Nauja eLietuvos Konstitucijos versija

Day 1,689, 02:08 Published in Lithuania Lithuania by Intrud3xas


Pirmoji eLietuvos Konstitucija sukėlė nemažą prieštaravimų ir net pasipiktinimo bangą. Prezidentas Lariox, matydamas, jog būtini pokyčiai, inicijavo pataisas, leidžiančias Tautai lengviau keisti Konstituciją.

Priimtomis pataisomis pasinaudojo Voldemortas inicijuodamas Konstitucijos panaikinimą. Seimo balsavime 15 (56😵 Seimo narių pasisakė UŽ panaikinimą, 12 (44😵 PRIEŠ. Konstitucija liko galioti, nes jai panaikinti reikia 66% balsavusių seimo narių pritarimo.

Dar prieš visus šiuos įvykius susibūrė grupelė žmonių, kurie pasiryžo apgalvoti ir pasiūlyti Tautai savo mintis apie tai, kokia turėtų būti eLietuvos Konstitucija. Buvo iškelti tokie tikslai:

1. Konstitucija yra gairės, taisyklių rinkinys skirtas įstatymų (tame tarpe ir statutų) rengėjams.

2. Konstitucijoje numatytos taisyklės turi padėti įgyvendinti ir apsaugoti kiekvieno eLietuvos piliečio teises. Taisyklių reikia tokių, kad įstatymų leidėjai negalėtų priimti tas teises pažeidžiančių įstatymų.

3. Konstitucijoje numatytos taisyklės turi išaiškinti įstatymų leidėjams pagrindinius eLietuvos teisinės sistemos veikimo principus ir tokiu būdu užtikrinti, kad kertiniai teisiniai principai yra suprantami ir taikomi vienodai, nepriklausomai nuo įstatymo leidėjo amžiaus ar išsilavinimo.

4. Taisyklės turi būti surašytos taip, kad būtų suprantamos kuo platesniam žaidėjų ratui.

5. Konstitucija turi būti tiek trumpa, kiek įmanoma neaukojant veiksmingumo.

6. Konstitucijos viršenybė realizuojama per įstatymus, kurie kuriami laikantis Konstitucijos.

7. Konstitucija turi nesivelti į konkrečių institucijų veiklos reglamentavimą, tai paliekama įstatymams ir institucijų statutams. Taip pat ji neturi tapti žaidimo aprašymu.

8. Konstitucija turi būti tokia, kad poreikis ir noras ją keisti būtų minimalus.


Iškirpus iš dabartinės Konstitucijos šių reikalavimų neatitinkančius dalykus, taip pat kiek papildžius, gimė nauja Konstitucijos versija. Jos apimtis - mažiau nei du puslapiai. Joje nėra žaidimo mechanikos aprašymo, ji nekuria "valdžios valdžioje" (konstitucinio teismo) ir konkrečiai nenurodinėja, kaip turi veikti viena ar kita instancija (tam yra įstatymai ir statutai).

Manome, kad eLietuvai reikalinga tokia Konstitucija, kuri netrukdo mėgautis žaidimu, nekiršina Tautos, neapsunkina vyriausybės darbo, nepalieka daug vietos subjektyvioms interpretacijoms, o vienintelė funkcija, kurią atlieka - tai padeda įstatymų leidėjams apsaugoti piliečių teises.

Ši Konstitucijos versija - tai tik nepretenzingas rinkinys bendrų taisyklių, kurios neleidžia pažeidinėti piliečių teisių rengiant ar keičiant teisės aktus. Pagrindiniai pakeitimai - Konstitucijos atskyrimas nuo paprastų įstatymų ir Konstitucinio teismo panaikinimas. Tai nereiškia, jog mes esame prieš Juodojo sąrašo ar teismų koncepciją, tiesiog, mūsų nuomone, šie dalykai neturėtų būti Konstitucijos dalis.

Lauksime klausimų, pastabų ir pasiūlymų, į kuriuos atsižvelgsime, prieš pateikdami šią Konstitucijos versiją referendumui. Prašau nedaryti skubotų išvadų. Jei kas nors atrodo ne taip, pirmiausia paklauskite ir mes paaiškinsime. Kai kuriuos paaiškinimus rasite straipsnio pabaigoje.


