Ambient on/off

Join the new world

 

Rusya'ya Semavi Tokat Geldi

Day 1,916, 03:45 Published in Turkey Cyprus by sakin.Rusya'nın Çelyabinsk kentine yerel saatle 09.22 sıralarında meteorlar düştü.

Sverdlovsk bölgesinde de hissedilen patlamaların ardından inceleme başlatan bilimadamları, meteor yağmurunun çok nadir görülen bir kozmik olay olduğunu ifade etti.

Yekaterinburg’da insanlar meteorların düşünü gördüklerini ancak bir uçağa benzettiklerini söylediler.Yaşanan olayda 100'e yakın yaralı var.

Bugün yaşanan Rusyaya meteor düşme hadisesi bize Said Nursi hazretlerinin "Evet Risale-i Nur'a ilişenler tokatlar yerler, yüzer vukuat şahiddir." Sözünü hatırlattı.

Rusya'nın Kaliningrad Mahkemesi'nde Rusyada binlerce insanın Allah'a inanmasına ve Yaratıcısını tanımasına vesile olan Risale-i Nur eserlerini yasaklama çalışmalarının haberinin çıkmasından birkaç gün sonra böyle bir hadisenin gerçekleşmesi ibret alınması gereken bir durum.

Bu konu ile alakalı 1947 yılında yine buna benzer bir meteor düşmesi üzerine Said Nursi hazretlerinin kaleme aldığı mektubu bilginize sunuyoruz.Rusya'nın Viladivostok Ormanlarına Düşen Meteor

Aziz, sıddık kardeşlerim!

Bütün tarih-i beşeriyede kat'iyyen misli görülmemiş ve Kavm-i Lut'un başına yağan semavi taşlardan daha müdhiş taşlar, dinsizlik hesabına milyonlarla ehl-i imanı ve masumları edyan-ı semaviye ve kavanin-i İlahiye haricine dehşetli vasıtalarla sevkeden bir memleketi semavi taşlarla tokatlamasının bir mukaddemesi olarak, resmi gazetelerin kat'i haber verdikleri bir hadise-i semaviyeyi, adetime muhalif olarak bir Nur şakirdi bana haber verdi.

Dedim: Yirmibeş sene gazetelerin havadislerini merak etmedim. Fakat bu taşlar, Risale-i Nur'un dinsizlere manevi tokatlarını temsil ettiği cihette ve beş-altı sene evvel ondan haber verdiği için o şakirde dedim: "Git, yalnız o hadiseyi tamamıyla oku, tahkik et." O tahkik etti, geldi.

Diyor ki: Bu baharda Rusya'nın Viladivostok Ormanlarına, zemin yüzünde hiç emsali görülmeyen büyüklükte semadan taşlar düşmüş. Ve en büyüğü, yirmibeş metre uzunluğunda ve on metre boyundadır. Düştüğünde etrafındaki ağaçları devirmiş ve otuz kadar büyük çukurlar husule getirmiş. Tedkik edilen parçalarında; demir, çelik ve başka maddeler karışık olarak mizansız bulunmaktadır.

İşte resmi gazetelerin kat'i verdikleri bu haber, 1360 sene evvel Sure-i Fil'in mu'cizane تَرْمِيهِمْ بِحِجَارَةٍ cümlesi ile, 1359 tarihinde dünyayı dine tercih eden ve dinsizliği esas tutan, bir nevi medeniyet hesabına beşeri yoldan çıkaranların başlarına, Ebabil kuşları gibi semavi tayyarelerden bombalar başlarına inecek ve semavi taşlar yağdırmasına mukaddemesi olacak diye haber veriyor.

Ve فِى تَضْلِيلٍ aynen 1360 tarihini gösterip, dalaletin cezası olarak Kavm-i Lut'un başına gelen ahcar-ı semaviyeyi andıran semavi taşlar o tarihlerden sonra geleceğini haber verip tehdid ediyor.

