Nekoliko saveta za novopečene vlasnike firmi [deo prvi]

Day 1,060, 08:53 Published in Peru Serbia by coolinbun

eDame i eGospodo, eDrugarice i eDrugovi, eBraćo i eSestre, eBebe i eStarci, ePrijatelji i eNeprijatelji... eSvi

Pošto vidim da od protesta, kuknjave i psovanja admina nemamo ništa, i da naši diplomatsko/novinarski napori nemaju rezultate (barem one vidljive) reših da se vratim erep svakodnevici, a borbu za više ciljeve ostavljam upornijima, iskusnijima i "pametnijima" od mene.

Danas ću vam dati nekoliko saveta za vođenje kompanije. Dosta mlađih igrača jedva čeka da sakupi koju kintu kako bi započeli svoj biznis. Erep ekonomija je dosta zanimljiva u koliko se zagrebe ispod površine. Dosta je tu stvari koje treba naučiti, a kada ih savladate, postaje poprilično zarazna, a sa druge strane, ako pametno radite može biti značajan izvor prihoda.
Jedna od retkih pozitivnih stvari koje su donele skorašnje pretumbacije igre od strane admina je da su firme dobile malo vetra u leđa. Setimo se da je u V2 modulu gotovo zamrla prodaja (samim tim i proizvodnja) slabijeg naoružanja. Sada stvari stoje malo drugačije, pa je moguće sa Q1 (najmanji kvalitet) firmom napraviti solidnu zaradu. U ovom članku ćemo se pozabavit nekim osnovnim stvarima vezanim za vođenje firme, koje će vam pomoći u vašim počecima u erep biznisu. Trudiću se da budem što koncizniji odnosno kraći kojiko je to moguće, jer znam da je većini smorno da čita predugačke tekstove, ali vas već sada upozoravam da ćete se morati naoružati strpljenjem u koliko želite da zagazite u biznis vode, a da u njih ne uđete bez ronilačke opreme. Pa, krenimo redom:

POTREBNI USLOVI I SREDSTVA

Za otvaranje jedne Q1 firme potrebno je da ispunjavate 2 uslova:
1. Da imate na računu 40 golda (20 plaćate igri (adminima), a 20 se smatra vašim početnim kapitalom)
2. Da ste 12 ili veći level iskustva.
Ako ispunjavate ova dva uslova, ostaje da odaberete avatar, naziv i delatnost kompanije.
Napomena: firmu možete otvoriti direktno sa svog naloga ili sa naloga vaše organizacije. Po meni je bolja solucija otvoriti firmu sa organizacije iz mnogo razloga na koje ne želim da gubim vreme i vašu pažnju.

ODABIR DELATNOSTI FIRME (GRANE INDUSTRIJE)

Prvo, industrije se dele na land (proizvodnja sirovina koje ostale kompanije koriste za svoje proizvode) i manufakturne firme.
Land firme mogu proizvoditi: grain (žito - koriste je firme za proizvodnju hrane), oil (nafta - koriste je firme za proizvodnju putničkih karata), titanium (artiljerija i helikopteri), stone (kamen - kuće, bolnice i defanzivni sistemi) i iron (čelik - tenkovi i puške).
Manufakturne firme mogu da proizvode: kuće, bolnice, defanzivne sisteme, hranu, karte za putovanje, tenkove, helikoptere, puške i artiljeriju.
E sad, šta od svega ovoga izabrati ? Kao prvo, morate da znate da uspešnost vaše firme zavisi i od resursa koja vaša zemlja poseduje. Srbija trenutno poseduje 3 regije bogate resursima: Vojvodina (bogata žitom), Sarawak (bogata kamenom) i Peninsular Malaysia (nafta). Zato, po meni, u ovim oblastima treba tražiti granu insustrije kojom ćete se baviti.
Pošto je Vojvodina naša originalna regija, pretpostavljam da ćemo nju najduže i najžešće braniti, pa moj izbor za vas, kao početnika u bisnisu, pada na Žitnicu ili fabriku hrane (popularno pekaru). Znam da će sada neki reći da je pekara i žitnoica previše, ali sa novim modulom potrošnja hrane je najveća, pa je možda početnicima najakše da od toga krenu. Naravno, principi poslovanja su slični tako da ću sve primere dati za ove dve vreste firmi, a to znanje naravno možete iskoristiti i u firmama drugog profila. Takođe, veoma je bitna lokacija firme. Ako imate na primer grain (žito) firmu, najbolje je otvoriti je u Vojvodini, za stone u Sarawaku a za oil u Peninsular.

