Napjaink TOi 3.rész: Malajzia és Szerbia

Day 872, 11:29 Published in Hungary Hungary by vasmegye
TO-sorozat előző 2 fejezete:
Magyarországról és az EDENről
Egyesült Államok és a PHX


PTO van Délkelet-Ázsiában. Ezt mindenki tudja, csak senki nem mondja ki. Bocsánat, montaigne egy részéről beszélt egyik cikkében, hogy jóbarátja második helyen végzett a Fülöp-szigeteken, de ez nem az egyetlen „PTO buli” a térségben. India még az iráni MAFIA árnyékát sem törölte le, amikor megérkezett a szerb TO, mely mostanra szerb elnökjelöltté fejlődött. Thaiföldön az indonézek kísérleteznek, az elnökin sikerrel, csak a kongressz lett sikertelen, így az elnökük hamar a süllyesztőben végezte. Malajzia meg annyira érdekes, hogy külön cikket is érdemel. Előjáróban annyit mondanék, hogy szerbek okozzák itt is a gondot (pl itt 5 bejutó képviselővel), így azzal kezdem, hogy bemutassam a szerb háttért, majd ami kuriózumot ad a dolognak: a malajziai magyar jelenlétet és az anyaországhoz (és annak szövetségéhez) való kapcsolatuk változásait.

Szerbia:
A horvát megszállás illetve a felszabadulás babyboomot generált, melynek hossza és mérete felülmúlta a mienket. Ez hatalmas potenciált teremtett, s egyben nyomást is jelentett: szükség lenne hamar valami foglalásra, nehogy tömeges öngyilokba meneküljön a nép. Egy ideig a horvát Szlavónia mezein folyt a vér, ám az aktivált MPP által a harctéren bevetett szövetséges haderő mindig kisegítette a horvátokat. Ezután Bosznia elfoglalása vágyálommá vált, azonnali horvát ellencsapás veszélye miatt. Velünk, magyarokkal itt jó viszony alakult ki, más IRL ellenség meg még nem került be (s szerintem jó ideig nem is fog), így a nacionalizmus kártya mint stratégiairányító hosszú időre a széfbe lett pakolva, és onnan a highregionalizmus előkaparva. Vojvodina (Nagy-Magyarország rajongóknak: Vajdaság) termékeny búzamezői csak kevés landos szerbnek nyújt munkahelyet, így muszáj új lelőhelyet keresni. A v1ben (igen, még mindig abban vagyunk) a vas- és fegyveripar a gazdaság mozgatórugója, így célszerű high vas lelőhely után kutatni, amiből viszont nincs sok ebben az univerzumban.

Szerb barátainkban először Central Greece merült fel lehetséges célpontként. Ennek előnye az anyaországhoz való közelség lett volna, viszont hátránya az idő múlásával egyre több: az állandó felkelés rizikón túl (a görögök szívósak ilyen téren) egyre több PHX-tagállam jelentkezett be a régióért: a korábban azt birtokló törökök mellett a high vas és fa régióját az amerikai gőzhengerrel szemben elvesztő Irán is bepróbálkozhatott volna. Azért van a feltételes mód, mert a török-görög állóháború nem a foglalás irányába mutat...

Épp Irán belépése a Central Greece-ért folyó versengésbe mutatta meg a szerb stratégáknak az új irányt. Az USA felborította a román Nagy Sándor-hadművelet óta viszonylagos állandóságot Kelet-Délkelet-Ázsiában, s néhány fontos régiót felszabadított, melyeket jelenleg szerény véleményem ha komoly veszélyben lennének, nem lennének képesek megtartani az utódló államok, India és Kína. A szerbek önbizalmát mutatja, hogy már akkor megindultak keletnek, amikor még nem dőlt el végleg, melyik elfoglalt vas maradt amerikai kézen. A pakisztáni segítséggel végrehajtott akció közepén Szerbia hídfőállást épített ki Sindhben, egyaránt fenyegetve az indiai és a kínai érdekeltségeket. Végül a kínai verzió vált realitássá (amúgy is ennek volt nagyobb esélye), ám a hídfőállás máig létezik. Ennek valószínűsíthető oka a további high régiók megszerzésére való törekvés, mely közül a fa Jharkhandban (India), az olaj pedig Peninsular Malaysia vagy Peking lenne. Utóbbi többezres lakossága miatt nem túl vonzó. Mivel ezek az államok nem voltak hajlandó önként hadüzenetet küldeni, maradt a TO.