Ve Risale-i Nur'un Sure-i Fil nüktesine ait beyanatı içinde haşiyeli bu cümle var: "Evet bu tokatlardan pür-şer beşer, şirkten şükre girmezse ve Kur'ana tarziye vermezse, melaike elleriyle de ahcar-ı semaviye başlarına yağacağını, bu sure bir mana-yı işari ile tehdid ediyor."

İşte bu fıkra doğrudan doğruya bu taşlara işareti olmasına iki emare var:

Birincisi: Şimdiye kadar gelen semavi taşlar bir-iki karış oldukları halde, böyle yirmibeş metre uzunluğunda ve on metre genişliğinde dağ gibi taşlar, elbette semavatın dinsizliğe karşı bir alamet-i hiddetidir. Sure-i Fil mu'cizane ona bakması, onun tefsiri ona işaret etmesi hakikattır. O hadisenin o ihbara liyakatı var. Çünki emsalsizdir.

İkinci emaresi: Bütün zemin yüzünü ve nev'-i beşeri tehdid eden dehşetli bir dinsizliğin merkezlerine gelmesidir. Ve dinsizler bunu hissetmişler ki; küçücük hadiseleri ehemmiyetle neşrettikleri halde, bir-iki aydır bu acib dehşetli hadiseyi, ellerinden geldiği kadar şaşaalandırmamağa çalışmışlar.

Said Nursi


Kaynak; Risaleajans
 

Comments

Efesli
Efesli Day 1,916, 03:51

pirinç!
asadlskdjalksdjlaskjdlkas

Seyneym
Seyneym Day 1,916, 03:57

zhue

pearlowl
pearlowl Day 1,916, 04:27

ne desem bilemedim. cevab veremedi. acıklama yabamadı.

RomyGr
RomyGr Day 1,916, 04:33

kafan güzelmis kardes güle güle kullan

kloraq
kloraq Day 1,916, 04:51

fettullah'ın kareli ilkokul defterine yazdığı dua ile amerika'yı sandy kasırgasından kurtardığı haberini de bunlar yapmamış mıydı lan.

ALLAAAAAHU AQBAAAAR

ahmet64
ahmet64 Day 1,916, 06:03

inanan zaten inanır, inanmayanlar da köşeye geçip beklesin 🙂

mostates
mostates Day 1,916, 06:23

Böyle birşeye inanmak insan zekasına ve Allah'a hakarettir.

ahmet64
ahmet64 Day 1,916, 06:27

sence Allah hak dini yayan bi insana veya onun din üzerine yazdığı kitaplarına saygısızlık edenleri cezalandırmaz mı?

mostates
mostates Day 1,916, 06:37

eRep in kısıtlı salakça sistemi yüzünden kendime reply yazıyorum ama,

Allah; kerameti kendinden menkul birinin peşinden çıkıpta 'Yangın vardı risale-i nura gelince söndü', 'Ruslara semavi tokat' (kendilerine gelse şefkat tokadı olurdu) gibi inciler çıkarabilen bir topluluğa zekasını kullanmadığı için neler yapmaz?

Risale-i Nur yazıpta bu Kur'an'ın süzülmüş hali (süzülmemiş kısımlar ne oluyorsa artık?) diyen birisine ne yapar acaba?

ahmet64
ahmet64 Day 1,916, 06:51

kısıtlı sistem konusunda +1
kim risale-i nura kuran'ın süzülmüş hali diyor bununla ilgili bi link alsam? olsa olsa yorum olabilir çünkü Allah'ın kelamını kimse süzemez.
zeka meselesine gelince, nasıl eskiden Allah toplumlara kendine saygısızlık yaptığında yada yoldan çıktığında helak etmişse, (eğer doğruysa) ruslar Allah yolunda yazılmış kitaba saygısızlık yapmışlar ve Allah'ta onlara ceza vermiştir,olabilir

mostates
mostates Day 1,916, 07:03

http://www.sorularlarisale.com/makale/22870/x.html
Yemedim ama hadi öyle olsun 🙂

Allah; Hz. Muhammed'e, Kur'an'a , kendine 'saygısızlık' yapan adamlara bile ceza vermiyor da, işi gücü yok Risale-i Nur'un peşinde mi koşuyor?

