Przedsiębiorcy pierwsze kroki (2/2)

Day 975, 09:48 Published in Poland Poland by Aenye Deithven


Przedsiębiorcy pierwsze kroki (2/2)

Wstępniak

Kolejne bitwy otwarte, chociaż jakoś w skromnej ilości... Prawdopodobnie chwilę temu wyszedł art. Zwierza, a może wyjdzie dopiero, zależy jak długo będę swoje wypociny skrobała 😉

Dzisiaj czas na ciąg dalszy – licencje, inne rodzaje firm oraz kilka ciekawostek naszego poczciwego systemu ekonomicznego...

Pierwsza część artykułu

Parę słów na początek...

Założyliśmy już sobie firmę w Kanadzie, zatrudniamy robotników, oni zbierają tytan z krzaczków i wszystko się jakoś kręci... Zoptymalizowaliśnmy sobie skład prcowniczy, robi pod nami dziesięciu Guru* za 0,1 CAD/h (albo Apprentice za 0,82 CAD/h – pensja dzisiejsza na Job Market), ale zysków jakoś nie widać, zwłaszcza w tym drugim przypadku.

Dlaczego ? Otóż nasz zarobek jest różnicą pomiędzy kosztami wytworzenia towarów a ceną ich sprzedaży. W poprzedniej części wspominałam jak minimalizować te pierwsze, gdyż na te drugie nic nie poradzimy – ustala je ‘wolny’ rynek. Cóż więc nam z tego, że koszt wyprodukowania tysiąca jednostek tytanu to 30 CAD, jeśli tytan schodzi w Kanadzie po 0,02 CAD / sztuka ? Ano czasami tak się zdarzy – może być tak, że wybraliśmy rynek z niewystarczającą pieczołowitością; nasz kraj zdobył region High, a my produkujemy w Medium; pojawił się kryzys; jakiś eTurek postanowił sprzedać 9000 jednostek tytanu po 0,01 lub po prostu inny sektor tak podbił pensje, że aby ktokolwiek chciał u nas pracować, musimy zaoferować więcej niż możemy.

Recepta na powyższe ? Eksportować !

Ale jak, pani majster ? Wystarczy popatrzeć na panel sprzedaży:



Full size


Jedno kliknięcie na przycisk ‘Buy market license’ i pojawi nam się takie cosik:



Full size


Wystarczy zapłacić 20 Gold i wybrać kraj, do którego chcemy eksportować i gotowe ! Ciekawym jest fakt, że nie zawsze musimy na licencję wydać aż 20 Gold... Otóż, gdy założymy sobie firmę na terenie państwa A, a zostanie ona podbita przez państwo B, mamy problem – brakuje nam licencji aby sprzedawać na jego terenie... Otóż jeśli zdecydujemy się zakupić licencję do państwa B, musimy zapłacić, ale tylko 5 Gold ! Tak tak, w ten sposób można tanim sposobem uzyskać możliwość eksportu do innego państwa... zwłaszcza podczas wymiany regionów pomiędzy sojuszniczymi krajami (tzw. swap).

Dobra, wiemy co i jak, ale do jakiego kraju dobrze eksportować nasz towar ? Jak na obrazku widać, wybrałam Chorwację – nie tylko dlatego że zapotrzebowanie na tytan jest tam obecnie ogromne, chociaż było to 50% decyzji. Pozostałe 50% ?

Załóżmy że mamy oferty w kilku krajach (cena za sztukę):

Peru: 0,09 PEN; Polska: 0,08 PLN, Włochy: 0,09 ITL, Australia 0,08 AUD, Chiny: 0,07 CHN, Rumunia: 0,08 RON, Bośnia i Hercegowina 0,1 BAM...

Wynikałoby tedy iż BiH jest najbardziej opłacalne pod kątem eksportu, prawda ? Nie ! Może tak być, ale porónywanie ze sobą cen w różnych walutach do jakiś absurd (stąd niekiedy pojawiają się ciekawe arty i ktoś nagle odkrywa np. super tanie czołgi, tylko 100 CAD, a na takie same polskie za 120 PLN krzyczy że drożyzna). Uniwersalna waluta ? Gold. Pokażmy zatem kursy na dziś (1 lokalny = X Gold):

Peru: 0,023; Polska: 0,019, Włochy: 0,019, Australia 0,016, Chiny: 0,02, Rumunia: 0,019, Bośnia i Hercegowina 0,013

Pomnóżmy zatem ceny za sztukę przez odpowiedni kurs Golda i otrzymamy ilość Golda za 1 sztukę:

Peru: 0,00207; Polska: 0,00152, Włochy: 0,00152, Australia 0,00128, Chiny: 0,00140, Rumunia: 0,00152, Bośnia i Hercegowina 0,00130

A teraz gdzie się najbardziej opłaca ? W Peru ? Tak. W ten sposób, znając nasz koszt wytworzenia jednej sztuki towaru, możemy zmaksymalizować nasz przychód ze sprzedaży, a w konsekwencji i zysk firmy.

