Valami olyan, amiről talán még sosem olvastál...

Day 799, 04:31 Published in Hungary Hungary by vasmegye
Embargó.
IRL néhanapján találkozol vele, bemondják a hírekbe, olvasod az újságokban. Esetleg a jelentését is ismered. A híres netes enciklopédia szerint:

„Az embargó (a spanyol embargo szóból, ez pedig az embargar „megakadályozni, megállítani, feltartóztatni” igéből, amelynek végső forrása a népi latin *imbarricare „elbarikádozni”) a behajózás, elindulás tilalmát jelenti, átvitt értelemben valamilyen tervezett cselekedet megkezdésének a tiltását. Ilyen cselekedet lehet egy hír közlése, áruk, jellemző módon fegyverek és stratégiai cikkek szállítása, főleg nem baráti országba vagy rendeltetési helyre. A teljes gazdasági embargó alatt álló országok akár totális önellátásra, autarkiára is kényszerülhetnek.”

A teljes gazdasági embargó az eRepublikon is jelen van. Két ország közti kereskedelmi kapcsolatok megszűnését az egyik állam elnöke javasolja, és az állam kongresszusa szavaz róla. Ha a képviselők (aka kongamenek/kongawomenek) több, mint fele az IGEN gombra tapasztja a kezét (vagyis azt nyomja meg), akkor onnantól 30 napig nincs semmiféle kereskedelem a két ország között (elvileg, gyakorlatról kicsit később).

Az embargó hossza növelhető, ha az embargós kapcsolatban álló két ország kongresszusának valamelyike újabb embargó-törvényt hoz a másik féllel szemben. Erre napjainkban nagyon jó példa a bolgár-román embargó, amely esetén a bolgár kongresszus 11 törvényt alkotott meg Romániával szemben az elmúlt 2 hónapban, ezzel majd 1 évre kizárta a románokat a bolgár piacról (közvetlen kapcsolatban). Egy másik eset a horvát-szlovén embargóé, ahol előbb a horvát, majd a szlovén kongresszus döntött az embargóról, s ennek 2 hónapos kereskedelmi zárlat lett a vége.

Az embargó nemcsak embargós törvény alapján születik meg. Ha két ország háborúban áll egymással, akkor a köztük lévő kereskedelem is nullázódik. Akkor is fenn áll ez a helyzet, ha csak szövetségeseken át él a háborús kapcsolat. Ennek ellenére akkor is lehet embargóról szavazni, ha háború van a két ország közt, erre a szerb-amerikai embargó a példám, hiszen a görög-török háborún keresztül ők is hadban állnak, de embargó is fennáll köztük.

Ennyit az elméleti síkről. Jöjjön a gyakorlatibb rész. Itt sajnos azt kell elmondanom, hogy az embargó egy szép példája annak, hogy a gazdasági modul több sebből vérzik. A primer szektor esetén /land szektorra gondolok, mint alapanyag-termelő ágazat/ még működik a dolog, a vas, olaj, fa stb. nem jut el a másik ország piacára, max a feketepiacára. A szekunder szektor már más tészta. (Szekunder szektor= manu, const). Ott lép színre a mindenható donate.

A játék szemléletében fontos szerepet játszik az Európai Unió szabad áru, munkaerő, tőke és szolgáltatás mozgása. Áru és pénz esetében ez a donate-ben jelenik meg, munkaerő esetében a repjegyek használatában. Van egy jelentősebb különbség azonban: a munkaerőmozgásban van úgynevezett fék beszerelve, az, hogy háborúban álló országok közt közvetlen utazás nincs. A donate esetén ilyen fék nincs. Annyi a teendő, hogy a másik országban létrehozunk egy orgot meg egy céget (céget vagy veszünk), odaküldünk pénzt meg alapanyagot, s halleluja, kint van az egyik országból származó termék a másik piacán. Ez az eRepublik csempészfunkciója.🙂 (Meg az adócsaló is)

A második probléma ezzel kapcsolatban az orgok „névtelensége”, vagyis az a tény, hogy az org esetén nincs megnevezve, kihez köthető. A szervezeteket a játék „játékos accountoknak” kezeli, melyeknek jár a személyiségi jogok védelme. A „tulaj” felől így csak barát- és donatelistákat böngészve szerezhetünk információkat, melyek korántsem biztosak. (Egy apró megjegyzés: „kapzsi” játékosok több lábon akarnak élni, de a játék technikailag egyet enge😛 vagy jómunkásember, vagy cégvezető. Utóbbi nem éri meg a fő karakternek, ezért is van az org.)

Harmadik probléma: az embargó inkább hosszabb távon hatásos. 30 nap, mely IRL 1 évnek felel meg, nem számít hosszú időszaknak...

Negyedik gon😛 a nyersanyaglelőhelyek elosztása miatt (vas esetében fele PHOENIX, fele EDEN uralom alatt) a cégek könnyen szereznek utánpótlást egy másik, nem ellenséges, de ugyanolyan nyersanyaggal rendelkező államból. Egy szó mint száz: nincs olyan szervezet, mint IRL az OPEC, mely összefogná a nyersanyaggyártó országokat.

Jelenleg a játékban 17 törvény általi embargó van érvényben, és számtalan háborúban létrejött.

Érdekességek

Hosszabb távra érvényesített embargó: román-bolgár egészen példa nélküli a még majdnem 11 hónapos embargó🙂

Sokan egy ország ellen: egyfajta hadviselési technika az embargó távoli országok esetén. Erre példa a Bolívia elleni intézkedések napjainkban (eddig 7 országgal van embargó, a britek nyolcadikként ma léptetik életbe azt), vagy a latin-amerikai kis államok embargói pár hónapja a lengyelekkel szemben, mely a lengyelek bolíviai TO-jára adott válasz volt. Közelebbi országok esetén az embargó jelenthet egyfajta előrehozott hadüzenetet is.

Dánia-Thaiföl😛 csak két link, és aki tudja, mi állt a háttérben, kérem, komment vagy nekem PM
http://www.erepublik.com/en/Thailand/law/20945
http://www.erepublik.com/en/elections/country-59-election-president-0-date-2010-01-region-0
A második helyezett céljait tessék nézni.

Amikor az embargós törvényjavaslat csak XP gyűjtésre kell:
például itt:
http://www.erepublik.com/en/Ukraine/law/24529
Hónapok óta így megy, nézz vissza a javaslatok közé.

Előfizetőknek: bocsánat, hogy nem írtam közel egy hónapig cikket, de a IRL vizsgaidőszak akadályozott benne. Most pótoltam.

vasmegye