Strategija vođenja kompanija – 6 deo ili Preduzetnička biblija

Day 865, 19:53 Published in Serbia Serbia by Em The Great
http://somokon.com/erep/hitcounter.png">



Magična reč LIKVIDNOST !

Biznismen X opušteno odbijajući dim cigarete uz gutljaj prve jutarnje kafe lagano se loguje na nalog svog orga ... Poznata slika ... par novih shout-a ... ima i novih vesti u sekciji subscriptions ... Klik na My places | Company | Details … e jbg. opet 9 radnika. Ništa zato idemo dalje ...pomisli i klik na Market | Job Market … auuu 19 RUB za skill 6+ WTF ?! pa juče je bilo 17,3 RUB i to je bilo preterano. Uf, moram dati ponudu ... šta da se radi, nema druge ... nego ko mi je ono otišao ... Milojko ? … aaa pa gde ti Milojko brate, pa dao sam ti platu od 120% od produktivnosti. Šta bre 120%... 130% sam ti dao Milojko. J*bem ti ljudi, pa jel su normalni. Auu pa slabo stojim sa parama u firmi, moram prodati neku pucu. ..Market| Marketplace … ŠTA ?! 6.64 RUB za pucu Q3 ... alo rođaci, pa jel ste vi bre normalni, nije to Q2 brate ma ne dam ispod 6.80 RUB … pa i sa 7.01 RUB sam u minusu čoveče …(malo razmišljnja) ... Jbg. daj šta daš … i raw mi treba. ( nova cigareta).

..Market| Marketplace …Product | Iron … Šta je ovo rođaci ? Q3 iron 0.16 RUB ?! Pa u USA bre 20% jeftiniji! Što ne otvorih org tamo kad sam imao para ... (udarac u čelo koje odjekuje prostorijom) ... jbg. moram kupiti malo raw-a, bez raw-a nema posla, staviću neku pucu više da se proda ... WTF ?! 6.52 RUB sad ... pa konjino jedna (obraća se nekom liku na marketplaceu sa najnižom ponudom) i to 60 komada si stavio ... eeej 60 kom! Pa ja ću bre sad svih 12 da prodam i to po 6.50 (stavlja ponudu, radi refresh stranice) ... Gledaj ovog, gledaj ovog čobana .. našao 5 kom da uvalja na 0.01 ispod moje cene ... neće moći brajko...

(pet min kasnije posle niza preskakanja) ... jbg. nije mi jasno ... ni po 6.30 ne kupuju ... strašno ... (iznerviran odlazi od računara i vraća se posle 30 min) HA! pet kom prodato, he,he nema zajebancije za Biznismenom X (glasno razmišlja) nego gde mi je ona eGroba ili kako već beše ... WTF ?! pa treba mi bre za plate sutra još 40 RUB ... auuuu ... Pa da li je ovo normalno, sve mi je bre u crvenom ... lele eno i raw 0.17 RUB već .. daj da uzimam neću imati ni za pola dana da radim ako kupim na većoj ceni... nek ide sve u pi*@#$X!@!#*$ !!!

…………

Ne, nikako kao Biznismen X ... Magična reč je likvidnost. Kada smo govorili o otvranju firme i o obrtnom kapitalu dao sam neke predloge za firmu npr. Q1 kvaliteta ali i zlatno pravilo – što više obrtnog kapitala to bolje. Obrtni kapital je ono što imate u firmi u vidu golda, lokalne valute, raw-a i gotovih proizvoda. Što je taj kapital veći – lakše ćete upravljati kompanijom. Lakše znači u stvari – profitabilnije. Samo firma koja pravi profit je firma u suprotnom je gubitaš. Ako radite bez profita ili sa malim profitom u čemu je poenta? Bolje je da takvu firmu zatvorite i zadovoljite se sa dvoklikom kod nekoga za platu (bar znate sigurno da zarađujete), a on nek razbija glavu sa raw-om, prodajom proizvoda, ponudama na job marketu i sl. Najgori su oni biznismeni koji ni ne znaju da rade sa minusom dok im se to ne postane očigledno – osvrnu se posle nedelju - dve i vide da imaju daleko manje novca nego što su ubacili u firmu kada su počinjali.