EDIT: No zapomniałam, ale na szczęście Zwierz pilnuje 😃 Przed zakupem licencji eksportowej należałoby jeszcze sprawdzić jak ma się w naszym wybranym kraju polityka podatkowa - jeśli Import Tax na nasz towar jest wysoki, może się nam takowy eksport nie opłacić !

Druga sprawa jest taka, że należymy do EDENu, stąd często mamy wojny z krajami PHOENIX - jak się można domyślić, nie jest to dobra sytuacja dla eksportu... a poza tym wroga wzmacniać ? Nie wypada 😃 /EDIT

Ok., gotowe, możemy zatem przejść do tej najprzyjemniejszej części, czyli sprzedaży:



Full size


Ejże, a cóż to za cena ? Ano moi drodzy, czas podzielić się z Wami pewną sztuczką – o ile Marketplace wyświetla ceny tylko w formacie xxxx.xx, o tyle my mamy możliwość wyznaczenia ceny z nieco lepszą dokładnością i sprzedaży po 0,094, mimo że wygląda jakbyśmy sprzedawali po 0,09. A do tego, jeśli zerkniemy na oferty sprzedaży tytanu:



Full size


Ten następny pod nami już zna tą sztuczkę – kupiłam sobie 1 sztukę za 0.096 + podatek – a że sortowanie następuje po dokładnych wartościach, to niekiedy jedna oferta za 0,1 od drugiej potrafi się różnić nawet o 5-10% !

To na tyle o licencjach 😉 Przejdźmy teraz do tematów z odrobinę wyższej półki, a mianowicie do firm manu i domkowych (o szpitalach i systemach obronnych z wiadomego powodu nie wspominam). Ekran przykładowej firmy z jednego z tych sektorów wygląda tak:



Full size


Trochę tego jest, zatem kilka słów nie zaszkodzi, prawda ?

1. Nazwa, lokalizacja, avatar, właściciel firmy – praktycznie na każdym z ekranów dotyczących naszej firmy występuje takowy panel. Kliknięcie w avatara firmy przenosi nas do jej strony głównej (powyżej).
2. Panel wyrobu – tutaj widzimy cóż takiego produkujemy, jakie nasz wyrób ma parametry (surowce takowych nie posiadają) oraz mamy możliwość zmieniania owych parametrów (zakładając firmę możemy tego dokonać za darmo, późniejsze zmiany są ograniczone w ilości i związane są z wydawaniem Gold). Gdy klikniemy na przycisk obok parametrów produktu, przejdziemy do takiego ekranu:



Full size


W skrócie znacznym, u góry możemy rozwijać naszą spółkę w zamian za Gold. Każdy etap rozwoju kosztuje więcej, a każdy daje kolejne punkty dostosowania, które zużywamy poniżej na dopasowanie produktu do naszego widzimisię...znaczy potrzeb rynku. Gdy już założyliśmy firmę i przyznaliśmy punkty, następną zmianę produkcji możemy wprowadzić dopiero przy rozwoju firmy na poziom drugi bądź wyższy (Golda zejdzie tyle samo niezależnie czy od razu rozwiniemy firmę do maksimum czy będziemy szli po jednym poziomie).

Jak niektórzy się domyślają, Level od 1 do 5 odpowiada ilości gwiazdek naszej firmy (dla młodszych: starsi gracze mówią raczej np. Q5 zamiast Level 5).

3. Panel magazynu – pokazuje ile wyprodukowaliśmy i na jakim etapie produkcji jest następna jednostka naszego towaru.
4. Panel surrowców – tutaj zerkamy gdy chcemy dowiedzieć się jaki mamy zapas surowców do produkcji naszego wyrobu, możemy przekazać surowce z inwentarzu naszej organizacji (po 10 na jeden raz, ha ha ha – zwłaszcza gdy budujemy domek wymagający kilku TYSIĘCY jednostek kamienia) lub też zakupić ją na Marketplace.
5. Panel pracowników – każdy produkt z sektora manu/constr składa się z elementów składowych, a każdy z elementów naszego produktu produkowany jest przez pracowników innej specjalizacji. Nas jednakże bardziej od samych pracowników interesuje...
6. Panel składników – pokazuje ile poszczególnych składników mamy w magazynie. W momencie gdy każdego ze składników będzie co najmniej jedna sztuka, automatycznie są one łączone w kolejną jednostkę naszego produktu. Dodajmy, że nawet po wyprodukowaniu stu jednostek amunicji, stu luf i stu silników nie powstanie żaden czołg dopóki nie wyprodukujemy choć jednego korpusu.

Uwaga: Jeśli rozdysponowaliśmy w naszej firmie 50 punktów dostosowania, to do wyprodukowania jednego czołgu w sumie potrzeba nam (modyfikator = 6, patrz poprzedni artykuł):

P = 50*6 = 300 punktów produktywności

Zużyjemy przy okazji 300 jednostek żelaza. Szkopuł tkwi w tym, że te 300 punktów produktywności musi być podzielone pomiędzy części składowe naszego czołgu tak aby powstało po jednej z każdego rodzaju. Pomocny jest takowy wzorek:

C = P / (M*CP)

C – ilość wyprodukowanych części składowych danego rodzaju
P – produktywność pracowników tworzących nam dany rodzaj części składowej
CP – ilość punktów dostosowania przydzielona do danego rodzaju części składowej

Do wyprodukowania jednej części składowej (C=1) potrzeba więc M*CP punktów produktywności.

