Ruuublje prodajem, rooobljeee!

Day 1,279, 14:13 Published in Croatia Croatia by Dagislav
Podlistak o malom poduzetništvu

Sad kad cijene idu strmoglavo dolje, nacionalne valute (Citizen Currencies, kako bi to Plato lijepo nazvao) ne vrijede ničemu, a Gold je do neba, hajdemo se po n-ti put prisjetiti abecede* stavljanja proizvoda na Market.

Jednom riječju, eNarode, tema današnjeg članka je stavljanje proizvoda na tržište! Strategije stavljanja proizvoda na tržište uvijek su jako vruća tema, osobito kad ekonomija trpi potrese. Stavljanje proizvoda na tržište ključno je za zaradu, pa ovdje nalazimo nekoliko stilova, odnosno strategija.


Mali dućandžija



U pravilu se radi o mladom građaninu koji je osnovao ili kupio kompaniju-dvije, po mogućnosti sparenu raw i prerađivačku. Recimo, štoviše, da je uspješno migrirao farmu žita u ribnjak, pa mu čak (o, sreće li!) ostane i nešto rawa za utopiti. Takav menadžer strepi nad svojim poduzećem, pa stalno visi na marketu, ne bi li svoje proizvode odmah stavio na tržište po najnižoj cijeni. Kako u pravilu radi sam, na market stavlja male količine proizvoda (recimo, u weapon sektoru, pet-šest pljuca q1) i odmah ih prodaje. Novac stalno dolazi, ali prihodi su mali, a dobit niska...

Prednosti
Stalno dolazi nešto para. Možda preživimo do sutra...
Nedostatci
Više malih dućandžija koji se plus-minus istodobno odluče stavljati proizvode na market može lako dovesti do lančane reakcije spuštanja cijena i kolapsa tržišta.


Menadžer prodaje



Ovaj momak se već naučio da rušenje cijena pošto-po-to nije nužno najpametniji put zarade. Zato svoje proizvode stavlja na tržište u većim lotovima; u sektoru raznog naoružanja to je bilo što između do 100 proizvoda, i drži cijenu. Mali dućandžije ga ne zabrinjavaju: naš menadžer prodaje zna da će ono malo proizvoda koje su mali dućandžije stavili na tržište otići brzo, a zatim će svoje proizvode rasprodati po razumnijoj cijeni.

Prednosti
Razumna dobit, stabilnije poslovanje.
Nedostatci
Ponekad treba imati živaca i ne popustiti porivu za rušenjem cijene. Rizik da se cijena na kraju ipak sruši, jer nakon prodaje većine proizvoda ostane par komada kojih se nemoguće riješiti.


Zli doktor (ekonomije)



I tako je naš menadžer dobro poslovao, na sveopće zadovoljstvo, sve dok nije imao susret sa zlim doktorom ekonomije. Zli doktor gomila proizvode sve dok može, a onda ih baci na tržište u zbilja velikim šaržama; recimo, 200 i više komada oružja. Izbacivši toliku količinu, zli doktor si može priuštiti da radi i s manjom dobiti, jer zakon velikih brojeva radi za njega. Zato može diktirati cijene kako hoće, primjerice rušiti ih.

Prednosti
Ozbiljna dobit, osobito ako se ne ruši cijena.
Nedostatci
Potrebno je dosta novaca eda bi se u kompaniji nagomilalo proizvoda, a da se cijelo vrijeme ima para i za plaće, i za sirovinu. Izazivanje poremećaja na tržištu.


Adminov bot

Opće prihvaćena istina je da admin ima bota koji otkupljuje proizvode po Marketu i time suzbija hiperprodukciju. Ukoliko je tome tako, ideja je malčice promašena, jerbo se time samo upumpavaju nacionalne valute u igru, narodne banke više nemaju snage (tj. dovoljnih zaliha Golda) održavati tečaj, pa inflacija ide u troznamenkaste brojke, ako je vjerovati staistikama koje idu pod “Country Administration“.

Svašta sam izvodio ne bi li mi bot otkupio robu, ali u konačnici je završavalo da je roba odlazila ako je bila među jeftinijima. Neki tvrde da treba staviti defaultnu cijenu (čiju svrhovitost uopće ne bih komentirao), treći tvrde da samo treba pumpati cijenu i biti strpljiv, pa će bot već obrstiti Market. I dalje tvrdim da je bot nešto između Jetija i Elvisa...

Prednosti
Vid' para! To jest, inflatorne nacionalne valute...
Nedostatci
Kako pogoditi cijenu po kojoj će bot kupiti, i u koje vrijeme? Molim pomoć!


==========
* Ili azbuke, preporuči li MI ovaj tekst komšijama, sukladno najavljenoj inicijativi razmjene tekstova, a za koju ne mogu sad naći link.