Likvidnost u užem smislu reči znači dovoljno novca – da platite radnike i da kupite raw (u manu i const. proizvodnji). Najgori propust gen. menadžera jeste sigurno kad firma ostane bez jednog ili drugog – u takvom slučaju radnici mogu da napuste vašu firmu čak i ako su se zaposlili u vremenu koje je kraće od tri dana. Kad radnici odu (jedan po jedan) koeficijent produktivnosti pada, pada profitabilnost i situacija je još gora nego pre toga. Obično je potrebno da date i značajno „jaču“ ponudu na job marketu da bi ste zaposlili nove radnike tako da jedan problem ne ide sam već ga slede novi.

Druga loša strana nelikvidnosti jeste što morate da prodajete po-što-po-to (proizvode) i da kupujete raw na marketu kad vam zatreba. Vi u takvim situacijama nemate mnogo izbora. Ili ćete prodati pošto možete proizvod tj. kupiti raw ili ćete staviti ključ u bravu što se tiče firme. Dakle vi ste u situaciji bez dovoljno novca u kompaniji kao orahova ljuska na tržištu koje vas ljulja kako ono hoće. U većini situacija bolje je ubaciti i dodatni novac u kompaniju ako imate bilo kakvu mogućnost (i time poboljšati likvidnost) nego prodavati proizvode po svaku cenu (čitaj sa gubitkom) da bi ste do novca došli. Ako to već nije moguće razmislite da obustavite proizvodnju (na određeno vreme) tako što ćete otpustiti sve radnike ali sačuvati proizvedeno i prodati ga kad bude ekonomski opravdano. Ovo je drastična ali opravdana mera ukoliko ne možete da nađete dodatni kapital.

Razmislite na ovom mestu malo ... Ako ste naučili sve što ste trebali (tehnika igre, pravila produktivnosti i sl.), ako koristite alate za izračunavanje produktivnosti (jedan ili više), ako ste u igri bar par sati dnevno kada se sabere u toku dana i vidite da su stvari na marketu proizvoda, raw i job marketu takve da po svim pokazateljima ilustruju da je proizvodnja toga čime se bavite NEISPLATIVA u čemu je onda KVAKA ? Da li je moguće da svi greše ? Da li je moguće da su svi svesni toga ali ipak rade? Vidimo da koliko god se mi žalili, ekonomija još uvek postoji – neke kompanije „propadnu“ i postanu neaktivne, neke se prodaju ali ipak većina opstaje!

Poenta je u tome da budete dovoljno likvidni kad stvari idu loše, a kao ni kod vremena tako ni u ekonomiji (čime god da se bavite) ne može uvek biti „kiša“. Drugim rečima za dobrog menadžera ...



Trend is your friend !

Da pored likvidnost sve pamet je u praćenju trenda. Ništa se u ekonomiji pa ni ovoj kojom se mi ovde bavimo ne kreće pravolinijiski. Uvek ima oscilacija padova i uspona. Poenta je u tome da ih prepoznate ili još bolje predvidite i iskoristite! Stoga praćenje trenda je vaša šansa da uspete kao biznismen. Ukoliko trendovi ne bi postojali tj. ako bi uslovi poslovanja uvek bili isti, stabilni i nepromenljivi onda svako bi mogao lako da vodi kompaniju – svi bi imali kompanije i niko ne bi radio 😃 Šalu na stranu ove dve stvari (likvidnost i praćenje trenda) prave raziku u tome da li ćete uspeti da budete profitabilni u dovoljnoj meri ili ne.

Rekao sam već u ranijim nastavcima "Preduzetničke Biblije", da iskusni igrači prate promene. Neke su prilično predvidljive (zakonite) a druge imaju svoje idikatore pa se mogu pratiti (naslutiti). Kada smo govorili o promenama načina lečenja u bolnicama logično je bilo zaključiti da će tržište giftova (time i dijamanata) kao i kuća (time i proizvodnje drveta) dobiti snažan zamah. Ko je imao višak kapitala uložio je na vreme u taj biznis pre nastupanja promena (kupio jeftino firmu zaposlio produktivne radnike i proizveo određene količine gotovih proizvoda). Kasnije samo dođe vreme da se to realizuje kroz tržište. S’ druge strane čim je profitna stopa (ili da kažemo stručno – Return On Assets (ROA) – prihod na uloženi kapital) veliki onda mnogi počinju da ulažu u takvu proizvodnju. Javlja se jaka tražnja za određenim vrstama skill-ova i nude značajno veće plate u odnosu na druge grane. Kad konkurencija postane dovoljno velika, onda se i plate često preplaćuju dokle god ima profita i dok se proizvod dobro prodaje. Kad prodaja počinje da jenjava (proizvodi se više nego što tržište može da “konzumira”) sledeći korak jeste – snižavanje cena gotovih proizvoda. Kada cene padnu ispod nekog isplativog nivoa sledeći korak je obaranje dnevnica i/ili podizanje cene prozvoda. Jedno od ta dva mora se dogoditi da bi proizvodnja opet bila profitabilna. Cene dnevnica padaju kada se zatvori dovoljno kompanija koje su zapošljavale takve radnike a cene proizvoda kada se zalihe istih (ranije proizvedenih) potroše u dovoljnoj meri i kada se javi dovoljna tražnja koja će apsorbovati ono što je proizvedeno i ponuđeno na marketu.