Jeśli więc przydzieliliśmy tak jak na obrazku, żeby wyprodukować jeden czołg potrzeba:

90 produktywności w Ammunition
90 produktywności w Tank Barrel
60 produktywności w Body
60 produktywności w Engine

Czyli 300 punktów produktywności (oraz tyle samo jednostek odpowiedniego surowca).

Dobra, w takim razie czas zatrudnić jakichś pracowników... Mamy tu większy wybór niż w przypadku firmy surowcowej:



Full size


No dobra, ale kogo mam zatrudnić do produkcji czego ? Spokojnie, czas na tabelkę:



Full size


Dodam iż ponieważ mamy 10 pracowników i cztery rodzaje posad, najrozsądniejszym będzie zatrudnienie pracowników zgodnie z ilością punktów dostosowania przydzielonych do danego produktu. W naszym przypadku układ będzie miał postać 3 Engineer - 3 Technician - 2 Mechanic - 2 Fitter.


I to cała filozofia jeśli chodzi o firmy manu/constr – rozdzielić produktywność z głową, pamiętać o utrzymywaniu zapasu surowców i jak zawsze pilnować ekonomii...

Co do ekonomii to może jeszcze parę słów na temat owej. Jaki ejst koszt wyprodukowania jednego czołgu ?

Zacznijmy od surowców: 300 jednostek żelaza, powiedzmy w cenie 0,05 PLN / sztukę => 15 PLN

Robocizna. Załóżmy że nasi pracownicy, przy idealnie rozdzielonej produktywności, generują nam 100 punktów produtywności na godzinę, a ich sumaryczna pensja to 5 PLN/h (czyli dla jednego 0,5 PLN/h) => 300 / 100 = 3h
3h * 5 PLN/h = 15 PLN.

Łączny koszt naszego przykładowego czołgu to 30 PLN / sztuka. Taniej nie warto sprzedawać, zatem przed założeniem firmy warto sprawdzić czy jesteśmy w stanie dorównać ofertom na rynku... Dodam że bardzo tani tytan jest w Kanadzie, a żelazo w Hiszpanii...

Ok., wyprodukowaliśmy czołg, wystawiamy ofertę i zacieramy ręce – sprzedajemy po 40 PLN, więc mamy aż 10 PLN zysku ze sztuki, ale co to ? Nikt nie chce go kupić ? Przecież był najtańszy !

Ano tak się zdarza niestety, ponieważ mamy bardzo wiele możliwych rodzajów czołgów – zanim założymy firmę i zdecydujemy jakie czołgi będą z naszej fabryki wyjeżdżać, należy popatrzyć jakie czołgi się dobrze sprzedają...

Drobna rada dla zbrojeniowców => produkując broń z wysoką wytrzymałością szkodzicie sobie – bo mniejsza sprzedaż – i graczom – bo mniej punktów na pozostałe parametry broni – po co nam np. helikopter, w którym stoczymy 100 walk skoro żadnej nie wygramy bo ma tak badziewny atak/obronę/obrażenia ?

Sztuczka

Miał być cały dział ze sztuczkami, ale nie wytrzymałam i kilka z nich już w treści artykułu ujawniłam, tak więc została mi jedna sztuczka, której niedawno nauczyłam się od Exodus Smile, a mianowicie jak wyciągnąć Golda z firmy bez podatku ?

Powiedzmy że chcemy wyciągnąć z firmy 5 Gold... W tym celu wchodzimy na Monetary market jako obywatel / organizacja, na której konto ma przejść Gold i wystawimy ofertę (‘Post new offer’) sprzedaży 1 ESP za 5 Gol😛



Full size


Ryzyko ? A co jeśli ktoś kliknie ? Wtedy dostanie od nas 1 ESP, a nam zapłaci 5 Gold (jak dla mnie zysk). Następnie przełączamy się na firmę z której chcemy wyciągnąć Golda i szukamy owej oferty:



Full size


Jest ! Wpisujemy i potwierdzamy. Gotowe, pieniążki na firmie z 5 G zamieniły się w 1 ESP, a na naszym koncie dokładnie na odwrót. Podatek ? Ni ma 😛

Dobra, wystarczy tego mojego marudzenia na dziś 😛

Pozdrawka
Aenye

Nieco przydatnych linków:

Lista regionów i ich surowców na całym eŚwiecie
Warto poświęcić temu nieco uwagi przy wyborze lokalizacji dla firmy, nawet jeśli będzie to firma z innej branży niż surowcowa – region High oznacza tańsze surowce...

Gazetka Rzecznika Rządu
Informator MEN
Kalkulator H/H oraz produktywności autorstwa Mescama
Chcesz dobrze zacząć grę ? Zostań ambasadorem !
Obliczenia produktywności

Cykl "Od newklika do czeladnika":

Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5

PS: Co chcecie przeczytać w następnym wydaniu ? Może cosik historycznego ? 😉