Ambient on/off

Join the new world

 

Sondazh per EDEN [A.P]

Day 1,845, 05:58 Published in Albania Republic of Macedonia (FYROM) by Kris the Intriguer


Para se te dorezoja postin do te doja te kryeja kete gje te fundit te cilen e km planifikuar qe kur u caktova.

Nuk eshte nje referendum i mirefillte pasi po behet ne pavaresi nga qeveria sidoqofte ky eshte vullneti yne dhe i takon popullit te vendose.

Kush ka jetuar ne eRepublik qe kur u themelua Shqiperia e di se cfare perpjekjesh jane bere per tu futur ne EDEN. Dhe ja dolem. Sigurisht qe Shqiperia ne ate kohe ishte ne vemendjen e tyre dhe shume shpesh ishim ne 3 prioritetet e para (e di se kam qene Minister i Mbrojtjes dhe e kam pare).

Por le ta harrojme historine. Vertet EDEN ka qene nje ndihme e madhe ekonomike dhe ushtarake muaj me pare, por cfare po ndodh tani? Kjo aleance eshte me nje kembe ne varr. Kroacia, nje nga themelueset dhe nga me te fortet, nuk eshte ne gjendje ti beje balle Serbise dhe shkon e arratiset ne Lindjen e Larget. Po ashtu nje tjeter themelues, Greqia, nuk i ka punet aspak mire me FYROM. Shqiperia eshte harruar totalisht. Cdo lufte qe organizohet nga ne nuk ka ndihme prej tyre.

Pyetja eshte kjo: A duhet te rrezikojme e te ecim perpara duke dale nga EDEN apo te qendrojme e te vazhdojme te flejme e ta shkaterrojme vendin me shume. Me keq se kaq s'behet, kjo eshte e sigurt. Nuk kemi cfare humbasim. Nuk mund te rrime ne kete aleance vetem per hir te se shkuares.

Te dalesh nga aleanca s'do te thote te behesh armik me EDEN. MPP-te me vendet e tyre mund ti mbajme, thjesht do te jemi te lire dhe pse jo, te behemi iniciatore te nje aleance te re e funksionale.

Si koment, jepni mendimin tuaj nese jeni PRO apo KUNDER qendrimit ne EDEN. Eshte e rendesishme qe cdo shqiptar te shprehe mendimin e tij ne menyre qe vendimi te jete sa me i drejte. Votoni pro apo kunder si dhe jepni argumentat dhe mendimet tuaja ne lidhje me kete rast.
Pra dhe njehere:
PRO - do te thote qe doni te qendroni ne EDEN.
KUNDER - do te thote qe doni te dilni nga EDEN

Eshte gjithashtu i nevojshem qendrimi qe do te mbaje cdo parti, pra ju lutem, anetaret e kryesise se partive (nje prej tyre te pakten) te paraqese qendrimin e partise se tij/saj. Duhet te veprojme, duhet te ecim perpara.


Kris Hasa A.P
 

Comments

Lapraksi
Lapraksi Day 1,845, 06:01

PRO
dhe kunder MPP me USA

LiLo1
LiLo1 Day 1,845, 06:02

mendoj qe eshte gjaja ma demokratike per nje shtet qe duhet te degjoj popullin e vet dhe kjo ka qen pjese e programit

RockyBalboa78
RockyBalboa78 Day 1,845, 06:04

Pro

David Zdrava1
David Zdrava1 Day 1,845, 06:05

perderisa spo marrim perkrahje neper beteja nga EDEN besoj se duhet te dalim se po njesoj eshte dhe te perpiqemi te shpetojme vendin me forcat tona ...

Zgjim.AL
Zgjim.AL Day 1,845, 06:09

edhe vet jom ne dilem per ket qeshtjee a thuu kush do te luftonte per ne ma shum se EDEN 😮?

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,845, 06:11

Zgjim.AL, askush spo lufton per ne, as EDEN. Pra mendimi im eshte te dalim dhe te iniciojme krijimin e nje aleance te re qe mund tejete aleance binjake e EDEN por me strukture tjeter. Por varet si e gjykoni ju.

E R M A L
E R M A L Day 1,845, 06:12

Kunder.

Deri sa eshte loje dhe jo jete e vertete le te provojme njehere aleanca te reja (do kisha qejf te mbyllej dhe EDEN si ONE dhe te krijohen aleanca te reja)
Do ishte bukur sikur te krijohej NATO ne loje, duke qene se kjo loje bazohet ne RL (sic thon dhe per Kosoven ne lidhje me OKB) do ishte bukur te krijohej NATO me 25+ shtete dhe do kishte goxha konkurenc me rusine,kinen,brazilin,argjentinen qe nuk jan pjese.
Edhe loja do merte tjeter kthese dhe do ishte me e bukur nga se eshte.

