Strategija vođenja kompanija – 5 deo ili Preduzetnička biblija

Day 860, 18:17 Published in Serbia Serbia by Em The Great


Prvi radni dan kao GM (ili dobrodošli u tunel vaših problema)

Vredno ste radili i štedeli, prikupili ste potreban kapital za otvaranje biznisa, pratili market koji vas zanima, ovladali ste korišćenjem potrebnih alata za praćenje produktivnosti, cena i plata i povoljno kupili svoju prvu kompaniju ...

Super! – sad je vreme da počnu vaši svakodnevni problemi 😃

Srećni dani kada vas je biznis u nekoj firmi zanimao u tolikoj meri koliko je potrebno kliknuti na dugme work ostali su iza vas. Vi sada vodite biznis i vaš zadatak je da rešavate probleme koji se u tom procesu javljaju. Zato – NE ŽALITE SE na probleme – njihovo rešavanje upravo je VAŠ posao !

Posle jutarnje kafe prvog radnog dana kao generalnog menadžera, vreme je za vaš prvi i konstantni zadatak a to je zapošljavanje optimalnog broja radnika u kompaniji. Pogledamo wiki stranicu koja govori o tome tzv Employee Multiplier. Dakle prvo i osnovno je naći i održavati zaposlenim optimalni broj radnika za proizvodnju kojom se bavite. Kod raw i manu companija to je 10 radnika. Dakle ne 9 ili manje i ne 11 ili više! Ako hoćete maksimalnu produktivnost vaše firme to je uvek 10. U construction companijama optimalni broj je 20. Ukoliko pogledate tabelu koja je prikazana na navedenoj wiki stranici uočićete npr. da je kompanija sa 10 radnika za 25% produktivnija od kompanije sa 5 radnika ili npr. 10% produktivnija od kompanije sa 8 zaposlenih radnika. Zapamtite - ovaj koeficijenat važi bez obzira na činjenicu da li su svi radnici radili ili ne! Prisetite se priče o korisnosti „zombi radnika“ u ranijem delu ovog tutorijala jer ovaj multiplikator je razlog zašto u određenim situacijama je i zadržavanje „eRep mrtvog radnika“ bolje od situacije da nemate optimalno potrebni broj. Takav radnik ne proizvodi novu vrednost ali i ne dobija platu. Ako vas ništa ne košta a pri tom „održava“ multiplikator zaposlenih na optimalnom nivou – ostavite ga dok ne nađete aktivnog radnika kao njegovu zamenu koji će obavljati obe funkcije – i proizvodnju nove vrednosti i održavanje koeficijenta optimalnog broja zaposlenih radnika.

Vratimo se ipak job marketu. Pažljivo pregledajte ponude koje tamo postoje. Uzmite neki od alata za izračunavanje produktivnosti i isprobajte različite kombinacije radnika sa različitim nivoima skill-ova. Za tu svrhu za početnike možda je najzgodniji alat već pomenuti Gecko ili eGobba`s a i na dnu wiki stranice koju smo predhodno pominjali ima korisnih linkova na deo ovih ili sličnih alata.

Unesite preovlađujuće vrednosti plata za određene nivoe skill-ova koje postoje na job marketu i vidite kako stoje stvari sa vašom produktivnošću i zaradom. Često se dešava da je u nekom momentu zapošljavanje radnika sa određenim skill-om isplativije od drugih nivoa skill-ova ili obrnuto. Stoga i vaše ponude za posao postavite u skladu sa tim. Postavite veće količine radnih mesta za skill-ove koji vam izgedaju najekonomičnije u tom momentu (po odnosu plata/produktivnost). Međutim uvek postavite i ponude za još bar dva druga nivoa skill-ova jer poenta je da što pre popunite optimalni broj radnika a to je teško ukoliko nudite posao samo radnicima koji imaju određeni nivo skill-a. Ukoliko ste imali sreće (čitaj ponudili dovoljno atraktivne plate) i već prvi dan popunili npr. 8 radnika, razmislite da poboljšate svoju ponudu ili je proširite i drugim skill-ovima da bi ste stigli do 10 radnika. Iz ranije iznetog znate da će ta dva dodatna radnika uvećati produktivnost za 10% u odnosu na situaciju da ostanete na 8 radnika. Prema tome isplati se i da „pretplatite“ značajnije ta poslednja dva ili jednog radnika u odnosu na benifit koji će oni doneti ukupnoj produktivnosti firme. Ovo je razlog što npr. vidite da su neke plate za određeni skill u nekom momentu jako precenjene. Ne možete tj. ne trebate da pretplatite svih deset radnika (jer ćete tako kao biznismen na duže staze propasti) ali jednog ili dva radnika možete preplatiti ukoliko ukupan efekat te pretplate kompezuje ovu negativnu razliku.