ZAPOŠLJAVANJE RADNIKA

Pretpostavimo da ste uspeli da sakupite hrabrost i da ste rešili da otvorite svoj biznis, uložili ste 40 zlatnika, odabrali avatar i zanimljiv naziv buduće firme. Prvo što morate uraditi je da obezbedite sirovinu i zaposlite radnike. U slučaju da ste otvorili land firmu, sirovine se ne moraju obezbediti jer vi sirovinu upravo i proizvodite, već samo morate obezbediti radnike.
Svaka firma ima optimalan broj radnika (odnosno onaj broj radnika koji vam obezbeđuje najbolju produktivnost). Kod većine firmi je to broj 10. Da biste zaposlisli radnike, morate dati svoju ponudu na Job Marketu. To ćete uraditi tako što ćete posle klika na menage dugme na strani radnika otići na tab job offers i dati 10 ponuda ra razne skilove radnika. Po meni, najbolje je izabrati neki srednji skill (na primer od 5 do 8 level skila) za početak. Videćete, teško je obezbediti 10 radnika koji će vam biti verni, tako da se nemojte uzrujavati ako krene davanje otkaza nakon probnog perioda od 3 dana. Kod ponude je bitno nove radnike privući platom. Svakako, najlakše je lupiti najveću platu na tržištu, ali ste posle u problemima jer nećete moći da izdržite puno sa radnicima koji rade u minusu. Najbolje je rešenje da se 1 ili 2 večeri aktivirate na čatu i da pozovete ljude da rade u vašoj firmi. Pribavljanje 10 radnika je možda i najmukotrpniji proces kod otvaranja neke firme. Dakle, probajte da izbalansirate plate tako, da vam radnici budu zadovoljni, a da ste vi ipak na pozitivnoj nuli (barem u početku) ili u malom plusu.

PRODUKTIVNOST

Produktivnost vašeg radnika se meri određenom formulom. U koliko vas baš interesuje kako ta formula izgleda, to možete pogledati na wikiju ovde, ali mislim da se sa time ne treba previše zamarati. Važno je da znate da na produktivnost najpre utiču 2 stvari: nivo zdravlja radnika sa kojim odrađuje posao za taj dan i broja radnika u firmi (rekli smo da je najčešći slučaj da je idealan broj radnika 10). Dakle porukama, stimulacijama ili nečim trećim, pokušajte da naterate radnike da rade sa što većim welnesom i to samo onda kada je u firmi trenutno 10 ljudi. Odmah da znate, radnici su dosta razmaženi... u glavnom im se "rade one stvari" za vašu firmu. Njemu je najvažnije da odradi za taj dan, pokupi platu i ode da kupi hleb kako bi se tukao sa neprijateljem. Ovde morate imati strpljenja i razumevanja za nedisciplinovane radnike. U svakom slučaju uvek postoji dugme "fire" pa nek nekog drugog zeza.
Uzimamo za primer da smo otvorili pekaru Q1 nivoa. Ako vaš radnik napravi 360 poena produktivnosti to znači sledeće:
- Radnik je potrošio 360 jedinica raw materijala (žita)
- Napravio je ukupno 60 hlebova (za jedan hleb potrebno je 6 komada rawa)
Ako je tom radniku plata na primer 12 RSD to opet znači:
Troškovi: 12 RSD plata + 360 rawa x 0.06 (trenutna cena rawa) = 12 RSD + 21,60 RSD = 33,60 RSD troškova
Dobitak: 60 hlebova x 0.63 (trenutna cena hleba bez poreza) = 37,80 RSD
Znači dobitak od jednog radnika je 4,20 RSD. Sa 10 radnika to je 42 RSD dnevne zarade. Naravno, nemojte balaviti u napred. Ovo su idelani uslovi. Prečesto se dešava da je ta cifra u minusu. Sve u glavnom zavisi od vaše upornosti i posvećenosti poslu. Ne može se voditi firma tako što ćete provoditi 5 minuta nad njom a ostatak erep vremena čatovati sa hot curama/frajerima na čat kanalima.

Eto, toliko za ovaj prvi deo nazovi tutorijala, odnosno skupa korisnih saveta.
Kao što vidite, nisam se puno bavio šarenjenjem članka slikama i tehničkim detaljima tipa kliknete ovde, kliknete onde itd. Pretpostavljam da ste dovoljno iskusni u ovoj igri da se sami snađete što se toga tiče. Ako vam baš treba savet takve vrste, korisno je posetiti zvanične tutorijale Ministarstva obrazovanja Srba. Poslednji (kontraverzni 😁 članak trenutnog ministra obrazovanja Zeke-Peke možete naći ovde.

Nadam se da sam vam pomogao sa ovim savetima. Takođe, nadam se da vas nisam ni obeshrabrio u vašem pokušaju da postanete biznismeni. U sledećem skupu saveta ćemo se pozabaviti sitnijim detaljima koje trebate znati za uspešno vođenje firme (prodaja proizvoda, nabavljanje jeftinijeg rawa, cake sa prodajom proizvoda, najčešće greške biznismena-početnika itd.).
Želim vam puno početničke sreće !!!

vaš,

coolinbun

P.S. Ako vam se ovo svidelo, cenio bih da me nagradite vašim shout-om, a najviše zbog toga što se ove novine silom prilika izdaju u Peruu, ba bi vaši shouti pomogli da dopremo do mlađih igrača koji su mahom u Srbiji:

nekoliko saveta za novopečene vlasnike firmi:
http://tinyurl.com/biznismeni