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,845, 06:20

po qfar referendumi mos luni koqe, se qka din dhia qka eshte tagjia, po thuni se populli le te vendos populli nuk e di ku eshte e qka ben e doni me vete popullin turp i madh per Shqiptarte se qka flasin se pari ne duhet me u mesu me permirsu sjelljet ne mes te lojtarve te jemi korrekt , nuk eshte faji te EDENi po te ne Shqiptarte qe nuk mendojne me larg se hunda e vete e shajne bejn raport vetem per interesat e veta e po thuni me bo referendum ncncncnc

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,845, 06:25

jonkastrioti, s'ka kurrfare lidhje sjellja e shqiptareve me kte ceshtje. ne raport me EDEN kemi qene korrekt me shume se kushdo tjeter. kemi respektuar gjithmone urdhrat e tyre, pa i kundershtuar edhe nese prekej shqiperia. populli, i sjellshem ose jo, injorant ose jo, eshte pronaret e vendit, jo qeverite 1 mujore. i takon popullit te vendose se cdo beje me token e tij.

cobra26
cobra26 Day 1,845, 06:29

Nuk jam shume i sigurt por per mendimin tim me mir eshte qe te dalim e te bashkohemi me aleancen ctrl aty e kem ameriken qe eshte shume i fuqishem plus eshte edhe shteti me i fuqishem tani per tani brazili por ne te krijojme nje aleance te re me duket e pa mundshme

Bisha Is Here
Bisha Is Here Day 1,845, 06:31

Kunder .

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,845, 06:40

@Kris nuk e di a beni logari se sa dmg ben EDENi per Shqiperine e sa ben Shqiperia per EDENin edhe sa per qeverine e muajit nentor isha vetem me asnje ndihme te popullit ata vetem dinin te shanin e te poshtrojne ne msg privat, une personalisht kam punuar dite e nate qe te kemi 3 trojet dhe e kam arrit qellimin jam krenar per kete edhe pse nuk kishim aq ndihme nga EDENi por mos harroni se ky muaji ka qene shum i ngarkume per EDENin

ArdiAlb
ArdiAlb Day 1,845, 06:41

Pro

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,845, 06:48

sa per popullin ka injoranta aq shum sa nuk ke idene as ti e keta injoranta me i lan me votu per fatin e Shqiperis me duket absurd e pa drejt secili mendon se din me mire se tjetri
si ka thene mbreti Shqiperise mbretit Egjiptit "SA FAT KE QE JE MBRET I 3 MILJON EGJIPTJANVE E UNE JAM MBRET I 3 MILJON MBRETREVE "
Tani mendoni mire se qka beni sepse ne Shqiperi te gjith ne jemi mbret

igli10
igli10 Day 1,845, 06:58

Pro

E R M A L
E R M A L Day 1,845, 07:06

Avash me kto deklarata mer jon se nuk po shan ndonje serb ktu, vllezrit e tu po shan.
Edhe ti qe ishe president mos dil kaq i zgjuar tani, se kta injoranta qe po shan te zgjodhen per te qen president.
Mesa po shof une ktu nuk e shau njeri EDEN-in , nrm qe ia dime per falemderit ndihmat qe na ka dhene, edhe neve sa her kan patur nevoj diku gjithmon i kemi ndihmuar, nuk u kemi thene ndonjere jo.
Ti mqs je kaq pro EDEN thuaj jam pro dhe aq, mos shaj njerzit kot se sta ka njeri per borxh.

Peja001
Peja001 Day 1,845, 07:20

jonkastrioti sa po e shoh me kto komente po te duket vetja pjes e elites se eShqiperis ndersa neve popullin qe te kem votuar injoranta vertet ke te drejt qe na quan injoranta deri sa te paskem votuar ty me kto komente po e shoh se nuk e ke meritu 1 vot dita dites po na shfaqeni ne te njejtit persona qe ju kan then ariusi me rilindasin ... sa per EDEN medoj qe duhet te jemi ne 1 aleanc me me pak shtete por te fuqishme se sa ne ket aleanc qe kemi shum shtete dhe nuk na bien kurr te jemi prio

Zeau
Zeau Day 1,845, 07:22

Une mendoj qe nuk mund te dalim nga EDEN-i pernjeherësh, realisht ne nuk do të arrinim as edhe një herë të kemi kongres..! Edhe pse EDEN-i ndoshta nuk na ka prioritet gjithmonë prap se prap ata luftojnë për ne. Në CTRL ne nuk kemi kaçik të antarësohemi...! I mirë apo i keq EDENI është ai që e kemi edhe i cili na ndihmon sado pak. Shtetet e mëdha kanë interesa të mëdha... Po qe se politika vendos të dalim nga EDEN atëherë do të kemi punë të madhe për të krijuar një alencë të re...!

