Termeles, onellatas, strategia 2.

Day 1,440, 09:49 Published in Hungary Hungary by Harcinyul

A cikk elso resze az onellatas kialakitasaval foglalkozott. Ez a resz viszont globalisabban foglalkozik a termelessel.

Tobbszor es tobben leirtak, hogy kisebb jatekosok szamara szinte az egyeduli modja a termelesnek a q4 nyersanyagbanya.
Ugyanis ez az, ami Huf-bol osszehozhato, megfizetheto, belathato idon belul megterul. Munkasokat termeszetesen ebben sem erdemes foglalkoztatni, a jelenlegi munkaberek mellett kizarolag a q5 kesztermekceg az, ahol masokat alkalmazni erdemes, ez viszont sokak szamara elerhetetlen.

Persze felmerulhet, hogy van-e ertelme a rengeteg plusz nyersanyag gyartasanak azoknal, akiknel mas lehetoseg nincs az onellatason felul. (Es itt nem beszelek fegyver-onellatasrol, mert az eleve q5 ceget feltetelez)

Legjobb tudomasom szerint a nyersanyagot elsosorban a termelok, a kesztermekeket pedig a felhasznalok, de foleg a bot veszi. Tehat ha rengeteg nyersanyagtermelo ceg van, akkor tultermeles alakulhat ki, amitol lejjebb mennek az arak. Az alacsonyabb nyersanyagarak viszont novelik a feldolgozo kedvet, es vegul a kesztermekek mennyiseget is. Ez pedig okozhat arcsokkenest, igy nagyobb vasarlasi hajlandosagot, ezen keresztul pedig nagyobb esellyel, vagy tobb tank jut az emberekhez a harcokhoz, es novekszik az utoero.

Ehhez persze az kell, hogy minel nagyobb munkamennyiseg koncentralodjon a q5 feldolgozoiparban. (Kajanal van ertelme az alacsonyabb minosegnek is, de abbol az alacsonyabb minoseget leginkabb otthon termeli, aki termeli)
Termeszetesen figyelni kellene arra, hogy csak olyasmit allitsunk elo piacra, amit az emberek hasznalnak. Ha valaki mondjuk q3 fegyvereket gyart, ugyan el tudja adni, penze is lesz belole, de a termekeit csak a bot veszi, egyre tobb Huf-ot hozva a rendszerbe. Ez nem lehet cel.

Tehat a kisebb jatekosok egyre tobb nyersanyagot termelnek, ennek pedig egyre nagyobb reszet kell felhasznalhato termekke - jellemzoen q5 tankka, esetleg kajava - alakitani. Ebbol azt kovetkezik - amit a piac onszabalyozasa mar nagyreszt megvalositott - hogy a kulso munkahelyen lehetoleg mindenki q5 feldolgozocegben dolgozzon. Hiszen otthon a tobbseg ugyis nyersanyagot termel, igy viszont biztosithato, hogy arra igeny is legyen.

Itt pedig erdemes megemliteni az alapitvanyi es szazadmunkakat. Hibas gyakorlatnak tartom, amikor pl. egy alapitvany q5 nyersanyagceget uzemeltet, ahol az emberek adomanykent dolgoznak. Elkepzelheto, hogy ha ehelyett dolgoznanak a piacon, es a munkabert elkuldenek az alapitvanynak, abbol is kijonne a nyersanyag ara, raadasul a feldolgozast, es nem a nyersanyagtermelest erositenek. A nyersanyagot piacrol venni pedig nem jelent gondot, hiszen azon nincs ado.

Es itt jon kepbe a progetes is. Ugyan erkolcsileg kifogasolhato modszer, es jelentos tokekoncentraciot eredmenyez, a segitsegevel elerheto, hogy orszagos szinten kevesebb befektetessel (azaz kevesebb q5 ceggel es arra kidobott arannyal) tudjunk mindenkit foglalkoztatni kulso munkahelyen. Tehat kevesebb q5 cegben elo lehet allitani a szukseges termek-mennyiseget.

Azonban annak, hogy a kesztermekek termelese egy szuk, tehetos reteg kezeben van, van egy durva hatulutoje. Miven naluk a sajat ellatas feltehetoen biztositott (hiszen naluk all elo a kesztermek), nem jelentenek vasarloerot. Igy a legvegso haszon, ami naluk csapodik le, nem kerul vissza a piacra, hanem velhetoleg aranyat vasarolnak belole. Amit pedig lanara, cegre, esetleg tankolasra koltenek, ezzel vegleg kivonva azt a forgalombol.

Igy aztan a q5 feldolgozoipar elenkitese ugyan segit abban, hogy kevesebb Huf keruljon forgalomba, de erositi az arany kivonasat a piacrol.
A q5 feldolgozocegek viszonylag magas ara, emiatt pedig a tehetosebbeknel koncentralodo bevetelek - ami miatt meg tehetosebbek lesznek - azt eredmenyezik, hogy a q5 cegtulajdonosok gazdasagilag eltavolodnak a tobbiektol, eppugy, ahogy a BH-kepes jatekosok a gyengebbektol. Igy aztan ez az a szuk reteg, amelyik BH-k nelkul - vagy azok mellett, de nem fuggve toluk - is kepes tartani a lepest az elmezonnyel, ellentetben masokkal.

Harcinyul.