Porezi-drugi deo

Day 1,186, 05:42 Published in Serbia Serbia by Servoja
UPOZORENJE: Ako očekujete da ćete gledati slike golih cica, čitati o tome kako je život lep i kako su okupljanja do jaja ili da su Hrvati retardi a mi veliki ..bači, slobodno predjite na neke druge novine, verujem da ćete biti zadovoljeni. Ovde toga nema.

Prvo bih želeo da se zahvalim na komentarima predhodnog članka, veoma mi znači da je neko razumeo ono što sam pisao. Ovaj članak je samo odgovor na ozbiljne komentare iz predhodnog broja.

E sad teoretisanje 😃 (naravno ovo sve važi samo pod uslovom da Admini ponovo ne izazovu tektonske promene)

Odmah na početku da napomenem da je ovo samo igra, tako da se RL formule i jednačine ovde ne mogu primenjivati. Da maksimalno uprostim: Do pre deset dana ekonomiju ove igre su činili poslodavci, država i radnici sa smerom novca:

Poslodavac ==> Država ==> Radnik

Poslodavac je taj koji ulaže svoja sredstava u neki biznis, država uzima porez i na kraju radnik je taj kod koga završavaju ti novci. Privid je da radnik plaća porez državi preko PDV-a na plate, to je uvek (kao i u RL) poslodavac jer on je ta karika u postojećem lancu koja obezbedjuje sredstva. Odnos dinara i golda je kontrolisalo samo tržište: ograničena količina proizvoda i kontrolisana masa dinara u opticaju. Da ne dosadjujem dalje, svi znamo kako su funkcionisale firme tada.

Najnovijim promenama, šta se desilo. Pored postojećeg lanca:

Poslodavac ==> Država ==> Radnik

uveden je novi učesnik na tržištu:

Menadzer ==> Država ==> Menadzer

sa predpostavkom da će svoj novac prebacivati preko COLLECT dugmeta. To se naravno ne dešava i to je realnost.
E sad u čemu je najveći problem ovog koncepta. Pod pretpostavkom da se većina igrača odluči za varijentu: 2 žitnice + 1 hlebara pojaviće se velika količina hleba na tržištu. Deo igrača će taj hleb potrošiti na sopstveno hlebovanje, ali pristojan deo proizvedenog hleba će se naći na tržištu.
I sad dolazimo do ključnog pitanja: Ko će kupovati taj hleb? Niko ili veoma mali deo igrača. Zašto? Pa zato što će svoje potrebe namiriti iz svojih firmi, a za platu će moći samo da se dopune povremeno, jer će poslodavci koji im obezbedjuju plate morati iste da smanje jer imaju manji priliv novca.

I ko je jedini kupac koji može da kontroliše tržište i da kupuje višak proizvoda? Iz postojećeg lanca, to je jedino DRŽAVA. Da bi država obezbedila neophodna sredstva ona mora da ima veći priliv domaće valute, koji sve manje vredi ali je učesnik na tržištu.

Kako? Pa uzeću sopstveni primer, jer lično posedujem taj odnos 2+1:
Svakog dana proizvedem 100 jedinica Q1 hleba. Na sopstveno održavanje potrošim 20 jedinica i na kraju mi ostane 80. Trenutna cena hleba je 0.63 din koju plaća potrošač:

80*0.63=50.4

trenutni porez je 5% i država na kraju dobija:

50.4/100*5=2.52

moja zarada je:

50.4-2.52=47.88

Voleo bih da vidim poslodavca koji ostvaruje ovoliku zaradu po firmi sa deset zaposlenih, a ovo je cifra koju potencijalno zaradjuje svako od nas. Trenutne cene su takve, jer još uvek postoji veliki deo igrača koji nemaju tri firme. Sledeća stanica je masovna produkcija i manjak novčanih sredstava za kupovinu robe, jer će cene ići samo dole.

Kad bi veličina PDV-a na promet hleba bila 15%, onda bi država uzimala:

50.4/100*15=7.56

Poenta? Jednostavno ako hoću da učestvujem na tržištu hleba, manji deo svog profita ću dati državi. Ako sam ratnik i sve što proizvedem potrošim na ratovanje, PDV će mi nadoknaditi plata koju ću zaraditi na berzi poslova. Član jedinice mora imati platu koja će mu nadoknaditi potrošeni PDV. Jedinice će imati poraćaj novca od države za plaćeni PDV.
Odakle državi novac? Pa recimo da nemaju svi moj radni nivo (guru😉 i da se ne proizvede količina hleba koju ja proizvedem već da na osnovu poreza uzima 5 dinara. Ako imamo oko 2000 igrača koji dnevno učestvuju u igrici, priliv je:

2000*5=10000 dinara

i to samo od izvlačenja robe sa lokalnih firmi. 10000 dinara je 1000 vojnika sa platom od 10 din koji pokrivaju ove troškove. Civili ionako primaju realnu platu, tako da mogu da nadoknade minus. Cifra se čini da jedva pokriva broj vojnika, ali sa prolaskom vremena povećava se radni nivo igrača i proizvodi se veća količina proizvoda, tako da prihod od poreza uveliko raste.

Da završim ovo ispiranje mozga. Ovo je po meni jedini način da država dodje do preko potrebnih sredstava sa kojim bi mogla da bude igrač na ovom delu tržišta, tj ovo neće biti tržište već zatvoreni krug. Cifre mogu ići gore ili dole, ali odnos je taj koji je prikazan. Višak proizvedenog hleba će kupovati država iz dostupnog poreza i usmeravati igračima koji će iskoristiti svih 300 zdravlja. Čak i kad bi se zabranilo učestvovanje firmi na MM marketima, ovaj princip je primenljiv. Poslodavci mogu još neko vreme opstati na marketu hleba, ali tu im nema budućnosti. Ali zato kad bi se napravio sistem 2+1 i zatvorio krug, tržište se može razvijati na marketu oružja najviše, jer ćemo imati igrače koji će udariti desetak ili dvadeset puta dnevno.