Ambient on/off

Join the new world

 

Trečioji paskaita: Kalba

Day 1,087, 09:34 Published in Lithuania Lithuania by Nexrow

Labas vakaras, brangūs skaitytojai.

Šią paskaitą pradėsiu citata: „Kiekvieno žmogaus sieloje yra miniatiūrinis jo tautos portretas” (G. Freytag). Tik nepagalvokite, kad pradėsiu Jums aiškinti apie patriotizmą - ne. Šia citata aš norėjau pasakyti, kad mūsų veiksmai atspindi ne tik mus pačius, kaip individus, bet ir visą mūsų tautą. O kad galėtume didžiuotis tuo, kuo esame, reikia mokėti didžiuotis savo tauta, jos istorija, kultūra ir, žinoma, kalba.

Taip, būtent apie kalbą ir noriu šiandieną su Jumis pakalbėti. Labai svarbus bet kokio straipsnio aspektas yra taisyklinga ir tvarkinga kalba. Pastaruoju metu kaip tik pastebiu nemažai naujų rašytojų, kurie tarsi nekreipia dėmesio į savo rašybą ir tai tikrai liūdina mane. Žinoma, rašant straipsnius eRepublik terpėje, padaryti keletą nežymių skyrybos ar rašybos klaidų nėra baisu - nemanau, kad čia yra daug kalbininkų, kurie prikibs prie kiekvienos klaidelės. Tačiau mokėti rašyti taisyklingai yra svarbu.

Pilnas gramatinių ar stiliaus bei logikos klaidų, svetimybių, sutrumpintų žodžių ar net be lietuviškų rašmenų parašytas straipsnis tikrai nėra gražus. Žinoma, kai kurie gali pasakyti, jog svarbiausia yra, kad skaitytojas suprastų straipsnio esmę, tačiau taip kalbėti rimtam žurnalistui yra tarsi nuodėmė. Jums turi būti labai svarbu, kad Jūsų skaitytojai mėgautųsi Jūsų raštu, kad jiems akių nebadytų klaidos, nes jos trukdo susikaupti, susikoncentruoti į teksto esmę. Pamatęs vieną klaidą, skaitytojas pradeda ieškoti jų ir daugiau, o patį straipsnį tarsi užmiršta. Tai tikrai nėra gerai.

Taip pat svarbu vengti logikos klaidų bei per ilgų, nesuprantamų sakinių. Žinoma, nesakau, kad turėtumėte rašyti sakinius iš dviejų ar trijų žodžių. Ne, aš ir pats mėgstu kartais gana ilgais sakiniais pasisvaidyti, tačiau nereikia persistengti. Labai ilgus sakinius yra sunku suprasti, skaitytojas gali pasimesti ir nebesusigaudyti ar tiesiog pamiršti, apie ką rašoma. Be to, kuo ilgesnis sakinys, tuo didesnė tikimybė, kad kažkur suklysite (ypač skyryboje).

Tačiau neketinu Jūsų mokyti lietuvių kalbos. Galbūt ir norėčiau, tačiau tikrai nesu tam pakankamai kvalifikuotas 🙂 Tiesiog noriu pasidalinti keletu naudingų patarimų:
1. Pirmiausia straipsnį pasirašykite kokioje nors kitoje terpėje (MS Word, Google docs ir t.t.). Taip galėsite patikrinti klaidas. Be to, neprarasite straipsnio, nes jei per ilgai rašysite pačiame eRepublik, tai dėl serverio atsinaujinimo, paspaudę „Publish” (publikuoti) mygtuką, pamatysite, kad Jūsų straipsnis dingo.
2. Prieš spausdindami straipsnį perskaitykite jį bent porą kartų, kad įsitikintumėte, jog viskas parašyta aiškiai, nėra jokių praleistų skyrybos ženklų, raidžių ar žodžių.
3. Pratinkitės naudoti lietuviškus rašmenis, atsiriboti nuo žargonų bei įvairių neteisingų trumpinių ne tik rašydami straipsnius, bet ir savo buityje (Skype pokalbiuose, žinutėse telefonu ir t.t.).
4. Nerašykite labai ilgų sakinių. O jei rašote, tai įsitikinkite, kad skyryba yra teisinga, nes ilguose sakiniuose būtent nuo skyrybos priklauso, ar skaitytojai supras, ką norite pasakyti.
5. Jei patys nepasitikite savo lietuvių kalbos žiniomis, arba tiesiog žinote, kad rašote su klaidomis, susiraskite sau redaktorių, kuris patikrintų klaidas, prieš spausdinant straipsnį. Tiesa, išsirinkite tokį redaktorių, kuris moka lietuvių kalbą. Iš beraščio redaktoriaus naudos tikrai nedaug 🙂
6. Nesigėdykite klausti, kaip rašosi vienas ar kitas žodis, jei nesate tikras. Visad išklausykite pastabų ir mokykitės iš jų.

