SPANYOLORSZÁG – Merre tovább?

Day 812, 09:04 Published in Hungary Hungary by vasmegye
„Lengyel, spanyol két jó barát,
együtt verték agyon a franciát”


Így szól a mai mottóm, mely egy közismertebb mondás aktualizált változata az erepes hétköznapjainkra. Lengyelekről szóltam már úgy 2-3 napja, most következzen a spanyol „birodalom”, ahol ugyan még lenyugszik a nap, de okos taktikával ez is megváltozhat.

Miután az amerikaiak segítségével a spanyolok lezárták a French Toast 2.0ként is nevezhető francia hadjáratot, a spanyoloknak új célpontot kell keresniük, mellyel lekötik az elmúlt hetekben, hónapokban érkező újoncokat. A brit hadműveletekből a norvégok oldalán résztvevő spanyolokat sikeresen kizárták a North East of England-et elfoglaló svédek és a North West England-et megszálló „hamburgerzabálók”, így Carl Friederich Gaussnak és csapatának új támadási irányt kell kijelölni mostanában, hogy országa ne haljon bele az unalomba. (A hadsereg valószínűleg áttelepült az USA-ba ezekbe a napokban.)
(Hogy a svájci szál ma se maradjon ki: Gauss a volt teokrata, volt svájci elnök és hadügyminiszter DomiBosst előzte meg jó 1200 szavazattal a választáson. Amúgy elég paradox egy spanyolnak német nevet felvennie egy játékban, de ő tudja.)


Gauss e téren számos kártyát kijátszhat, nézzük, melyek ezek:

Brazília. Régi ellenfél, mely részt vett Spanyolhon megalázásában a harmadik világháború során, s amely megszállva tartotta a Kanári-szigeteket és Andalúziát, utóbbi helyen valószínűleg 1700 spanyol vesztét okozva. A revansra adott az ok, ráadásul a háború nyitására se kell pénzt költeni, mivel az megnyílt a French Toast 2.0 során. Ezt már egyszer kihasználta Spanyolország, amikor Guayana, a brazilok által akkoriban megszállt venezuelai régió támadásával lassította a brazilok ausztráliai hadjáratát. Akkor a brazilok inkább felszabadították a területet, nehogy folytatódjék a blokk. Újabb előnyt jelent a „tesók”, a lengyelek részvétele Peru oldalán az invázióban, e két ország már jelentős rutint szerzett ország-feldarabolásban német és francia földön. A brazilok földje nyersanyagban gazdag ugyan, de ez nem jelent túl nagy célt a hispánoknak, akik high búza, vas és fa régióval is rendelkeznek, így esetleg a high olaj régiók hozhatják lázba őket, melyből a brazilok jelenleg kettőt is birtokolnak (Zulian, Northeast-of-Brazil).
Pár gond azért akad ezzel a hadjárattal: az Ibériai-félsziget nagyobb országa csupán egy helyen határos a szamba országával, ráadásul North-of-Brazillal, azzal a régióval, melyet Peru egy idő óta kétnaponta ostromol. Így akárki foglalja az Amazonas-medencét felölelő területet, a másikat kizárja a további támadásból. A közös támadáshoz így csakis Venezuelán, a jelenleg kétrégiós, a TO-tól Brazília által megmentett államon vezet az út, vagy diplomáciai lépésekkel (jelenleg brazil fennhatóságú eredeti venezuelai területek felszabadítása), végső esetben több ezer goldos hadüzenettel háborúba kerülni Venezuelával és megszerezni Guayana régiót. Onnantól kétfrontos háborúra van kényszerítve Brazília, a spanyolokkal szemben ráadásul 1v1ben, így a venezuelai régiók tuti bukta, egy Gauteng RW-vel megspékelve pedig az eredeti régiók is veszélyben lehetnek, bár onnantól a spanyolok, hacsak ki nem ügyeskedik, nem vesznek részt közvetlenül a harcokban.
Azért kíváncsi lennék, hogy a spanyolokkal hagyományosan jóban lévő Argentína mit szólna a brazil csatározáshoz...