Zeau
Zeau Day 1,845, 07:26

Aleanca e re sipas meje duhet të krijohet nga shtete të vogla të ngjashme me neve të cilat do të luftonin njëherësh tu siguronte kongres të gjitha anëtareve të saj... Duhet sipas meje të krijohet nga shtete jopushtuese të cilat i kanë synimet tona STABILITET EKONOMIK , KONGRES , MBROJTJENTË INTERESAVE TË eQYTETARËVE TË SAJ...! Pushtimet duhet të jemi të vetëdijshëm që nuk i kemi as në horizont... "Ha aq sq mund të përbish.." ...!

snajperet e Kosoves
snajperet e Kosoves Day 1,845, 07:29

Kunder.

albaniaguard
albaniaguard Day 1,845, 07:51

personalisht jam kunder qendrimit te metejshem ne EDEN,nuk po fitojme asnje gje por vetem por humbim shume dhe po luftojme vetem per te tjeret dhe kur ne kemi pasur nevoje vetem shtetet kroacia turqia dhe shba,disa here dhe greqia na kane ndihmuar dhe me shume damage i kemi bere nga mercenaret qe pastaj nga qeverite e quajne sikur na ka ndihmuar EDEN.

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,845, 08:06

@Peja001 nuk e kam quajt personalisht askend injorant por ne pergjithsi kam fol 😉
Do te kisha deshire qe edhe ti te behesh president dhe ta shofish se sa injorata jemi ne 😃
po gjithsesi flm per voten qe me ke dhen dhe shpresoj qe ke qene i knaqur me Jonkastriotin 😉

Dio Wolf
Dio Wolf Day 1,845, 08:21

Kunder

Pro Aliance e re me shteta vogla pro EDEN

Dio Wolf
Dio Wolf Day 1,845, 08:29

Kris, si duhet muj me ta kriju nje anket edhe bej me password.

Pjeter Doda
Pjeter Doda Day 1,845, 09:00

Kunder

Ps: hiqeni ato flamuj te kosoves te inventuara nga evropa se mi qorruat syt!

James Sonny Crockett
James Sonny Crockett Day 1,845, 09:41

Kunder

arena111
arena111 Day 1,845, 10:14

Kunder

VisarJ
VisarJ Day 1,845, 10:40

Pro

A.C.A.B alb
A.C.A.B alb Day 1,845, 11:04

Kunder

Andiroid
Andiroid Day 1,845, 11:30

Deri para pak ditesh mund te thoja Absolutisht Pro.
Por pas disa gabimeve trashanike ne stategjine e ndjekur nga EDEN ne luftrat e diteve te fundit
(i fudit ai FAIL nga HQ i EDEN-it ne betejen e Abruzzo-s) mund te them qe tani-per-tani ndodhem ne gjendje

-ABSTENIMI-

(V artikull shume demokratik do shtoja)

Guardian22
Guardian22 Day 1,845, 11:34

Kunder

eLiburnia
eLiburnia Day 1,845, 11:35

Kunder

A E N E A S
A E N E A S Day 1,845, 12:11

Pro

Beni Koca
Beni Koca Day 1,845, 12:19

Kunder

Last Life
Last Life Day 1,845, 12:53

Mo be mo luni koqe o dost. ; p

EDEN po mer fund, gjithsesi un jam pro qendrimit ne nje aleance miqesore me shtete jashte dhe brenda EDEN.

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,845, 13:02

Sa per ne injorantet bom gabim qe te votum ty @jonkastrioti,po ene i komplient nga populli sdo tlejm pa ta bo,ke qen presidenti me deshtak i Shqiperise...Sa per EDEN-in meqe osht amerika nga krahu tjt dhe ktu osht greqia qe na ndihmojn me pahir le ta provojm veten me aleance tjt...dmth Kunder

LEKSENDER
LEKSENDER Day 1,845, 13:24

Po ikem nga edeni me ke do bejm aleanc ? Dilema do ishte me e sakt nqs Kris do na kish dhen nje mundsi tjeter reale dhe ne Shqiptaret ta analizonim dhe votonim. Kur te kemi mundsi te zgjedhim votojm pro ose kunder . Jemi ne eden se serbi dhe fyromi jan ne aleanc tjeter dhe per momentin skemi aleanc tjeter me te fort po te jet dhe e di ndonje le ta thot