Naujoji eLIETUVOS KONSTITUCIJOS versija

I SKIRSNIS. BENDRIEJI PRINCIPAI

1. eLietuva yra teisinė, demokratinė valstybė.

2. Aukščiausią suverenią galią piliečiai vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus. Valdžios galias riboja Konstitucija. Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms.

3. Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Visi priimti teisės aktai ar jų pakeitimai įsigalioja tik paskelbus per oficialų valstybės laikraštį (Lithuanian News).


II SKIRSNIS. ŽMOGUS IR VALSTYBĖ

4. eLietuvos pilietis yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja eLietuvos piliečius.

5. Visi eLietuvos piliečiai yra lygūs prieš taisykles apibrėžtas teisės aktais. Teisės aktai negali būti formuluojami taip, kad juos būtų galima taikyti pasirinktinai, vadovaujantis subjektyviais kriterijais, diskriminuojant tautiniu, kilmės, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.

6. eLietuvos piliečio asmuo yra neliečiamas. Draudžiama raštu, žodžiu, konkliudentiniais veiksmais ar kitokiu būdu žeminti piliečio orumą. eLietuvos piliečio asmenines teises, laisvę, bei orumą gina valstybė. Šmeižtas, melagingi komentarai ar įžeidinėjimai yra netoleruojami.

7. Piliečio asmeninis gyvenimas yra valstybės ginama vertybė. Negalima smerkti piliečio, dėl jo poelgių realiame gyvenime. Draudžiama, be piliečio sutikimo, atskleisti jo tikrąją tapatybę, gyvenamą vietą ar kitas, su realiu gyvenimu susijusias detales.

8. eLietuvos pilietis turi teisę turėti ir reikšti savo nuomonę, įsitikinimus ir pažiūras. eLietuvos piliečiui neturi būti kliudoma reikšti savo nuomonę, įsitikinimus ar pažiūras, jei jos nekelia grėsmės eLietuvai ar jos santvarkai. Ši teisė gali būti ribojama, jei yra pažeidžiamos kito asmens teisės, laisvės ar orumas.

9. Masinės informacijos cenzūra yra draudžiama, nebent tai kelia grėsmę piliečių orumui, neatitinka tiesos ar kelia grėsmę eLietuvai, jos santvarkai ar gerovei.

10. eLietuvos pilietis, savo nuožiūra gali pakeisti pilietybę į kitos šalies pilietybę. eLietuvos pilietybė suteikiama įstatymų numatyta tvarka. exPilietis negali būti smerkiamas už tai, jog pasirinko kitos šalies pilietybę.

11. Piliečiai turi teisę laisvai dalyvauti valdant savo šalį tiek tiesiogiai, tiek per demokratiškai išrinktus atstovus. Kiekvienas pilietis, įstatymų numatyta tvarka, turi teisę kandidatuoti ar laisvai atiduoti savo balsą demokratiškuose rinkimuose. Teisės aktai turi ginti piliečio laisvo apsisprendimo teisę.

12. Balso pirkimas, pardavimas, agitacija balsavimo metu yra netoleruojami. Turint įrodymų, šį punktą pažeidžiantys balsai negali būti įtraukiami skaičiuojant balsus.

13. Piliečiams laiduojama teisė laisvai vienytis į bendrijas, politines partijas ar asociacijas, jei šių tikslai ir veikla nėra priešingi Konstitucijai ir įstatymams. Niekas negali būti verčiamas priklausyti kokiai nors bendrijai, politinei partijai ar asociacijai.


III SKIRSNIS. KONSTITUCIJA IR TEISINIAI PRINCIPAI

14. Konstitucija yra viršiausias eLietuvos įstatymas, kurio privalu laikytis leidžiant naujus ar keičiant egzistuojančius teisės aktus. Taip įgyvendinama Konstitucijos viršenybė.

15. Sprendžiant teisės akto ar jo pakeitimo atitikimo Konstitucijai klausimus, būtina vertinti Konstitucijos visumą.

16. Negali būti dviejų teisės aktų reglamentuojančių tą patį dalyką. Reglamentavimo kolizijos atveju viršesniu laikomas senesnis teisės aktas.

