Przedsiębiorcy pierwsze kroki (1/2)

Day 973, 12:42 Published in Poland Poland by Aenye Deithven


Przedsiębiorcy pierwsze kroki (1/2)

Wstępniak

Co nowego w eŚwiecie ? Niewiele się dzieje – pierwsze bitwy w nowym module wprawdzie się odbywają, ale jakoś tak nieśmiało 😉

Poskrobałam już o pierwszych krokach eObywatela, a o robieniu na swoim, czyli o firmach jak dotąd ani słowa nie było. Czas więc opowiedzieć Wam i o tym dziale eŻycia – nie ma przecież nic lepszego niż komplecik firm zarabiający dziennie kilkanaście Golda, prawda ? 😃

Zakładamy firmę

Ok, pracujemy już jakiś czas, odłożyliśmy nieco Golda i chciałoby się nam założyć firmę. Jak to zrobić ? Sposoby są trzy, różniące się nieco wymaganiami i korzyściami:

Sposób 1: Zakładamy firmę z konta eObywatela...



Full size


Wymagania i koszt:

X Level 14 lub wyższy + przynajmniej jeden przepracowany dzień
X Łączny koszt: 40 Gold
X Brak pracy

Jeśli zadziałamy w ten sposób, kosztuje nas to wyłącznie 40 Gold, ale mając działającą firmę, nie możemy pracować – medal Hard Worker już nie dla nas, pensja również nie – w zamian zarabiamy oczywiście na naszej firmie... Opcję taką polecałabym jeśli już dla osób chcących wybrać karierę żołnierza – biblioteką się nie przejmujemy, więc można poświęcić 12h na trening + 12h na wypoczynek, a pieniążki na broń/boostery/health packi pochodzić będą z firmy...

Jeśli jednak szkoda nam medalu i mapki co trzydzieści dni, a nie chcemy odpuszczać prowadzenia firmy, pozostaje nam...

Sposób 2: Zakładamy firmę jako organizacja !



Full size


Wymagania:
X Być zalogowanym na koncie organizacji. Założenie takowej wymaga obywatela mającego Level 11 lub wyższy.
X Łączny koszt: 5 Gold (założenie orga) + 40 Gold = 45 Gold

Powyższa metoda jest droższa od poprzedniej jeśli dopiero zakładamy organizację, ale w żaden sposób nie ogranicza działalności naszego obywatela (a 5 Gold zwróci się w jedną-dwie mapki z Hard Workera). Jeszcze nie czas opowiadać o organizacjach, więc powiem tylko że dobrze jest takową posiadać...

Ciekawostka: Jedna organizacja może mieć maksymalnie dwanaście firm. Jeden obywatel może mieć ile tylko chce organizacji... Działa na wyobraźnię ? 😉

Sposób 3: Dokonujemy zakupu firmy poprzez zakładkę Market => Companies for sale

Powyższy sposób polecam raczej zaawansowanym graczom jako że można się nieźle naciąć. Firmę możemy zakupić zarówno jako obywatel lub organizacja, przy czym wymagania są jak wyżej. Korzyści ? Możemy kupić firmę nieco taniej niż kosztem 40 Gold.

Problemy ? Możemy ich kilka napotkać:

1. Jeśli kupujemy firmę Raw lub inną firmę z jedną gwiazdką, oferty powyżej 20 Gold możemy sobie darować – firma prawdopodobnie ma wyczyszczone konta, więc jej wartość dla nas to 20 Gold. Za każdą posiadaną przez firmę licencję można doliczyć do wartości 20 Gold, ale warto zerknąć czy taka licencja coś daje – np. węgierskiej firmie na nic licencja do ePolski (wojna).

2. Cwaniactwo. Zdarzają się gracze sprzedający firmę “Hi stone – duzo kasy – super oferta”, która w rzeczywistości położona jest w regionie low Stone – warto kliknąć na region w którym dana się znajduje i sprawdzić czy kupowana firma jest w dobrym regionie...

3. Systemy obronne i szpitale – takich firm nie warto kupować. Zapotrzebowanie na owe jest znikome (chociaż za V2 będzie rosło), a przeważnie zamówienia realizują firmy z pięcioma gwiazdkami, związane z rządami państw.

Dobra, pomarudziłam nieco, przejdźmy do konkretów, a mianowicie do ekranu założenia firmy:



Full size


Ekran jest dość czytelny, więc nie ma zbyt wiele do tłumaczenia. Musimy wybrać branżę do jakiej należeć będzie nasza firma, wprowadzić jej nazwę i wrzucić dla niej avatara.
Dobra, ale gdzie nasza firma będzie położona ? Pojawi się w tym samym regionie w którym obecnie znajduje się nasza organizacja (lub obywatel jeśli wybraliśmy pierwszy sposób).

Uwaga: Firma NIE MOŻE zostać przesunięta, więc należy zastanowić się czy aby na pewno wybraliśmy dobry region.

Dlaczego ten region jest taki ważny ? Gdy założymy firmę w państwie A, będzie ona z początku mogła sprzedawać towary tylko do państwa A. Jeśli region w którym firma się znajduje zostanie podbity przez państwo B, nasza firma NIE będzie mogła w nim sprzedawać towaru. Towaru również nie sprzedamy do państwa A dopóki A i B będą w stanie wojny. Można wprawdzie wykupić licencję (20G), ale lepiej się zastanowić.

Położenie firmy jest szczególnie istotne przypadku firm produkujących surowce – Raw – ponieważ parametry regionu mają bezpośredni wpływ na produktywność naszych pracowników. Zanim przejdziemy do wzorków, powiem tylko, że najlepiej jest jeśli zakładamy np. firmę produkującą zboże w regionie weń obfitującym (High Grain), np. w naszym pięknym South Dakota.

Rodzaje firm, czyli co możemy produkować

Wybór jest dość szeroki – jest czternaście możliwych rodzajów firm, w tym:

X Firmy surowcowe (dawna branża Land) – zalecana ilość pracowników 10:
x Iron, Grain, Titanium, Oil, Stone – pracownicy: Harvester – potrzebne surowce: brak
X Firmy przetwórcze (dawna branża Manu) – zalecana ilość pracowników 10:
x Jedzenie (Food) – pracownicy: Producer, Marketing Manager – potrzebne surowce: Grain
x Bilety (Moving Ticket) – pracownicy: Producer, Marketing Manager, Project Manager – potrzebne surowce: Oil
x Karabiny (Rifle) – pracownicy:Engineer, Mechanic, Fitter, Technician – potrzebne surowce: Iron
x Czołgi (Tank) – pracownicy:Engineer, Mechanic, Fitter, Technician – potrzebne surowce: Iron
x Artyleria (Artillery) – pracownicy:Engineer, Mechanic, Fitter, Technician – potrzebne surowce: Titanium
x Helikoptery (Air Unit) – pracownicy:Engineer, Mechanic, Fitter, Technician – potrzebne surowce: Titanium
X Firmy konstrukcyjne (dawna branża Constr) – zalecana ilość pracowników 20:
x Domki (House) – pracownicy: Carpenter, Architect, Builder – potrzebne surowce: Stone
x Szpitale (Hospital) – pracownicy: Carpenter, Project Manager, Builder – potrzebne surowce: Stone
x Systemy Obronne (Defense Systems) – pracownicy: Architect, Project Manager, Builder – potrzebne surowce: Stone


Przyjmijmy, że nasz wybór padł na firmę produkującą tytan. Klikamy create i pojawia się przed nami *fanfary*...

Ekran firmy



Full size


Tutaj już mamy nieco więcej spraw, czas więc na małą legendę:

1. Nazwa firmy, avatar (opcjonalnie), właściciel i położenie – podstawowe informacje o naszej firmie
2. Panel magazynu – czyli ile wyprodukowaliśmy towarów, co produkujemy oraz procent ukończenia następnej jednostki.
3. Panel finansów – pokazuje nam ile mamy na koncie waluty w której płacimy naszym pracownikom. Kliknięcie na przycisku ‘Manage accounts’ przeniesie nas do ekranu finansów spółki:



Full size


4. Panel pracowników – pokazuje nam ilość obecnie zatrudnionych pracowników (liczbowo oraz czarnym ludzikiem na suwaku) oraz ich zalecaną ilość (biały ludzik).
5. Panel sprzedaży – pozwala nam sprzedawać towary na rynku, przeglądać oferty przez nas wystawione oraz dokonywać zakupu licencji eksportowych (o nich w następnej części).
6. Panel ustawień firmy – możemy tutaj zmienić nazwę firmy, jej avatara lub też dokonać jej sprzedaży.

Dobra, ale dlaczego akurat firma surowcowa ? Ano dlatego że najprościej takową ogranąć – mamy tylko jeden rodzaj pracowników, którzy bezpośrednio produkują sprzedawane przez nas surowce, do działania firmy nie jest potrzebne nic poza pieniędzmi na pensje dla pracowników.

Nasz kapitał początkowy to 20 Gold, ale w ten sposób nikomu nie zapłacimy, więc czas na wizytę na rynku walutowym i zakup drobnej ilości naszej narodowej waluty:



Full size


Na początek chcemy mieć pewien zapas gotówki, więc kupujemy 200 CAD – kosztuje nas to równiutko 6 Gol😛



Full size


O, dokładnie tyle. Wystarczy teraz kliknąć na logo naszej firmy aby wrócić do znanego już nam ekranu. Pieniążki są, można więc zatrudnić pracowników – klikamy na “Manage Employees” i naszym oczom ukazują się dwie zakładki i pusta lista:



Full size


Szybki klik na ‘Job offers’ i już możemy sformułować nową ofertę pracy. Ponieważ mamy firmę surowcową, zatrudnić możemy tylko zbieraczy (Harvester), którzy zajmą się zbieraniem tytanu ze stosownych krzaczków... Dobra, ale jaki poziom umiejętności wybrać ? Odpowiedź na to pytanie dadzą nam dwie rzeczy: Job Market, na którym poznamy płace dla pracowników o różnych poziomach umiejętności, oraz wzorek na produktywność pracownika:

P = 1/2 * A * B * (C + D) * E * (1 + Bo/100)

X A: Modyfikator ilości pracowników. Jeśli mamy dokładnie tylu pracowników ile sugeruje gra, osiąga on maksymalną wartość: 2. Dla przedsiębiorstwa które powinno zatrudniać dziesięciu pracowników, wykresik:



Full size


X B: Poziom umiejętności pracownika
X C: Modyfikator poziomu zdrowia (Health)
X 😨 Modyfikator poziomu szczęścia (Happiness)

Obydwa powyższe modyfikatory mają podobny wzór = 1 + 2*H / 100, przy czym dla C za H podstawiamy Health pracownika, a dla D podstawiamy jego Happiness. Maksymalna wartość C i D to trzy.

X E: Ilość godzin poświęcona na pracę
X Bo: Bonus uzyskany za użycie boostera (w procentach)

Dobra, ale jak tu teraz wyliczyć jakiego pracownika zatrudnić ? Otóż interesuje nas produktywność za godzinę w stosunku do pensji na godzinę. Załóżmy sobie następującą sytuację:

Pracownik o Health 80, Happiness 80, pracuje bez boostera. Mamy dokładnie tylu pracowników ilu nam potrzeba. Jak wygląda jego produktywność za godzinę (E = 1) ? Podstawiamy do wzoru i otrzymujemy:

P = 0,5*B*2*(2,6+2,6)*1*1 = 5,2*B

Mamy zatem linię prostą o założonym przez nas nachyleniu. Teraz ściągamy z Job Market płace dla poziomu umiejętności od 1 do 10 i dzielimy pensję przez odpowiadającą jej produktywność. Uzyskamy coś co teoretycznie jest linią prostą, a w praktyce niekiedy wygląda bardzo dziwnie. Opłaca nam się zatrudnić pracownika dla którego wartość owej funkcji jest najniższa – daje on nam najlepszy stosunek produktywność / koszt za godzinę pracy.

Jeśli komuś się nie chce liczyć, podpowiem, że przeważnie minimum występuje dla skilli 4-6... Dla przykładu zobaczymy sobie jak to w ePolsce wygląda:

Płace (Skill), PLN/h: 0,23 (1), 0,28 (2), 0,46 (3), 0,72 (4), 0,89 (5), 1,14 (6), 1,61 (7), 1,86 (😎, 1,92 (9), 2,5 (10)



Full size


Jak widać w obecnej sytuacji opłaca się zatrudniać pracowników o poziomie umiejętności 2-3, 5-6 lub 9. Na wykresie maksymalne płace dla harvesterów na Dzień 973, 12:15. Dobrym pomysłem jest przed każdą rekrutacją sobie uaktualnić taki wykresik lub podobny, nieco bardziej złożony, uwzględniający jeszcze ceny produktu i nasz zysk jednostkowy i całkowity...

Ok., na dzisiaj wypadałoby kończyć, jeszcze parę słów o regionach High, czyli o co między innymi toczą się bitwy w eRepie 😉 Zacznijmy może od wzorku mówiącego nam o ilości wyprodukowanych towarów:

U = P / ( M * CP)

X U: Ilość towarów wyprodukowanych przez pracownika
X P: Produktywność pracownika
X M: Modyfikator typu produktu. Dla każdego rodzaju produktów ma ustaloną wartość:

Surowce (region High) = 1
Surowce (region Medium) = 2
Surowce (region Low) = 100
Jedzenie = 0,3
Bilet = 2
Domek = 25
Szpital = 115
System obronny = 115
Karabiny = 2
Artyleria = 3
Czołgi = 6
Helikoptery = 9

Jak widać, produktywność będzie stukrotnie większa w regionie High niż w Low i dwukrotnie większa niż w Medium. Ano tak, większa produktywność surowców oznacza więcej produktów opierających się na nich, a że niegdyś broń produkowano tylko z żelaza, regiony High Iron były delikatnie mówiąc cenne. Obecnie na znaczeniu zyskuje tytan, ale...

X CP: Punkty modyfikacji wyrobu (Customization Points). Dla surowców CP wynosi 1, zaś dla produktów (zbudowanych z części skłądowych), na każdą część składową przypada ich pewna określona ilość, zależnie od charakterystyki produktu. Więcej na ten temat w kolejnej części...

Czas sprzedawać !

Gdy nasi pracownicy się już natrudzą i uzbierają sterty tytanu, nadchodzi czas na jego sprzedaż. Jak na razie możemy sprzedawać tylko i wyłącznie w kraju w którym założono firmę, a o licencjach dowiemy się dopiero nastęnym razem, tak więc wybieramy się do Marketplace i zerkamy jak stoją ceny tytanu w eKanadzie:



Full size


No nic, cena jest jaka jest, ale sprzedać by wypadało – można po najniższej na rynku cenie lub taniej jeśli zależy nam żeby towar szybko się sprzedał. Zapamiętujemy cenę i wracamy do ekranu firmy. Klikamy na ‘Sell here’, ustalamy cenę i potwierdzamy:



Full size


Teraz pozostaje nam czekać na czyjś zakup i napływ pieniążków na nasze konto. W międzyczasie możemy spojrzeć na pensje pracowników i nieco je dopasować. Osobiście korzystam z takiego wzorku przy ustalaniu ile maksymalnie pracownik może dostać:

$ = Produktywność*Cena jednostki/Ilość godzin pracy

Zakładając że ktoś przez 8 godzin wyprodukował 200 jednostek ziarna, które sprzedało się po 0,04 PLN/sztukę, możemy policzyć:

$ = 200*0,04/8 = 1 PLN/h

Jeśli zapłacimy więcej niż 1 PLN/h, pracownik będzie nam przynosił straty, jeśli mniej zyski. Możemy oczywiście uznać, że zapłacimy minimalną krajową czyli 0,1 PLN/h, ale pracownicy szybko poszukają lepiej płatnej oferty... Można zerkać na Job Market żeby zobaczyć ile płaci konkurencja i z tego wnioskować, albo dawać stały procent od zysku – 70%, czyli 0,7 PLN/h to jak najbardziej sprawiedliwa pensja, zostawiająca nam margines zysku gdyby pracownik zapracował nastęnego dnia z dużo mniejszą produktywnością (chociażby z racji uczestnictwa w walce i zejściu Health z 90+ do 70)...

Chyba już zaczynam przynudzać, więc na dzisiaj zakończymy, a w następnej części słów parę o firmach z sektorów Manu i Constr, licencjach i oczywiście jakości oraz modyfikacji naszych wyorbów...

Do przeczytania jutro
Aenye

Nieco przydatnych linków:

Lista regionów i ich surowców na całym eŚwiecie
Warto poświęcić temu nieco uwagi przy wyborze lokalizacji dla firmy, nawet jeśli będzie to firma z innej branży niż surowcowa – region High oznacza tańsze surowce...

Gazetka Rzecznika Rządu
Informator MEN
Kalkulator H/H oraz produktywności autorstwa Mescama
Chcesz dobrze zacząć grę ? Zostań ambasadorem !
Obliczenia produktywności

Cykl "Od newklika do czeladnika":

Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5

PS: Konkurs ? Ano niech będzie 😉 Ogłaszam zatem konkurs na haiku związane z firmami ! Wyniki w okolicach piątku będą 😃