Altario
Altario Day 1,845, 13:28

Kunder.

albaniaguard
albaniaguard Day 1,845, 13:41

@tuba eshte usa,nuk mendoj se do te na refuzojne ne aleancen e tyre nese ne do tju bejme kerkese

Nameless99
Nameless99 Day 1,845, 13:46

Per mendimin tim duhet riorganizim i EDEN-it, jo ikje e Shqiperise.EDEN-i duhet te heqe dore nga Amerika Latine dhe Portugalia.Te ngelen vendet ballkanike, Italia dhe vendet aziatike. Vendet e Amerikes latine dhe Portugalia e kane detyruar EDEN-in te luftoje edhe kunder CTRL e CoT, pra kunder Amerikes, Polonise, Spanjes, Brazilit, Bullgarise e Kilit. ONE tashme jane fuqizuar shume, kane mbeshtetjen e CoT, Polonise, Spanjes dhe se fundmi USA-s. EDEN-i duhet te rimodelohet qe te jete funksionale.

wmfa
wmfa Day 1,845, 13:47

Po qfar eshte alternativa? Te mos I takojn asnje aleance...

AleancaRinoreKuqezi
AleancaRinoreKuqezi Day 1,845, 13:52

Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder Kunder

Gj.K.Skenderbe
Gj.K.Skenderbe Day 1,845, 13:54

un jam kunder

CPIRRAZ
CPIRRAZ Day 1,845, 14:09

Pro arsya osht se kur jemi kan nfillim kur hinum n'eden u kan nifar gzimi nifar ndjenje qe nuk harrohet tash me lan + na ka qliru disa her tash nese nuk osht kooha apet ndreqet ishalla
IM PRO!

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,845, 14:23

Vetem pse kohet e fundit EDEN po perjeton dite te keqija nuk do te thote se duhet menjehere te largohemi,tju kthejme shpinen atyre qe na ndihmuan ne kohet me te veshtira edhe pse si nje shtet i ri dhe pa shum influenc, megjithate duhet te presim ende te shofim rrjedhat ne vazhdim , eshte ngute te mendojme tash per tu larguar nga EDEN !

KUNDER !

Karlo FTW
Karlo FTW Day 1,845, 15:09

leave dead alliance

Vjollca Linda Ajdini
Vjollca Linda Ajdini Day 1,845, 15:26

lojtart e ri as qe edijn qka eshte edeni siq se kam dijt dhe une ,menoni se vet mujm me ba diqka kur dy shqiptar smujm mej bashku njoni lufton tjetri kshir me mar bh se kan gajle se si mbaron lufta,let vendosin lojtart ma te vjetri per ket qeshtje , por koalicion patjeter duhet me pas me diken se sod e 100 vjet sun e qlirojm vet na shqiprin ( ide e mir eshte te behet ni koalicion i NATO-s) po te jet i mundshem

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,845, 15:41

Pom doket do kogja si shume ja paskan huq domethenies se pro-se edhe kunder po nejse ku po doni me shku se..?Nese menoni qe serbt a fyromt a polakt kane me luftu najher per neve atehere e keni shume gabim (serbt tu luftu per neve veq pe paramenoj haha) ,kqyrne greqine qfar fuqije osht edhe gati e kane fshi prej hartes ,neser turqine ka me sulmu polonia ,kroacia i ka paketu valixhet ka ik ne azi , e na me dmg ditore prej 250mln po menoni qe kem me i pas punet ma mire a? Menoni ma gat o vllazen..

Rilindasi
Rilindasi Day 1,845, 15:49

http://www.erepublik.com/en/article/qysh-me-ia-lidh-kryt-kesaj-pune--2171873/1/20

Qendrimet personale lidhur me referundimin e pa bazë nga ana e një institucioni jo kompetent.

Floriii
Floriii Day 1,845, 16:55

KUNDER
@Rilindasi, po e mer lojen shume seriozisht, cfare i ke keto pasha zotin: 'Qendrimet personale lidhur me referundimin e pa bazë nga ana e një institucioni jo kompetent' , BESOJ SE CDO NJERI MUND TE BEJE SA REFERENDUME TE DOJE, pastaj Krisi ka thene ne fillim qe eshte ne pavarsi nga qeveria, prandaj po te them mos u bej kaq NEGATIV, dhe bravo kris....qr loje kari eshte bere

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.