Malajzia:
Most ugorjunk vissza egy kicsit az időben, úgy 2009 áprilisáig. Egy hónapos kisemberként olvashattam a hivatalos takeovereken túl egy kis államról, ahová pár, az emagyar viszonyokat megelégelő honfitársunk távozott.
„Van egy ország Délkelet-Ázsiában, amely csak nemrég vált függetlenné, ám ezután rögtön ki is rabolták, majd magára hagyták, és csak az utóbbi hetekben kezdett valamelyest magához térni.” Írja Mika von Marcali az ATOra felhívó cikkében. Lengyel és magyar kivándorlók küzdöttek a székekért, mindegyik azt hitte a másikról, hogy PTOra készül, ám ahogy ezt Prizma Jenő megírta, nem így történt. Mindkét fél az ország megvédése céljából érkezett, s együtt egy viszonylag jól működő gazdaságot és politikai szervezetet építettek fel. A maláj történelem korai szakaszát a magyar közvélemény még megismerhette az említett Prizma Jenő-cikkből, ám aztán Malajziából ritkán jött magyar hang cikkben (Vagy ami jött is, az a magyarokkal foglalkozott.), csak kommentekben és csak a Sollal foglalkozó kérdésekben. (Emiatt várom a rekord kommentszámot)

Így muszáj nekem felvázolni az eseményeket, a középpontba a PEACE-cel és jogutódjával, a PHX-szel való viszonyt helyezve. Nagyzee, az júniustól augusztusig regnáló elnök vezetésével a magyar csoport egyre jobban belemerült a térség viszonyaiba (Sol, Egyesült Malajzia és Thaiföld, Sol War Games), ám ezt a PEACE államok jóindulatával tette, mivel több Sol tag is PEACE tag volt egyben. Tehát a viszony kifejezett jónak indult, ám a PEACE-vezetés oda nem figyelése folytán megváltozott.

Az első konfliktust a Sol War Games-szel kapcsolatban érzékelhette a közönség. A PEACE-vezetés felrótta a maláj vezetésnek, melyben ekkora már IRL malájok is részt vettek, hogy a gyakorló harcban az EDEN államok is részt vehetnek. Ebben az volt a bökkenő, hogy a PEACE vezérkara nem vette figyelembe, hogy miért érkezett a maroknyi magyar az országba, s azt hitték, rajtuk keresztül lehet hatni a malájokra. Kellemetlen meglepetés lehetett, amikor kiderült, hogy nem. A főbb PEACE-államok sorra otthagyták a háborút, s így kezdődött a viszony megromlása.

„Kellemetlen meglepetés lehetett, amikor kiderült, hogy nem.” Érdemes a másik oldalról is vizsgálni a dolgot. A PEACE ezzel a lépéssel dilemmába sodorhatta az ottani magyarokat. Egyik oldalon magyarságuk, illetve az a tény, hogy számos barátjuk van magyar földön, másik oldalról hónapokon keresztül felépített semleges álláspont, a malajziai erőfeszítések az ország felvirágozására, valamint az itt töltött idő mennyisége. Na meg főként az ok, amiért távoztak. Valószínűleg utóbbi ok döntött és nem sokat gondolkodtak a dolgon... (totális találgatás, nem rágtam bele magam a maláj sajtó archívumába)

A romló kapcsolatnak nem tett jót Falban impeachével kapcsolatos események, melyek nyomán először szivárogtak „malájellenes” hangok a magyar médiába. A maláj vezetés, bár ekkoriban már inkább IRL malájokból állt, nem határolódott el az esettől, így romlott tovább Malajzia megítélése hazánkban, s ezzel együtt a PEACE-ben is.
A teljes elhidegülés végül az indonéz-maláj háborúban tört felszínre. Miután Indonézia elvesztette gyarmatai túlnyomó részét, a nacionalizmushoz fordult, hogy újraélessze a polgáraiban egyre-egyre elhamvadó tüzet, valamint hogy új embereket csaljon a játékba. Malajzia megtámadásával az indonéz oldalon a realitás helyett a vágyálmok kerültek előtérbe: a realitás az, hogy 26 MPP ellen nem lehet győzni. Ráadásképp e lépés a PEACE széteséséhez vezetett: az offenzív PEACE-cel szembeni ellenérzéseket Olasz- és Franciaország hangoztatni tudta, s ez a szövetségen belüli vita végül az ismert eseményekben csúcsosodott ki. Sajnálatos módon a létrejövő új szövetség, a PHX viszonyát a Solhoz és a délkelet-ázsiai államokhoz a területen illetékes Indonézia határozta meg, így nem is csoda, hogy a fenyegetett államok a másik oldal felé kezdtek irányulni, országonként változó, hogy milyen mértékben. Malajzia esetében észrevehető a semlegességéhez való ragaszkodás, mely például abban nyilvánul meg, hogy nem intézett ellencsapást a húsznál több szövetségesével az indonéz eredeti területek ellen, mely ha bekövetkezett volna, az indonéz nemzeti lét végét jelenthette volna.

