Tajne monetary marketa

Day 1,328, 02:56 Published in Croatia Croatia by Bistran


Evo dvije, tri pametne za one koji ne shvaćaju kako funkcionira monetary market.

Nebrojeno puta sam naletio na članke u kojima se poziva da se "izigra" ekonomija, odnosno da se ojača valuta kolektivnim smanjivanjem cijena (HRK=Gold). Pokušat ću objasnit zašto to nije moguće, zašto je jedna valuta jača od druge i kada raste valuta, a kada pada.




Najprije nešto o cijeni valute. Monetary market funkcionira po pravilima ekonomske ponude i potražnje, u ovom slučaju tržištu novca. Sad se neki sigurno pitaju zašto primjerice Srbi imaju cijenu od 0,004 Dinara za gold (250 Dinara = 1 Gold), a zašto mi imamo cijenu od 0,002 Kune za gold (500 Kuna = 1 Gold).

Odgovor na to pitanje jednim dobrim dijelom leži u BDP-u jedne zemlje. Što više igrača, odnosno građana, ima neka zemlja, to automatski ima više firmi, što pak znači više proizvoda na tržištu. Više proizvoda na tržištu znači veću ponudu nego potražnju, što pak dovodi do veće konkurentnosti, odnosno manjih cijena.

Takve zemlje su raj za švercere, jer u inozemstvu kupuju jeftino, a na domaćem tržištu preprodaju skupo, što je drugi faktor koji utječe na cijenu valute. Da bi kupili proizvode u inozemstvu šverceri najprije moraju kupiti inozemnu valutu, što automatski povećava potražnju za istom, što pak znači da vrijednost valute raste.




Najbolji primjer za to je Mađarska, koja je danas imala najjeftiniji food na eSvijetu, pa su šverceri nahrnuli kupovat isti, što je pak ojačalo mađarsku forintu koja se u roku sat vremena sa +550 forinta za gold smanjila u jednom trenutku na čak 520 forinta za gold (govorimo o periodu od max. sat vremena). To je loše utjecalo na poljski zloty (kao najjaču valutu, pored srpskog dinara, na eSvijetu), koji je sa 258 zloty-a za gold porastao na 265 zloty-a za gold jer švercerima Poljska nije bila toliko zanimljiva kao Mađarska.



Lako je zaključiti da bi naša valuta ojačala kad bi imali manje cijene proizvoda, jer bi onda šverceri dolazili i kod nas, pa imam jedan prijedlog za vladu. Smanjite iznos poreza na hranu i oružje sa visokih 13% na primjerice 5% (ne mora biti toliko drastično, napamet govorim). Time će te ojačati kunu, povećati prodaju u zemlji, a izgubiti minimalno jer većom prodajom bi iznosi poreza otrpilike došli na istu razinu.

Toliko od mene, nadam se da sam nekima pomogao da malo bolje razumiju monetary market. Za kraj vam dajem jednog crnog anđela 🙂