Tai yra patys elementariausi patarimai, kurie turėtų Jums padėti rašyti be klaidų, arba bent jau kaip įmanoma labiau sumažinti klaidų kiekį.

Namų darbai

Šį kartą užduosiu Jums perskaityti vieną iš šių straipsnių ir surasti bei ištaisyti jame esančias gramatines, skyrybos bei logikos klaidas. Patys pasirinkite, kurį straipsnį taisyti norite:
- Hellsingo straipsnis. Klaidų nėra daug, tačiau jas sunkiau pastebėti.
- Senas Banerio straipsnis iš eLU laikraščio. Šiek tiek sudėtingesnis. Nors kai kurios klaidos akivaizdžios, tačiau kai kurias vietas sunku suprasti, o juo labiau pataisyti. Patartina „stipresniems”.
- Senas prezidento linksmo straipsnis. Gramatikos klaidų čia nedaug, tačiau yra nemažai per ilgų sakinių bei ne visai teisingos skyrybos.

Išsirinkite bet kurį vieną straipsnį, pasidarykite jo kopiją ir ištaisykite klaidas. Baigę darbą patalpinkite į Google docs ir nuorodą atsiųskite man privačia žinute žaidime arba Skype.

Primenu, kad šiuos namų darbus daryti nėra būtina ir nieko nekaltinsiu bei nesmerksiu, jei nepadarysite. Tai yra tiesiog galimybė Jums patiems patikrinti savo jėgas bei, galbūt, kažko išmokti.


Tiek norėjau pasakyti šį kartą. Kitą paskaitą greičiausiai išspausdinsiu tik sekmadienį, nes savaitgalį tikriausiai būsiu užsiėmęs. Tad ačiū Jums už dėmesį ir iki kito karto!
Pagarbiai,
Nexrow

 

Comments

The Unit Helius
The Unit Helius Day 1,087, 09:58

Vote

Monkey. D. Luffy
Monkey. D. Luffy Day 1,087, 10:04

Vote

Napalas
Napalas Day 1,087, 10:08

Pamačiau vieną klaidą, pradėjau ieškot kitos (deja, neradau). Gal kas paaiškintų straipsnio esmę, nes pats ieškojau klaidų ir nesigilinau į straipsnį.

VOTE

Vytas Vicuvk
Vytas Vicuvk Day 1,087, 10:10

O kas nors daro tuos namų darbus?

Nexrow
Nexrow Day 1,087, 10:16

Taip, daro. Tiesa, pirmas namų darbas buvo lengvas, tad jį padarė nemažai. Nesitikiu tokio aktyvumo su šiuo, nes jis visgi atima daugiau laiko. Bet, manyčiau, kelių visgi sulauksiu.

daniochas
daniochas Day 1,087, 10:20

Na, aš aišku balsuoju už šį straipsnį, tačiau jeigu jį rašyčiau aš, išbraukčiau pirmą ir antrą punktą. Taip, jie padeda, tačiau aš pats tingiu tai daryti 😃 Pridėčiau už tai ką kita - netingėkite tikrinti sunkesnių žodžių rašybos www.lkz.lt, kas ypač praverčia man, kaip žmogui su kita gimtaja kalba.

