Ambient on/off

Join the new world

 

Paga minimale ne shqiperi

Day 1,885, 01:27 Published in Albania Poland by tori01

Shikoni propozimin e Rilindasit miratuar nga te gjithe parlamentaret. http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/122170
Eshte dyfishuar paga minimale disa dite me pare.
Dhe si pasoje nuk ka asnje vende pune te ofruar ne shqiperi.

Ju lutem te shifni pasojat e vendimit dhe ta korigjoni ate!!

 

Comments

Arius argiri
Arius argiri Day 1,885, 02:46

rilindasi qe e ka propozuar besoj se nuk e ka kuptuar ashtu si shoket e tij ne qeveri edhe pse thojne qe disa prej tyre jane ekonomist apo studiojne per ekonomi se per te ngritur ekonomine nuk duhet te ngrihet paga minimale ne menyre artificiale por duhen ulur taksat mbi rrogen dhe taksat ne pergjithesi qe te favorizojne ne kete menyre te gjithe punedhenesit shqiptar ne te gjitha drejtimet! sepse per te prodhuar ketoj i duhet te blej ne treg lende te pare duhet te blej fuqi puntore dhe nese taksat per keto jane te larta ai nuk do bej as njeren dhe as tjetren dhe si rrjedhoj nuk do te fusi askend ne pune keshtu qe rroga minimale e qeverise do te japi rezultatin e nje vrime ne uje! e per me teper kur e dime se shume shqiptar punojne per shqiptar te tjere falas per arsye te ndryshme dhe kjo page minimale ja u veshterson kete ! pra paga minimale duhet te jete 1 all te vetem dhe taksat duhet gjithashtu te behen minimale te mundeshme dhe vetem ne kete menyre ata qe vendosin te qendrojne ne shqiperi mund te favorizohen nga shteti! ju do thoni se shteti ku do marri me pak taksa dhe do ket me pak pare ne thesar! e vertet por nga ana tjeter do ket qytetar me te forte ekonomikisht qe do te ndjejne me pak nevojen te ndihmohen nga shteti!

tori01
tori01 Day 1,885, 03:32

Nuk po them se eshte bere me keqdashje. Por qe ti kushtohet pak vemendje kesaj gjeje.
Qellimi ka qene te favorizojne punemarresit duke i dhene nje page me te larte. minimumi 10 all. Duke stimuluar keshtu punesimin ne shqiperi dhe prodhimin shqiptar. Por nje punedhenes qe te japi ate page duhet te kete fabrika te nivelit te larte , ne menyre qe te dali me fitim. Sepse nje shtetas me nje fabrike te nivelit te 3 ose te 4 (shumica e shqipetareve) dalin me humbje. Sepse cmimi i asaj qe prodhohet eshte me i vogel se puna e paguar, ose e barabarte me te.
P.sh. Do te merje ti nje puntor qe te punoj ne nje fabrike q4 dhe te prodhoj +12 tanke kur ne tregun shqiptar cmimi i tyre eshte tani qe po shkruaj 0.99all dhe jashte shqiperise do te jete akoma dhe me pak. (vetem nese e bene per bamiresi)
Nje person me fabrika q6 apo q7 natyrishte qe del me fitim. Por sa te tille ka ne shqiperi? besoj se ata qe kane fabrika q7 nuk jane fare ne shqiperi, per shak te bonuseve qe ofrojne shtete te tjera te medha.

Mendoj se ka dy menyra zgjidhje te problemit. E para ata qe e kane bere kete ligje te japin shembullin personal me paga mbi 10all ne treg shqiptar dhe te stimuloje vete prodhimin shqiptare. E dyta te rishikohet ligji.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,885, 04:38

Përshendetje,

Faleminderit për verejtjen, e pranoj se mund të ketë qenë gabim, dhe kerkoj falje nese propozimi im ka demtuar prodhuesit e vegjel në Shqipëri , qellimi i ligjit ishte për të motivuar lojtaret e rinjë që po vijnë.
Propozoimi për 10 All ishte i imi, kurse në parlament propozova ligjin me 8 all, shpresoj që ky ligj i ri sa do pak të jetë mesi midis motivimit të të rinjeve , dhe të lojtarëve të tregtar që ka Shqipëria.
Edhe njeherë pranoni ndjesen time, shpresoj që ky ligj të permbush sa do pak qellimet e tregtarëve të vegjel.

tori01
tori01 Day 1,885, 09:54

Te falenderoj Rilindas qe ke kuptuar ne menyre te drejte shqetesimin tim dhe per rishikimin e menjehershem te ligjit per pagen minimale.

VisarJ
VisarJ Day 1,885, 14:26

Edhe une ketu jam bashkefajtor.

Me baby boom qe beri terrnakopi u konsumuan te gjitha ofertat e punes dhe lojtaret e ri mund me merrnin pune me vetem pagen minimale ne Shqiperi (5ALL) derisa ne fylol apo serbi mund te merrnin me 12-16.

Sygjerimi fillestar ishte te ngritet ne 8 ALL qe tani Rilindasi ka propozuar ligjin.

Mos te harrojme se per prodhuesit eshte rritur bruto prodhimi per 40% ne arme dhe 40% ne ushqim nga rajonet qe kemi cliruar dhe ato qe kemi nen pushtim, qe i bie se per cdo punetor do te prodhojne +4 arme me shume.

Lojtaret me kompanite q3 dhe q4 nuk kane pase arsyeshmeri ekonomike as athere perpose nese vete prodhojne RAW. Vetem q5 e siper ka nje arsyeshmeri ekonomike per lojataret, po keto jane kushtet e tregut ne pergjithesi ne eRepublike per momentin.

Sa per shembull, gjeje te bashkangjitur: http://img715.imageshack.us/img715/8980/shembull.png

Edhe nese ulet paga ne minimum, athere vete punetoret do te ikin nga Shqiperia per te punuar ne vende tjera.

Te shohim cilat do te jene rezulltatet dhe mund te ndryshohet perseri.

Me respekt,
V.

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,886, 10:23

psh une:me keto bonuse qe kemi deri ne 8 mund ti marr 4 puntore ,me pare kisha 7puntore me 6.5-7 all/dite pune

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.