Strategija vođenja kompanija – 7 deo ili Preduzetnička biblija

Day 869, 11:22 Published in Serbia Serbia by Em The Great
http://somokon.com/erep/hitcounter.png">



Tricks and Tips

Ovaj nastavak „Preduzetničke biblije“ posvetio bih sitnim trikovima i savetima koji su bitni svakom ko se bavi biznisom u eRepu. Ima nekoliko stvari koje bi ozbiljan biznismen trebao još da poznaje da bi bio uspešan u onome čime se bavi.

Skripte

U biznisu je jako bitno da brzo razmišljate što se obično svodi na brz račun ili da kažemo - brz račun bez greške. Kada budete imali više kompanija, naročito ukoliko budete radili u više zemalja tada je važno da imate dobar pregled odnosa valuta, cena raw-a različitih kvaliteta, cena proizvoda i sl. U tome vam mogu dosta pomoći skripte. Prva čije instaliranje preporučujem je eRepublic Plus – i možete je instalirati sa ovog mesta – trenutno aktuelna verzija je 0.59. Za one koji nisu u toku skriptu možete koristiti uz browser Mozilla Firefox kome ćete instalirati pre ove skripte dodatak koji se zove Greasemonkey (potrebno ga je instalirati ukoliko želite da koristite bilo koju skriptu ne samo ovu) i možete ga preuzeti sa ove adrese . Ukoliko uspešno instalirate eRepublik Plus imaćete sledeću sliku prilikom logovanja na eRepublik nalog.



Ova skripta ima veći broj korisnih funkcija ali za potrebe biznismena navešću neke od njih :

- mogućnost ubacivanja 10 brzih linkova (upotrebite ih kao vezu ka svojim firmama, ka monetary marketu, marketu određenih vrsta proizvoda i sl.)

- „Swap currencies’“ ili brza zamena valuta – klikom na ovu funkciju dobijate brzu zamenu predhodno izabranih valuta na monetary marketu

- Komparacija cena raw materijala i proizoda – ovo je po meni najznačajnija funkcija i razlog zašto da instalirate skriptu. Evo slike koja to ilustruje:



dakle na ovaj način vrlo lako ćete upoređivati cene raw-a i proizvoda bilo da poredite nivo kvaliteta istih u jednoj zemlji ili da posmatrate njihov odnos u različitim zemljama (komparacija cena izraženo u goldima).

Druga korisna skripta je još jedan kalkulator proizvodnje. Upotrebljiv je kao i raniji koje sam naveo (eGobba’s, Gecko itd) ali njegova prednost je što sve imate „na jednom mestu“ tj. u prozoru vašeg browsera kao što je na prikazano na slici :



Kratko pojašnjenje oznaka t, f, w kod zaposlenih su :

t: radnikov teoretski profit – produktivnost se računa na osnovu trenutnog wellness-a i sposobnosti (skill-a)
f: radnikov stvarni profit – produktivnost se računa samo ako je radnik radio u toku dana. Zavisi od njegove dnevne produktivnosti i cena na marketu
w: radnikov wellness – računa se samo ako je radnik radio u toku dana
U polje Real price unosite cene proizvoda bez VAT-a, tj. onoliko koliko zaista kao poslodavac dobijate kada se proizvod proda na marketu. Druga korisna stvar koju vam pruža ova skripta nalazi se na stranici kada se ulogujete na neku od svojih firmi. Tada će vam ovaj dodatak omogućiti da vidite trenutnu cenu vašeg proizvoda na marketu izraženo u lokalnoj valuti i zlatu, vrednost proizvoda koji se trenutno završava (takođe u lokalnoj valuti i zlatu) kao i vrednost raw-a sa kojim raspolažete trenutno u firmi (u lokalnoj valuti i zlatu).







Korišćenje monetary market-a

Ukoliko ste uspeli da razvijete biznis, napravili firmu koja je uspešna (profitabilna) i nemate problema sa likvidnošću vreme je da razmislite i o intezivnijem korišćenju monetary marketa. Ukoliko pravilno ispratite trendove i realizujete svoju proizvodnju prodajom na marketu sigurno ćete doći u situaciju da raspolažete velikom količinom keša (lokalne valute marketa na kome radite). Novac uvek treba da se vrti u ekonomiji i uvek ga treba uposliti. Ako niste npr. kupili raw ili ste to učinili ali imate i dalje dovoljno likvidnih sredstava – zavrtite ih na monetary marketu.