Olaszország. Just for fun nyitott háború, komoly múlttal, ám a spanyolok számára ez csupa kellemes emlék. Sardinia elfoglalása, mely egy több mint 24 órás csatában sikerült (meg aranygyártó buggal, a legismertebb „alkimista”, Durruti ma is él és virul), még ma is mosolyt fakaszt annak a spanyolnak az arcára, aki még emlékszik rá. Az olaszok mint az Entente tagjai a franciák megsegítésére indították (volna) a harcot, ám a spanyolok MPP-k által megnyitott háborúja több mint 400 Goldos kárt okozott az olasz államkincstárnak a hiábavaló hadüzenet által. (Érdekes, hogy a magyar sajtóban ezt nem fújták fel, pedig az EPIC FAILekről szép számmal született már cikk.) Egy-két blokkoló jellegű csatározáson kívül nem történt sok ezen a hadszíntéren. Itt a célkitűzés nem a high régiókra megy ki, mivel az olaszok csak high búza régiók tulajdonosai, abból pedig van egypár az ibériaknak is. A Nyugat-Mediterráneum feletti abszolút uralom megszerzésén túl egyetlen ok támaszthatja alá az olasz inváziót: a horvátok. A szlovén területekkel még rendelkező horvát államnak van olasz határa, melyet a spanyolok elérve és a horvát-spanyol landswapra egy harmadik állam útján (vagy Ausztria, vagy a legyalult Ausztrián keresztül Csehország szvsz) lehetőséget teremtve gesztust gyakorolhatnak a kroátok felé, főleg azután, hogy Rhone-Alps a lengyeleké lett (a Cerber-Durruti „paktum” következtében), holott a horvátok régóta vágyakoztak egy high régióra (leszámítva a búza, mert olyan már van nekik). Mivel Aquitanie nem „eladó”, innentől lásd Brazília (esetleges elfoglalt high régiók átadása).

Benelux. (Jó, hivatalosan csak Bene, mert Luxemburg nincs a játékban) Miután Franciaország és Anglia tarlóvá vált (válik), Németország meg csak tengődik a két régiójában, Hollandia maradt az egyetlen számottevő PHOENIX (vagy -barát) ország a nyugat-európai régióba, így jelentős veszélynek van kitéve. A lengyelekkel már így is háborúban áll, s ha az USA végez a britekkel, könnyen elképzelhető, ha nincs más cél, két napos harcnak megfelel, főleg lengyel és USA részvétellel, de beszállhatnak a spanyolok is, főleg, hogy ők határosak jelenleg nyugatról a hollandokkal, kell, aki blokkolja a németalföldieket, míg megjönnek a lengyelek. Az IRL ősrégi sérelmek talán feledésbe merültek, ha nem, az is szerepet játszhat.
Belgium hasonló sorsra juthat, ha felrúgja a semlegességét, és a PHOENIX irányába fordul külpolitikailag, bár szerintem itt még a takeoveres idők nem múltak el, szóval a politikájuk hónapról hónapra változhat. Az, hogy blokkolóállamnak jó lenne Svájccal kombóban, megdőlt, amikor a svájci kongresszus elfogadta a spanyol békét.

Portugália. Nyugat-Mediterráneum uralma meg az Ibériai-félsziget egy kézben tartása lehetne itt a cél. Holott NAP van érvényben, az eRepublikban láttunk már eleget ahhoz, hogy a NAPot figyelmen kívül hagyjuk. A mexikói affér anno a bétában nem tett jót a viszonynak, s szerintem azért csípheti a spanyolok szemét, hogy az ellentábor legnagyobb tankjainak egy része a szomszédból jön...
Ennek ellenére én nem gondolom ezt már valószínűnek.

+1 Kolumbia. Spanyol nemzeti célként Kolumbia meghódítása szerepel, ám ez a brazil hadjárathoz kapcsolódhat csak.

Esetleges további lehetőségeket (pl. Németországon, Ausztrián, hazánkon stb. át keletre) kommentben várom.

Mivel a bularca.ro mostanában csődöt mondott:

vasmegye
svájci állampolgár
FÚSZ tag
Sindh, Szerbia, eRep 812. napja