Ambient on/off

Join the new world

 

Më falni që u shqetesoj...

Day 1,866, 03:36 Published in Albania Albania by Rilindasi

Ndjesë paqit, dhe u fal nderin që po lexoni, nuk dua të shkruaj shumë, ose ndoshta në pikën time të fundit ketu do ketë një fund, të ketij shkrimi, të kesaj shprehje të deklarimeve të mia, të cilat ndoshta do të kishin një fund.


Dhe po nisëm tani, për të u thenë ca fjalë, mbi të haruara koncepte dhe të haruara parime, të cilat behen , me dije ose pa dije nga ca individ, të cilet dhe mosha ua lejon që të sillen si të tillë. Ky komunitet , më shumë se çdo herë tjetër po vdes, dhe humbje e tillë nuk do na lejohet, më parë , para ca kohësh pata deklaruar se neve nuk e kemi luksin të ngecim , madje as të ecim ngadalë, por të rrugëtojmë me hapa të shpejtë.
Dikush nga ju do të thoshte me të drejtë, ka zhvillime dhe perparim brenda komunitetit. Por, ky perparimi një hap para e dy prapa, më thoni po ju benë të lumtur?
Zhvillimi i vendit duhet të ndodhë. Por jo me ketë mendesi dhe klasë qeverisese, deri ketu kemi ardhur nga ta, dhe të udhehequr nga ta po ngecim.
Po ndryshojnë emra , por jo koncepte, mendesia po mbetet e njejtë dhe si rrjedhoj e saj e njejtë po mbetet dhe gjendja në komunitetin tonë.
Nuk ekziston guximi qytetar, por cili guxim qytetar? Guximi për të ndryshuar , rrenjesisht në koncept dhe në formë zhvillimi.
Të propozoni diçka të re, dhe të mendoni për të ndryshuar për të mirë, për të hapur një rrugë të re , e cila do sjell vetëm perparim , konsiderohet si diçka e ndaluar. Keshtu i ndodhi çdo kujt ketu, u linqua në format më të ulëta , u quajtë tradhëtor , se nuk e do Shqipërinë, e disa prej tyre u quajtën serb. Sa nivel të ulet kishin udheheqisit? Po keta sot po trumbetojnë për morale e për etikë në politik.
Kjo mëndësi qeverisjeje nuk po na sjell asgjë. Bashkpunuan me serb në fillet e tyre, vendosen ministra që zhvaten buxhetin e vendit dhe donacionet e qytetarëve, raportuan në masë shqiptarët, dhe vendosën një regull të vetëm : Kush na kundershton dhe nuk mendon sikur neve , duhet medeomos të linqohet dhe të eliminohet.

Por ky regull sa kaq , ndryshoi në ditet ku rrugetojmë neve. Është paraqitur një deshirë , për të ndryshuar. Ata që mendojnë ndryshe sot janë më shumë se ata që mendojnë njëlloj, ata që menduan një llojë sot zhgaravisin neper artikujt që shkruajnë. Por çfarë arijnë? Në thelb ata flasin për vete, nese në komentet e kesaj analize , do shihni komente, ajo që pasqyrohet është vetëm vetja e tyre. Të tilla kercenime, veprime që pandehin, ata i kanë berë vetë. Andaj , jemi lodhur nga ta!
Peshorja ka filluar të anoj nga ata që mendojnë ndryshe, e jo nga ata që mendojnë njëlloj. Shteti nuk është pronë private, shteti është i të gjithëve. Nuk i takon një grupi të caktuar , i takon të gjithëve. Sovraniteti që heqim nga vetja për të i dhenë shtetit duhet të shperblehet.
Fillojmë, bashkë, të gjithë, të kerkojmë të shumë kerkuarin ndryshim. 

Comments

MeDzeLi
MeDzeLi Day 1,866, 03:41

V + pjesa e fundit me pelqeu dhe ke te drejt plotesisht ; )

Peja001
Peja001 Day 1,866, 03:50

kjo loj nuk po na knaq jemi me te njejtat fytyra dhe me te njejtat pozita disa qendrimin ne vend po e quajn perparim ne ket loj ka vetem 1 gje e cila i mban lojtaret e ri ne loj eshte komuniteti ketu por ket pik te fort ne loj po e shkatrojm vet nuk na duhen vetem mendime te reja por 1 mentalitet i ri ketu ne loj dhe te dalim pertej ketyre barierave vertet duhet te mendojm ndryshe per me perparu se kshtu vetem po bejm hapa prapa nuk mund te shkruaj ndo1 artikull se jam me cz amerikane por disa gjera duhet ti ndrojm vet deshen e nuk deshen politikant se pari duhet te krijojm 1 grup qe do merej me lojtaret e ri e mos te presim se qfar aftesie kan ministrat e edukimit

cobra26
cobra26 Day 1,866, 04:00

Bravo

Shqipdon1
Shqipdon1 Day 1,866, 04:15

V bravo

Altaer
Altaer Day 1,866, 04:18

V

LiLo1
LiLo1 Day 1,866, 04:23

Voted e bravo loja eshte kthy ne nje monolog ku disa persona duan te ken gjithcka

Arius argiri
Arius argiri Day 1,866, 05:30

V

tori01
tori01 Day 1,866, 05:36

vote, respekte per te gjitha ata qe kerkojne ndryshimin dhe nuk dorzohen asnjehere

EFALB
EFALB Day 1,866, 05:50

Vote

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 1,866, 06:24

Vote

ArdiAlb
ArdiAlb Day 1,866, 07:39

V

CmenduriaMB
CmenduriaMB Day 1,866, 10:56

V

Catatumbo
Catatumbo Day 1,867, 20:43

voted

decani2012
decani2012 Day 1,868, 02:32

nuk po shoh lojtar te rinje veq se lojtar qe kan fillu nga e para pasi jan denu nga loja per thuerje te regullave. nuk ka asgje te ekqe ketu nese rikthehesh i mbushur mend, po jo, po rikthehen si te mbushur sherr, pasi po thirren ne emer te lojtarit te vjeter si patriot, po i atribuohen sukseseve te nje e me shume lojtarve te perjashtuar, e po hiqen si patriot dhe po duan edhe postin e presidentit me nivel shume te ulet ne loje, dmth nder nivel 30. kaq kisha flm

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.