Ukoliko je valuta zemlje u kojoj radite stabilna i naročito ako radite u svojoj zemlji ili zemlji saveznici onda ponudite taj keš tj. postavite ponudu za prodaju valute i kupovinu zlata. Prvo pravilo je, ukoliko niste iskusni mešetar na marketu valuta, da uvek budete na strani prodaje . Spread tj. razlika između kupovnog i prodajnog kursa valute i zlata nije velika na razvijenim tržištima ali se na istima menjaju velike količine novca tako da dodatna zarada od par procenata prilikom zamene nije zanemarljiva. Kada lokalnu valutu pretvorite u zlato onda dajte novu ponudu za prodaju zlata i kupovinu valute. Dakle uvek budite na strani – prodaje! Sa ovakvim načinom pristupa biznismeni jačaju lokalnu valutu tj. čine monetary market većim i likvidnijim i tada je teže veštački izazivati promene kursa (tj. potrebne su značajno veće količine novca od strane nekog ko ima takav motiv). Međutim ako radite u neprijateljskim zemljama gledajte da valutu pretvarate u zlato i ne morate puno raditi na monetary marketu. Zlato uvek možete zameniti u lokalnu valutu ili bilo koju drugu kad vam bude trebalo a držanjem svojih rezervi u zlatu bićete zaštićeni od naglih i drastičnih promena valutnog kursa. Za razvijanje biznisa u nekoj zemlji mislim da je od ključne važnosti upravo stabilnost kursa tj. valute. Bez toga nema planiranja na duge staze. Ukoliko npr. država u kojoj radite dozvoli da dođe do naglog pada kursa u iznosu od 20%-30% procenata a vi likvidna sredstva držite u lokalnoj valuti – jednostavno vas je pokrala za isti toliki iznos vašeg kapitala koji je u toj valuti. Slabljenje valute može imati određene kratkoročne koristi npr. proizvodi postaju jeftiniji (izraženo u zlatu) a time i konkurentniji na globalnom tržištu ali generalno takve stvari kao u u RL-u „ubijaju“ biznis. Stoga ako država ne kontroliše kurs kako valja – kompaniju prodajte i biznis nastavite u drugoj državi.

Druga bitna funkcija MM-a jeste ta, što isti daje mogućnost da kroz njegov mehanizam „izvučete“ sredstva (dobit) iz kompanije i tako izbegnete plaćanje income tax-a tj. poreza na dobit preduzeća kojeg smo ranije spominjali. Neznam tačne podatke koliko npr. naša država eventualno dobija od ovog poreza na dobit preduzeća (porez na dobit koji se odbija od plata radnika ne računam jer ga je nemoguće izbeći) ali mislim da nije veliki tj. mišljenja sam da su retki igrači/vlasnici kompanija koji eventualnu dobit iz preduzeća izvlače kroz mehanizam igre (tzv. collect money). Realno gledano nemate puno potrebe da dobit izvlačite (setimo se pravila o likvidnosti) ali ako se javi opravdana potreba to treba da uradite na sledeći način:

- Prvo odaberite organizaciju ili kompaniju u koju želite da prebacite valutu ili gold. Recimo da je to organizacija pod nazivom „A“ . Ulogujte se na istu i postavite ponudu na monetary marketu na sledeći način. Postavite da želite da prodate npr. 0.05 USD i vrednost kursa postavite npr. 1 USD = 1000 golda. Sigurno da niko normalan na monetary marketu neće pristati na ovakvu ponudu i neće izvšiti transakciju.

- Sledeći korak jeste da se ulogujete u kompaniju iz koje „izvlačite“ kapital – označimo je kao „B“. Odlazite na monetary market i tražite (listate po stranama) ponudu koja je postavljena iz organizacije „A“. Kada je pronađete upišite da kupujete 0.01 USD i biće vam postavljeno pitanje da li ste sigurni da želite da kupite 0.01 USD za vrednost od 10 golda. Odgovorite potvrdno i izvršićete transakciju. Ukoliko vam treba npr. 20 golda onda ćete kupiti 0.02 USD itd. Ove odnose možete postaviti kako god hoćete samo je bitno da zapamtite da tamo gde ide novac postavite ponudu koja će biti nekoliko desetina ili stotina puta „lošija“ od redovne tržišne ponude tj. neće biti nikom zanimljiva osim vama jer vi u stvari na ovaj način samo „presipate iz levog u desni džep“. Kad uvežbate sa izvlačenjem golda možete probati i sa izvlačenjem valute ali zapamtite najmanji iznos zlata koga morate „platiti“ za transakciju je 0.01 gold što je iznos koji je nekoliko puta veći nego 0.01 XXX neke valute. Stoga ako ste namerili da prodate kompaniju moj savet je – pretvorite sve valute u gold pa onda izvucite gold iz kompanije na ovaj način i stavite je na prodaju.
..............


Em