17. Teisės aktai negali būti priimami pažeidžiant galiojančius teisės aktus. Nežinojimas - ne pasiteisinimas.

18. Keičiant egzistuojantį teisės aktą privalu laikytis galiojančios teisės akto keitimo tvarkos.

19. Teisės aktas laikomas priimtu, jei laikantis galiojančios tvarkos, jį patvirtina Seimas, Šalies Prezidentas, Tauta, balsuodama referendume, arba kiti asmenys, kurių užimamai pozicijai tokia teisė suteikta galiojančiais teisės aktais.

20. Valstybės stabilumui ir teisinės sistemos funkcionavimui užtikrinti yra būtini teisės aktai, reglamentuojantys:
- Referendumų iniciavimo, vedimo, rezultatų vertinimo tvarką.
- Balsavimų dėl teisės aktų priėmimo Seime tvarką.
- Pilietybės suteikimo tvarką.

21. Konstitucija gali būti keičiama ar atšaukiama tik referendumu.



1. Kodėl Konstitucijoje neapibrėžtas referendumas?
Todėl, kad Konstitucija yra piliečių laisves ir teises įtvirtinantis dokumentas, o ne įstatymų rinkinys. Jei tai būtų įstatymų rinkinys, tai nebegalėtų vadintis Konstitucija. Konstitucija tik reikalauja, kad egzistuotų atskiras Referendumo įstatymas ir kad pati Konstitucija būtų keičiama tokia pačia tvarka kaip priimami kiti svarbiausi šalies sprendimai - referendumu.

2. Kodėl nėra numatyta Konstitucinio teismo funkcija, kas aiškins Konstuticiją, kilus neaiškumams, kas kontroliuos, kad Konstitucijos būtų laikomasi?
Konstitucinis teismas negali tapti galios centru - jei esame demokratiški, turime dalinti valdžias. O Konstitucinis teismas tapo viskuo - ir pinigus dalina, ir kontroliuoja, ir Konstituciją aiškina, o Konstitucija, kaip eilinis įstatymas, lenda visur. Konstitucijos laikymosi užtikrinimas turi būti paliktas politikų peštynėms. Jei kas bandys stumti kokį antikonstitucinį įstatymą, oponuojantys gaus dar vieną motyvą, dėl kurio galės kelti triukšmą. Žinoma, priimti sprendimai ne visada atitiks Konstituciją, bet po mėnesio galės į valdžią eiti kita partija su tikslu tai sutvarkyt. Niekas negali užtikrinti, kad Konstituciniame teisme visada bus tik protingi žmonės. Žmonių Konstituciniame teisme yra per mažai, jie nėra kompetetingi (tokiam darbui reikėtų normalių teisininkų). Tad geriau Seimo peštynės, nei galios centras, kurio sprendimais niekas neturi teisės abejoti. Nors jie ir stengėsi viską spręsti kuo normaliau, bet jiems nesigavo. Anksčiau ar vėliau ateis laikas, kai ten sėdės tie, kurie spręs taip, kaip jiems naudingiau.

3. Kodėl Konstitucijoje nėra numatytas Juodasis sąrašas?
Konstitucija neturi būti eilinis įstatymas, reglamentuojantis vykdymą. Tai nėra Konstitucijos paskirtis ir funkcija. Tai gali padaryti bet kuris kitas įstatymas, kam jie ir yra skirti. Juodasis sąrašas yra vienas būdų spręsti einamasias problemas. Juodasis sąrašas yra jautrus dalykas, ypač tiems, kurie ten patenka. Kas ten patenka sprendžia žmonės. Žmonės yra subjektyvūs, todėl objektyvius sprendimus ne visada pavyksta padaryti, gali būti klaidų. Keičiantis politikai, gali kilti natūralus noras keisti Juodojo sąrašo tvarką. Tam neturi reikėti keisti Konstitucijos. Juodasis sąrašas nėra kažkas kritiško valstybės gyvybingumui palaikyti. Juodojo sąrašo sprendžiami klausimai yra kažkuo panašūs į klausimus, kuriuos realiame gyvenime sprendžia BPK (Baudžiamojo proceso kodeksas) ar BK (Baudžiamasis kodeksas). Užsiimti Juoduoju sąrašu galėtų kad ir VRM.