Az USA és Szerbia belépése a kelet-délkelet-ázsiai régióba kétségtelen változásokat hozott. Az amerikaiak személyében a románok óta először jelent meg az ATLANTIS/EDEN részéről jelentősebb reprezentáns ebben a térségben, míg a szerbek megbontották a PHX részéről a térségben tapasztalható indonéz dominanciát az esetleges „tárgyalóasztalnál”. Ám a szerbek céljait ismerjük...

Kialakult a két oldal: egyrészt a PHX azon államai, melyek képviseltetve van a régióban (Szerbia, Indonézia), másrészt az USA és a Sol (és India) vélhetően ideiglenes szövetsége, s megkezdődött a küzdelem Délkelet-Ázsiáért. (A kínai helyzet ennél összefüggőbb, ezért nem tárgyalom.)A területi összefüggőségnek és a Sol gyakorló harcnak (olcsó háborúnyitás a filippínókkal szemben) köszönhetően az amerikaiak és a malájok elzárták az indonézeket a könnyen megszerezhető területektől (Thaiföld, Fülöp-szigetek), északon pedig a kínaiak kötötték le a szerbeket, így helyzeti előnybe kerültek, mellyel szemben a PHX válasza a TO lett.

A TO kísérletekkel szemben az amerikai-maláj-filippínó tandem területcserékkel válaszolt. Eddig két alkalommal tették ezt: először február végén, amikor Karnatakából kiindulva szerezték meg az amerikaiak India (meg Kína) felét, (s ezáltal nehezítve a saját helyzetüket), a következő pedig március végén, amikor Malajzia a nap végére egy régióra szorult vissza, míg a fülöp-szigetiek, valamint az amerikaiak cseréltek pár régiót, hogy az azokban induló PTOzókat megakadályozzák a tervük kivitelezésében.

Azonban az amerikai jelenlét Délkelet-Ázsiában óvatosságra intette az indonéz vezetést, s megkezdődtek a tárgyalások a maláj és az indonéz fél között. Ennek keretében az indonézek felszabadították a megszállt Sarawakot, s a maláj elnök ezen cikke is a közeledésre utal. Ennek tudható be az is, hogy nem indult szerb jelölt az elnökválasztásokon, ám még akadnak kérdések. Az egyik az, hogy a szerbek milyen tervekkel készülnek a hó végi kongresszusi választásokon, a másik az, hogy Indonézia ausztráliai kalandja mennyiben befolyásolja a malajziai békefolyamatot (bár Nagyzee cikke alapján az ausztrálok kiléptek a Solból, de továbbra is baráti államnak számítanak).

Vajon miért került ez a cikk a modern TOkat bemutató sorozatba? A módszer miatt. A szerbek ugyanis e fórumbejegyzés alapján fakek alkalmazásával igyekeznek elérni céljukat, mely a hatalomátvételek nem épp szabályos módja…

Szerzői megjegyzés: a cikk tévedéseket tartalmazhat. Ezekre kommentben, PMben vagy esetleges cikkben várom a választ.

vasmegye
Acapulco, Mexikó, Day 872 of the New World


Folytatva a divatot, következik a vasmegye-csomag.
Persze nem megszorítások lesznek benne, hanem újságok, melyeket örömmel ajánlok olvasásra.
Íme:
NalajaHeadless Chicken
torma99eZalai Hírlap
SmachMedian
IpathFlagellum Dei
outiszFuture sound of erep
Tomi_urThe Babylon Protocol
IstencsaszarMaga'nve'leme'ny
MurlockijUnited Murlockija

További jó szórakozást!