SPRAWDŹ: Co robić ze swoimi firmami po evencie i promocjach?

Day 4,710, 05:50 Published in Poland USA by Murti Bing

Czołgiem,

za namową Benego zdecydowałem się napisać artykuł z moimi przemyśleniami (popartymi obliczeniami) na temat tego, co zrobić ze swoim majątkiem / holdingiem w perspektywie trwającego eventu oraz zbliżających się urodzin erepa i czarnego piątku (a więc promocjami na upgrade firm). Artykuł ten kierowany jest przede wszystkim do osób, które zastanawiają się nad optymalizacją swoich zysków z firm oraz dla których samowystarczalność nie jest niezbędna.
Jak (prawie) wszyscy zdajemy sobie sprawę, trwa obecnie event, którego rezultatem będzie zmiana rozlokowania surowców na e-świecie i zapewne wejdzie ona w życie w listopadzie. Niestety, z pewną dozą prawdopodobieństwa nie uda się nam utrzymać statusu sprzed zmian, czyli posiadania 4 najrzadszych surowców z branży Weapon, co dawało łącznie 208% bonusu (bez uwzględnienia Pollution) w Pomeranii. W chwili, gdy piszę ten artykuł, udało się na szczęście zgarnąć siarkę (Saltpeter), czyli 25% bonus. Niemniej jednak, w tej odsłonie eventu, znacznie zwiększone zostały 'promienie blokady' surowca i w przypadku gumy (Rubber) jest to 2500 km, co oznacza, że jeśli jakikolwiek kraj Europy kontynentalnej zgarnie go dla siebie, to prawie żadne inne Państwo już nie będzie mogło (tutaj odsyłam do mapy eventowej, można tam to dokładnie sprawdzić). W takiej perspektywie wielu graczy zastanawia się, co począć dalej. Tutaj przyszedł również z małą pomocą Platton - daje nam 'bardzo łatwe do zdobycia' tokeny na przeniesienie firm do innego regionu. Z uwagi na znaczną ilość posiadanego golda zacząłem się zastanawiać, inwestycja w jaką firmę i jaką branżę przyniesie mi największe zyski. To zaś skłoniło mnie do napisania niniejszego artykułu.

Po tym nieco przydługim wstępie przejdźmy do części najważniejszej - obliczeń. Jeszcze kilka uwag i założeń na na początek:

Disclaimer 1: oczywiście nie biorę tu pod uwagę przemysłu House (jest nieopłacalny w całości, chyba że masz pracownika za najniższą krajową albo kisisz zapracowania z 'lepszych czasów'. Nie biorę też przemysłu Air Weapon, bo Q1 się oczywiście nie opłaca, a w kwestii wyższych Q tych firm, zupełnie nic na chwilę obecną nie wiemy.

Disclaimer 2: żeby obliczenia miały sens, należy wybrać najbardziej obiektywny parametr, który będzie mówił o opłacalności firmy - w przypadku poniższych obliczeń jest to tzw. ROI, czyli czas zwrotu inwestycji, wyrażony w dniach. Do jego obliczenia potrzebujemy całkowitego przychodu danej firmy (lub grupy firm), czyli dochód pomniejszony o podatki (vat i work ta i inne koszty uzyskania przychodu (np. chlebki zużyte na prace). Tak obliczony przychód dzielony jest przez całkowity koszt inwestycji (gold, za który stawiamy firmę/y) i w wyniku otrzymujemy właśnie czas zwrotu.

Disclaimer 3: przy określaniu wielkości inwestycji, a więc po prostu kosztu postawienia firm, do obliczeń wzięto ich ceny na promocji, która będzie najprawdopodobniej w czarny piątek, tj. 29 listopada i zakłada 30% zniżki na wszystkie upgrade'y firm oraz na postawienie raw'ów - np. kupno RAW Q5 to 35*0,7 = 24,5 golda. Takie zniżki były w ubiegłych latach, więc sądzę, że w tym roku również nie ulegną zmianie.

Disclaimer 4: do obliczeń wzięto wszystkie ceny / wartości, które dokładnie teraz, czyli o godzinie 12.00, dnia 12 października, można uzyskać na rynku, tj.:Disclaimer 5: wszystkie moje obliczenia prowadzone są dla bonusów w regionie Pomerania, a zakładam, że większość z was też tutaj przebywa, tak więc bonusy na dziś:Disclaimer 6: w tabelach z obliczeniami dla wszystkich produktów, będzie wiersz z parametrem “Zysk dzienny”. Jego definicja to:
-sprzedaż wytworzonego z danej firmy produktu, po cenie bez podatku vat (dla RAWu tego podatku nie ma),
-minus koszty ewentualnego, potrzebnego do produkcji surowca - RAWu (to się oczywiście tyczy tylko firm Food / Weapon), który kupujemy z marketu;
-minus podatek Work Tax od pracy jako Manager;
-minus koszt zużytych na pracę chlebków (zapewniających odnowienie 10hp do pracy jako Manager.
Innymi słowy, jest to dochód ‘na czysto’ i jest on liczony w ten sam sposób dla każdego produktu.