Ove oscilacije su naročito karakteristične za npr. oružje koje se troši u borbama. Ukoliko imate bar par meseci iskustva u ovoj igri, znate da intezitet ratovanja i važnost bitaka nije uvek isti. Postoje periodi aktivnosti na globalnom ili regionalnom nivou kad se ono troši nekoliko puta više u odnosu na “uobičajeno vreme”. Setite se sukoba sa našim “komšijama” kada ste i poslednji dinar davali za kupovinu bilo kakvog komada oružja (po mogućnosit najskupljeg). Tako je i u ostatku eRep sveta.

Pogledajmo npr. ovu kartu na već ranije spomenutom alatu – eRepublik tools (dobija se kada kliknete na Companies | Word stock pa onda odaberete zemlju koja vas zanima tj. na čijem marketu radite i onda odaberete vrstu oružja sa kojim radite).



Na slici vidimo da postoje periodi kada stock-ovi (zalihe) oružja rastu – obeležio sam ih kao Akumulacija. To su periodi kada kompanije oružja proizvode više oružja nego što se ono potroši u borbama (nestane). Stoga zalihe rastu i u periodu rasta zaliha cene su sve niže. Na pikovima su sigurno najniže jer (shvatili smo ranije) neko uvek mora da prodaje jer je nelikvidan tj. mora da obezbedi novac za plate, raw i sl. Kad krenu važnije borbe onda se oružje kupuje i troši. Manje oružja na marketu i – vola cena raste! Stoga oružje se prodaje u ovakvim fazama – kada je cena dobra tj. vama ekonomski isplativa! Onoliko koliko vas je njegova proizvodnja manje koštala pre će te dočekati cenu kada će biti isplativo da ga prodajete. Što više imate obrtnog kapitala i što više likvidnosti – veće su šanse da pravilno ispratite ove trendove tj. da prodajete kada je najskuplje.

Dešavalo se nekad da npr. 7-10 dana ne porodam ni jedan komad oružja npr. ne nudim ga na marketu ili ga nudim po ceni za koju znam da se neće prodati. Onda u jednom pravom momentu proda se i po 100-150 kom. Čak šta više kad krene cena dole onda se poigram sa onima koji su „prespavali“ trend pa 10-15 komada spuštam nekoliko puta po značajno nižim cenama. Kad ne ide prodaja onda ne ide – koliko god se vi trudili ili spuštali cenu.

Slično je i sa ironom – zamislite da u danu prodate oružja u vrednosti npr. 20-30 golda. Šta je vaš sledeći korak – logično: da kupite raw! Zato velike (likvidne) firme kad naprave značajne prodaje oružja obično pokupuju i velike količine irona jer je jeftin (nakon perioda akumulacije). Jer ako se ne prodaje oružje onda se i ne kupuje puno raw-a.

Sve izneto sam pokušao da objasnim na što jednostavniji način. U poslovanju nije sve tako jednostavno i lako. Ovi trendovi koje će te videti na eRepublic tools-u treba da vam potrvrde ispravnosti vaših odluka da prodajete ili ne prodajete i ovi podaci kasne u odnosu na dešavanja na marketu ali vremenom naučićete da prepoznajete ovakve situacije. (pratite vesti, ratove, posmatrajte češće market kada je aktivnost kupovine pojačana i sl.). Iskustvo je ipak nešto što morate sami steći vremenom ali i ovakve pripreme (tekstovi) su bolja priprema nego nikakva.


I da ne zaboravim dragi biznismeni i svi drugi koji pratite ove tekstove ... Христос воскресе !

..............


Em


PS. samo vaši subovi i pretplate me održavaju u ovoj aktivnosti ...