD)