Prodaj jeftino, kupi jeftinije

Day 1,430, 17:40 Published in Croatia Croatia by nosorog1

Već dugo nisam kupio ništa osim q5 wepa i nešto sitno food rawa. Pretpostavljam da je ista stvar sa foodom. Ako netko još uvijek kupuje food za vlastitu potrošnju zašto bi kupovao bilo što drugo osim q5 ili q1? Q5 zato što je najjednostavnije za računt koliko je potrebno, a q1 zato što je najbilži za kliknuti. Već dugo nije bilo članaka u koji se bave usporedbom cijena fooda kod nas, što potvrđuje gore navedeno.

Bez obzira na to što vjerojatno 90% fooda prodajemo botu, postavlja se pitanje po kojoj cijeni je optimalno prodavati. U zadnje vrijeme sam primjetio da q4 ide preko noći po default cijeni, ali da to ide jako sporo - proda se jako malo u 24h. Po cijeni nižoj za 4 lipe prodaja je puno veća i ide čak i po danu iako to nije najjeftinija ponuda.

Isplati li se prodati manju količinu po većoj cijeni ili veću količinu po nižoj cijeni?

Jednostavnim računom dolazimo do zahtjeva isplativosti prodaje po nižim cijenama.

n2/n1 > p1/p2

N1 i n2 su prodane količine za 24h, a p1 i p2 su odgovarajući profit po komadu fooda . Recimo da je p1 veća cijena i da njoj odgovara manja količina. Teoretski možemo imati neograničene količine robe, a n1 i n2 ne možemo znati, ali možemo eksperimentalno procijeniti brzinu prodaje.

Uzmimo primjer proizvodnje q4 fooda. 160 komada po radniku, plaća 145 kuna, frm 28 lipa; profit po komadu fooda p1 = 31 lipu pri cijeni 2,64. Za cijenu 2,60 kuna dobivam p2 = 27 lipa. Dobivamo da je omjer p1/p2 = 1,15.
Znači, ako po nižoj cijeni prodam 15% više robe onda sam u plusu

Dnevni limit. Da bi se prodajni potencijal u potpunosti iskoristio potrebno je proizvesti/nabaviti maksimalni broj proizvoda koji će se otkupiti. Nije mi se dalo raditi ozbiljnije istraživanje kao u članku , ali uspio sam dva puta zapisati količinu prije i poslije x:50 h. Srednja razlika je oko 120, što znači da bi dnevni limit bio oko 3k q4 proizvoda pri zadanoj cijeni.

Kome je ovo bitno? Proizvođači su ograničeni na 5 radnika u firmi. Sve više od toga zahtijeva dodatni angažman oko rotacije radnika, što netko može, a netko ne može. S druge strane, preprodavači mogu odjednom kupiti velike količine na crnom tržištu, a cilj im je zaraditi što više u zadanom vremenu (recimo 24h). Recimo da ste kupili po takvoj cijeni da vam ostaje čistih p1=10 lipa po cijeni 2,64. Recimo da pokušate prodat po cijeni 4 lipe nižoj, pa je p2 = 6 lipa. Tada trebate prodat 67% (10/6=1,67) više robe da biste bili u plusu. Nisam siguran koliko je brža prodaja po nižoj cijeni, ali sigurno je barem 2 puta brža.

Zaključak

Ako imate male količine možete ih prodati po default cijeni.

Ako proizvodite velike količine ili se bavite preprodajom onda je bolje prodavati po malo nižoj cijeni.

Prava ovisnost dnevnog limita prodaje o cijeni nije poznata, ali za q4 food pri cijeni 2,60 vjerojatno se kreće oko 3k. Trebalo bi dodatno isprobati i druge cijene da se vidi postoji li bitna razlika u količini otkupljene robe.
Po cijeni 2,64 i 2,63 bot ne kupuje q4 food preko dana.


EDIT: cijene po kojima bot kupuje mogu se naglo promijeniti zbog popusta na upgrejd.