Páncélszekrényben őrizzük a pénzünket?

Day 2,581, 12:47 Published in Hungary Slovakia by LinoHUN

Előbb olvastam montaigne cikkét, ami a biztonságosabb állami pénzkezelésre tesz javaslatot. Majd elolvastam még párszor, és egyre kevésbé tűnik meggyőzőnek, hogy működne is a dolog, sőt. Mi is a bajom a pénztárosdival.

1) A cikk szerint az egyik kockázat, hogy ha pl az elnök (vagy valamelyik kormánytagja) bekattan, és valami hülyeségre elszórja a teljes állami vagyont, vagy egyszerűen csak eltünteti azt. Szóval az elnök személye, akit a pártelnökök a lehető legrátermettebb jelöltekből választanak ki, és a nép azokból is a legjobbnak véltet választja meg, alkalmanként mégsem megbízható. Miért gondoljuk, hogy a pácélszekrény őrök, akiket majd a kongresszus fog minden hónapban újra kiválasztani, megbízhatóbbak lesznek?

Monti felsorol pár személyt, nem akarok senkit megbántani, de elnökökről is úgy gondoltuk előtte hogy talpig becsületesek, és utána mégis eltűnt a pénz. Vagy mivel garantálják, hogy a kongressszus mindig teljesen megbízhatónak tartott pénztárosokat jelöl?

Vagy hogy akiket jelöl az vállalja e? Rendre alakulnak olyan kormányok, ahol az emberhiány miatt ugyanaz a személy a had- kül- gazdasági, és még ki tudja milyen miniszter egyben. Kapja még meg pluszba a páncélszekrény kulcsát is, ha nincsen rá más jelentkező?

2) Mit kéne szerintem tenni? Nos először is betartani a jelenlegi szabályokat. Minden kormányváltásnál jelszó csere. Lehetne olyat bevezetni, hogy kormányváltás után 2-3 nappal az előző vezetés megpróbál belépni az orgokra, és ha sikerül, vicces kommenteket ír, vagy cikket ad ki, hogy a kormány elmulasztotta a feladatát.

Kormány alakításkor cikk, hogy kinek mihez van hozzáférése.

Az orgokat feladatok szerint csoportosítani. (nagyjából ez most is így megy)

a) minisztériumi orgok, adott minisztérium használja, újságot ad ki belőle, osztások stb. Csak a konkrét feladara szánt pénzösszeg lehet rajtuk.

b) monetary orgok, amin a pénzt forgatják

c) állami vagyon (MNB, nemzeti tartalék)

Illetve megnézném, hogy az elmúlt pár ciklusban ténylegesen mekkora likviditásra volt szükség napi szinten, és csak a szükséges mennyiséget utalnám ki az államkincstárból.