Disclaimer 7: w moich obliczeniach pomijam taki aspekt jak ‘szybkość sprzedaży towaru na rynku’, czyli np. jeśli jakiś towar zalega na markecie i nie chce się sprzedawać to nie wpływa to na moje obliczenia (no bo jak to nawet określić?).

Sektor Food

1. Food Raw


b. FRAW Q3


c. FRAW Q4


d. FRAW Q5


2. Firmy Food

a. Food Q1


b. Food Q2


c. Food Q5


d. Food Q7


Obliczenia czasu zwrotu dla fabryk Food wykonałem tylko dla Q1, Q2 Q5 i Q7, bo te mają z reguły najwyższą cenę za odnowienie jednego hp - np. cena 1hp dla Food Q5 to: 2,49 PLN / 10hp = 0,249PLN/1hp.
*Tutaj chciałbym podziękować czytelnikowi Akrub, który wykrył błąd w tabeli odnośnie opłacalności Food Q1 - już została poprawiona w artykule, a zmieniło się sporo, bo opłacalność tej właśnie firmy wzrosła o ponad połowę (przy stosunkowo niewielkim błędzie bonusów w poprzedniej tabeli). Zainspirował mnie on także do dodania obliczeń do firmy Food Q2 i wyniki są bardzo ciekawe - to, poza FRAW Q4, najbardziej opłacalna fabryka z branży food.

Wniosek: z fabryk Food opłacalna jest Q2, z FRAW najlepiej wychodzimy na Q4, ALE nie wyciągajmy pochopnych wniosków, zanim nie przeanalizujemy branży Weapon. Jednakże, koniecznie zwróćcie uwagę, że cała branża Food operuje na bardzo niskich cenach / wartościach. To zaś powoduje, że nawet wahania ceny o kilka groszy są procentowo spore i mogą bardzo szybko i bardzo znacząco zmienić opłacalność, dlatego uważam, że cała branża jest mocno 'sytuacyjna' i nieprzewidywalna, dlatego mimo wszystko odradzam tu inwestować.


Sektor Weapon

1. Weapon Raw

a. WRAW Q4


b. WRAW Q5


Wniosek / obserwacja: jeszcze 3-4 dni temu, cena Weapon Rawu była o kilka złotych większa - przekraczała nawet 12 złotych, niestety aktualnie spadła ‘na mordę’, przez co opłacalność fabryk Weapon Rawu jest bardzo bardzo niska (a wtedy była lepsza niż np. Fooda dla Pomeranii).

2. Firma Weapon Q7 - tutaj obliczenia przeprowadziłem tylko dla Q7, ponieważ opłacalność pozostałych Q to żart. Aczkolwiek, pokusiłem się o trzy różne warianty opłacalności, dla różnych sposobów pozyskiwania Weapon RAWu do produkcji:

a. Firma Weapon Q7 i kupno WRAWu z marketu


b. Jedna firma Weapon Q7 oraz 8 firm Weap RAW Q5 (łącznie 9 firm) - czyli produkujemy raw na własny użytek, w dokładnie takiej ilości, jaką potrzebujemy do jednej pracy jako manager w Weap Q7.


c. Jedna firma Weapon Q7 oraz 11,54 firm Weap RAW Q4 - czyli produkujemy raw na własny użytek, w dokładnie takiej ilości, jaką potrzebujemy do jednej pracy jako manager w Weap Q7. Do obliczeń wziąłem ułamek firmy, żeby były one dokładne ale w rzeczywistości potrzebne będzie postawienie 12 firm, co odrobinę pogorszy opłacalność.


Wnioski: przy produkcji Weapon Q7, najbardziej opłaca się kupować WRAW na markecie.

WNIOSKI OGÓLNE
Wszystkie te obliczenia pokazują, że w teorii najbardziej na chwilę obecną opłaca się produkować Food Raw Q4 oraz Q5, a w dalszej kolejności Weapon Q7. Jednakże, strategia rozwoju swojego holdingu, nie powinna być oparta tylko o powyższe wyniki - należy też uwzględnić przede wszystkim swoje nakłady inwestycyjne, priorytety, aktualny stan posiadania, a także czas poświęcony na erepa - im więcej firm postawimy, tym więcej czasu potrzeba będzie na zregenerowanie wymaganego hp. Moja osobista wskazówka to spojrzenie na stabilność i popyt, a taką firmą jest dla mnie Weapon Q7. Fakt, ma ona bardzo duży ‘próg wejścia’ czyli koszt inwestycji, jednak ma pełno zalet: cena Weapon nie zmienia się tak diametralnie, jak cena rawów czy chlebków (dla przykładu, jeszcze 4 dni temu opłacalność Weapon Q7 była największa ze wszystkich firm i przebijała nawet Food Raw), więc mamy praktycznie pewność dobrego zarobku, o ile stać nas na taką inwestycję, a dodatkowo popyt na Weapon Q7 zawsze będzie (szczególnie podczas eventów). Warto też zaznaczyć, że same Weapon Q7 zabiorą wam bardzo mało hp na pracę i będziecie mogli dużo więcej walczyć, niż np produkując raw w 300 fabrykach...