Örneğin Ruslar bir füze vs birşey atsa meteorları engellese ya da daha ötesi yörüngesini değiştirse örneğin Türkiye'ye düşseydi Ruslar'ın Allah'a tokat gibi cevabı mı olacaktı?

ahmet64
ahmet64 Day 1,916, 09:06

ceza illa başına meteor düşmesiyle olmaz kardeş.düşüp yaralanma bile bi cezadır. sen bilemezsin Allah'ın başkasına ceza verip vermediğini, sadece sana verip vermediğini bilebilirsin.çünkü diğer insanların içini bilemezsin.
rusların füzesi de vardı, uydusu da.neden vuramadı sence? o roketin rusya ya değilde türkiyeye düşecek olması da Allah'ın bilgisi ve izni dahilinde olurdu başka bi ihtimal yok.imanın ne derece bilemem herkesin dini kendine ama imanı sağlam olan birisi herşeyin Allah'ın elinde olduğunu bilir.

bence burada dini konular tartışmayalım.ki bu son gönderim olacak bu konudaki.çünkü burası e-dünya, sadece eğlenmek için burda olmalıyız.ne dini ne de siyasi görüşler konu olmamalı.saygılar o7

mostates
mostates Day 1,916, 10:06

Anlaşıldı sende akraba evliliği yapıp çocuk sakat doğunca "Allah böyle verdi ne yapalım" diyenlerdensin.

Allah'ın konudan bilgisi olması başka, kendisinin göndermesi başka. 21. yüzyılda hala böyle saçmalıklar prim yapıyorsa, millet dönüp zekasına baksın.

Hadi iyi oyunlar

ahmet64
ahmet64 Day 1,916, 06:28

bu arada @dr.erol oku bunu,
30 gün önce bi makale açmışsın (Bunu da müslümler açıklasın! - 4) şimdi gördüm.seni ciddiye alıp kafan alsın diye koca koca yazıyorum bak. ATEİSTLER ALLAH'A ŞİRK KOŞARLAR.ÇÜNKÜ ONU YOK SAYARLAR.DOLAYISIYLA AFFEDİLMELERİ GİBİ BİR ANLAM ÇIKMAZ HADİSTEN.ÇÜNKÜ HADİSTE ŞİRK KOŞANLAR AFFEDİLMEYECEK YAZIYOR. yorumlarda biçok arkadaş kendi kendine cevap verdiğini yazmış ama anlamamışsın. oyunda en yukarılarda olabilirsin ama beyin yaşı olarak ilkokuldan öte değilsin. ya oyununu oyna böyle makaleler açma, ya da harbiden bsg

Kara Cocuk
Kara Cocuk Day 1,916, 07:35

iyi güldürdün panpa saol

sakin.
sakin. Day 2,011, 04:56

        A N N U I T C Œ P T I S

           † † † † † † † † †

             ▲
            ▲  *  ▲
           ▲  (-۞-)  ▲
          ▲ □ □ □  □ □ □ ▲

        ∆   □□□□□□ □□□□□□   ∆
       ∆   □□□□□□□ □ □□□□□□□   ∆
      ∆   □□□□□□□□ □ □ □□□□□□□□   ∆
     ∆   □□□□□□□□□ □ □ □ □□□□□□□□□   ∆
    ∆   □□□□□□□□□□ □ □ □ □ □□□□□□□□□□   ∆
   ∆   □□□□□□□□□□□ □ □ □ □ □ □□□□□□□□□□□   ∆
  ∆   □□□□□□□□□□□□ □ □ □ □ □ □ □□□□□□□□□□□□   ∆
 ∆   □□□□□□□□□□□□□ □ □ □ □ □ □ □ □□□□□□□□□□□□□   ∆
∆   □□□□□□□□ □ □ □ □ M D C C L X X V I □ □ □ □ □□□□□□□□   ∆


     N O V U S O R D O S E C L O R U M

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.