raslabuhas
raslabuhas Day 1,087, 10:33

asilo berete tu

Nexrow
Nexrow Day 1,087, 10:40

daniochai, galbūt ir gerai sakai, tačiau vis dėlto rašyti vis tiek geriausia kitoje terpėje. Tad naudojimasis tokia, kuri pati tikrina klaidas yra tiesiog papildomas patogumas. O ir perskaityti bent kartą baigus rašyti yra gerai, bet jei jau tingi, tai nieko čia nepadarysi. O dėl žodyno, tai gera mintis. Visgi net ir tas pats MS Word savo žodyne turi toli gražu ne visus lietuviškus žodžius.

Baneris
Baneris Day 1,087, 11:11

Malonu, kad mano straipsnis pasitarnaus, gal pačiam reikėtų irgi taisyti savo straipsnį? mhhh

Nexrow
Nexrow Day 1,087, 11:21

Baneri, prašau nepriimti to asmeniškai. Matai, kad ne tik tavo straipsnį įdėjau. Man reikia medžiagos ir aš ją renkuosi ne pagal tai, kieno ji yra, o pagal tai, kokia ji yra. O kad tavo straipsnis buvo su klaidom, tai tikrai ne mano kaltė...

O jei matai klaidų pas mane, tai prašom, sakyk ir pataisysiu. O kad čia pasakysi, kad atseit yra kažkokių klaidų, bet jų neįvardysi, tai protingesnis nepasirodysi.

MrEdo123
MrEdo123 Day 1,087, 12:00

man kai reikedavo visada ziuredavau http://vlkk.lt/ o ne lkz.lt

raslabuhas
raslabuhas Day 1,087, 12:31

nexrow suauk vaikas nulipk nuo dezes sergi jau

Nexrow
Nexrow Day 1,087, 12:58

raslabuhas, jei tu esi suaugęs ar sveikas ir jau "nulipęs nuo dėžės", tai tiesą pasakius, aš džiaugiuosi, kad toks nesu. Jau geriau būsiu vadinamas vaiku, negu kažkokiu nuo dėmesio trūkumo kenčiančiu troliu 🙂

linksmas
linksmas Day 1,087, 13:12

nexrow man atrodo, kad šį kartą jau tu užsipuolei Banerį be reikalo, jeigu aš jį gerai supratau, tai jis kalba, apie tai, kad pats bandys pataisyti savo straipsnį. o beje, džiugu, kad mano straispnį įdėjai, jeigu kas ištaisys numesk linką, perskaitysiu, šiandien kaip ti parašiau straispnį, bet dar neredaguotas, vėl pilna per ilgų sakinių ir t.t. bet abejoju ar prie to daug liesiuos, kai jau išeina taip, daugiau prie pačios minties dėstymo sėdėsiu.

Nexrow
Nexrow Day 1,088, 02:09

Na, "gal pačiam reikėtų irgi taisyti savo straipsnį?" man skamba panašiau į repliką, jog man reikia taisyt saviškį...

O dėl tavo straipsnio tai gavau porą pataisytų versijų. Kai patikrinsiu, galėsiu kurią nors parodyti tau.

Baneris
Baneris Day 1,088, 05:20

Šį kartą mane ir užsipuolei, man buvo malonu ir tiek, tai ne replika. Be reikalo užsipuolei.

Nexrow
Nexrow Day 1,088, 06:52

Kur aš ką užsipuoliau? Kuo gražiausiai stengiausi paaiškint, kodėl straipsnį panaudojau. O jei jau sakai, kad man reikia taisyt straipsnį, tai sakyk, ką taisyt.

Baneris
Baneris Day 1,088, 09:43

Aš kartoju, kad be reikalo užsipuolei, ir aš nesakiau, kad tau reikia taisyti, tu jau čia padarei išvadas.

daniochas
daniochas Day 1,088, 09:45

Pasakysiu objektyviai - Nexrow ne taip suprato ką sakė Baneris. Manau, kad taip yra.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.