Sugerowana strategia na event i zniżki w kilku prostych krokach
Ostatnią rzecz, którą chcę przekazać to sugerowana przeze mnie strategia, którą osoba dążąca do maksymalizacji zysków, powinna wdrożyć możliwie najprędzej - opisana w kilku poniższych punktach. Uwaga: zakłada ona dosyć radykalne zmiany w naszym holdingu, bo będziemy sprzedawali praktycznie większość swoich firm, jednak jeśli wcześniej również kupiliśmy je na promocji to mniej boli ich rozwiązanie (bo na pewno już się dawno zwróciły).
1. Podstawa: codziennie, aż do promocji 29 listopada wymieniacie walutę na 10 golda (jak nie macie na koncie, to rozwiązujecie firmy, które macie za walutę, grunt to kupić tyle golda ile się da, bo to towar deficytowy). Pozostało 48 dni, czyli 480 golda do kupienia z marketu.
2. Po ponownym rozlokowaniu surowców, czyli jakoś na początku listopada, wybieracie sobie region z nowymi, pięknymi, błyszczącymi surowcami Weapon - najlepiej Guma, Siarka, Olej, Aluminium, żeby produkcja była miała co najmniej 188% bonusu (uwzględniając Pollution). Przenosicie się do tego regionu i zakładacie nowy holding (koszt 25 gold w walucie, jeśli to wasz drugi holding) - tutaj warto też pomyśleć nad zmianą obywatelstwa. Do nowego holdingu przenosicie na razie tylko Weap Q7 (jeśli już jakieś macie), przy czym pamiętajcie o Tokenach relokacji lub (jeśli ich nie mamy) uwzględnieniu kosztów relokacji (wyrażonych w PLN, do obliczenia z formuły na ErepWiki, max 20% wartości firmy). Można również przenieść ewentualnie RAWy Q4 (czyli te kupowane za walutę, zarówno Food, jak i Weap i TYLKO POD WARUNKIEM, że was na to przeniesienie stać i nie zaburza to procesu kupowania dziennego 10g z rynku), cała reszta firm zostaje w starym holdingu.
3. Tuż przed promocją (sugeruję okolice 20 listopada) rozwiązujecie wszystkie pozostałe firmy za golda, prócz oczywiście WQ7 no i możecie też zostawić RAWy Q4, o których pisałem wyżej.
4. Z tak przygotowanym holdingiem czekacie na Czarno Piątkowe promocje - wtedy kupujecie tyle WQ7 na ile macie golda, warto rozważyć tymczasowe obniżenie jakości treningów (oraz oczywiście fabryki rakiet z zakładki ‘Budynki Specjalne’) - grunt to wymierzyć tak, aby równo wystarczyło na pełną liczbę firm WQ7, po 864 golda za sztukę (u mnie to będzie 14). Jeśli macie też nadmiar waluty w momencie trwania promocji to kupujecie WRAW Q4.
5. Po evencie macie swój holding który zarabia kupę siana, codziennie kupujecie WRAW potrzebny do firm i sprzedajecie Weapon Q7, oczywiście skupując 10 golda z rynku. Jeśli obniżyliście jakość treningów to przy kolejnej promocji na 45% (a te są dosyć często) podnosicie je z powrotem.
6. Punkt opcjonalny: już po evencie, po promocji i kupieniu firm, wystawiacie wszystkie swoje firmy Weap q7 na rynek za najniższą możliwą wartość, czyli 1108 golda, ponieważ być może znajdzie się po drodze ktoś, kto kupi te firmy, dzięki czemu od razu zarobicie ok. 250 gold na 1 sztuce. Dodatkowo, można oczywiście pracować jako manager w firmach, które mamy wystawione na rynku, więc one będą sobie ciągle zarabiać, aż do momentu sprzedaży. Mnie do takie rozwiązania skłonił fakt, że po pierwsze najcenniejszy w grze jest gold, a przy limicie kupna 10 dziennie, niezłym pomysłem jest próba pozyskania go, właśnie przez sprzedaż firmy (którą w dodatku kupiło się taniej), a nie ukrywajmy, w dzisiejszych czasach zarobienie 5000 pln (które potem wymienia się na golda) to jest raczej bardzo łatwa sprawa, więc po jakimś czasie zostajemy z bardzo dużą ilością waluty, której nie zdołaliśmy wymienić.

Dajcie znać co sądzicie o tej strategii oraz o całości arta.

Polecam i pozdrawiam,
Robert Makłowicz