Kad dođete do potrebnog tj. optimalnog broja radnika, postavite nove ponude za posao ili korigujte postojeće ponude na neki realniji (čitaj isplativiji) nivo. Verovatno se pitate zašto ? Zato što će te u situaciji kada neko prihvati vaše ponude za posao, otpustiti radnika/e koga/koje ste preplatili ili one koji vam donose manju zaradu (plata/produktivnost). Ovo radite u situaciji kada ste češće on line i kada možete brzo reagovati na takav scenario. Ukoliko niste u prilici da često proveravate broj zaposlenih onda nemojte postavljati puno dodatnih ponuda za posao preko postojećih (potrebnih) 10, jer u slučaju da se zaposli veći broj novih radnika preko optimalnog broja možete imati dve štete a to je – imaćete i par pretplaćenih radnika i opet maksimalna produktivnost će izostati činjecom da nemate optimalni broj. Prve probleme u vođenju biznisa već naslućujete, zar ne ? No, još uvek smo samo na elemetarnim stvarima koje meandžer rešava ...




Ah, taj wellness ...

GM`s just love it!


Pitanje zdravlja vaših zaposlenih jedno je od ključnih stvari koje generalni menadžer treba da prati iz razloga što je to činilac koji jako može pokvariti vašu računicu po pitanju produktivnosti/zarade nekog radnika a time i kompanije u krajnjem ishodu. Sposobnost radnika tj. njegov skill je kategorija koja uvek raste sa njegovom aktivnošću i vremenom postaje sve veća. Za razliku od njega wellness je nešto što se troši radom, treningom, ratovanjem itd. i potreban je određeni napor tj. novac da se on održava na određenom nivou. Veći nivo kvaliteta kompanije proporcionalno više troši wellnes radnika tako da oni moraju više ulagati u održavanje istog ukoliko žele da produktivnost održe na zadovoljavajućem nivou. Stoga kad na job marketu vidite da kompanija kvaliteta npr. Q3 daje istu ili neznatno manju platu od kompanije npr. Q5 znajte da je plata u kompaniji kvaliteta Q3 realno „veća“ u smislu razlike u novcu koju morate dati za nadoknađivanje wellness-a koga više gubi radnik radeći u Q5 kompaniji. (kvalitetniji hleb, dodatni giftovi, kuća većeg kvaliteta itd). Ovo je naročito bitno u uslovima kada u bolnici posle borbe možete nadoknaditi samo wellness koji ste izgubili u borbi. Stoga dobro razmislite ukoliko vi kao GM kompanije npr. Q2 kvaliteta date ponudu za posao za neki skill koja je bolja od postojećih na job marketu koje daju npr. kompanije Q5 kvaliteta. U takvim situacijama neki menadžeri opasno precenjuju ili pak (ređi slučaj) podcenjuju plate za taj skill.

Koliko je wellness bitan, možete videti po tome što začajan broj menadžera u samom nazivu firme naglašava tu činjenicu tj. traži od zaposlenih da rade sa wellness-om koji omogućava visoku produktivnost. Uostalom pogledajte u alatima za izračunavanje produktivnosti koliko wellness utiče na produktivnost radnika.

Stoga da bi ste uspešno radili vaši radnici treba da rade sa što većim wellness-om. Tako će te biti u prilici da ostvarite veći profit sa jedne strane a sa druge strane biće prostora da radnicima koji su odgovorni date i (zasluženo) veću platu za njihov rad. Cenite radnike koji imaju maksimalnu produktivnost i trudite se da ih zadržite u svojoj kompaniji.

Dobar menadžer treba da dobro planira ali treba i da proverava ono što je urađeno. ERepublik sada omogućuje vama kao gen. menadžeru da imate pregled stvarne (ostvarene) produktivnosti svojih radnika:



Na ovoj slici tako vidimo primer radnika koji radi sa konstantnom dobrim wellness-om i gde su oscilacije u produktivnosti jako male.

Dok su bolnice radile po ranijim pravilima, često se dešavalo da kod važnih bitaka kada se radi tzv. „kamikaziranje“ tj. maksimalni broj borbi, da neki radnici imaju jako loš wellness sutradan. Vi kao poslodavac trebali bi ste da imate razumevanja za takve situacije. Odgovoran radnik npr. neće ni raditi taj dan kada ima jako loš wellness jer zna da plata koju bi dobio ne bi bila zaslužena. Dešava se i da radnik odradi svoj posao taj dan (da ne bi izgubio kontinuitet za dobijanje HW medalje) a da određeni deo plate vrati poslodavcu. Takve poteze radnika morate ceniti i imati odgovarajući odnos prema njima u budućnosti.

Sa druge strane ne retko ćete dobiti i zahteve od radnika da im npr. povećate platu jer „ima jako boljih ponuda na job marketu“ (iako svojom produktivnošću tj. skillom i wellnesom ne prave ni ono što im plaćate) ili svojevrsnih ucena da će ako ih ne optpustite „raditi sa wellness-om ispod 50“, takozvanih „freelencera“ itd. itda ali o tome i drugim stvarima u sledećim brojevima ...............

Em


PS. nastaviće se .... ukoliko bude interesovanja, normalno kroz vote i sub.
pristiglo je dosta i IGM poruka, na neke sam odgovorio na druge odgovaram koliko mi vreme bude dozvolilo ...