Legenda o cuvarima koplja Svetog Djordja

Day 1,325, 11:10 Published in Serbia United Arab Emirates by psihopaticno detence

„Čuvari koplja Svetog Đorđa” je bratstvo srpskih vitezova. Prvo pominjanje ovog bratstva je u knjizi koju pominje pop Dukljanin. Ta knjiga koju Dukljanin pominje može biti samo svešteničko žitije ili neki sličan hagiografski spis. Stefana Nemanju (1168 - 1196) je, prema tom žitiju, iz ropstva spasao Sv. Đorđe, a Stefan Nemanja u tu čast organizuje bratstvo. Bratsvo je delovalo javno sve do dolaska Osmanlija kada je veliki broj vitezova stradao na Kosovu. Možda bi bratstvo otišlo u zaborav da ne postoji zapis kako su „Čuvari koplja Svetog Đorđa” pomagali Konstantinu XI u odbrani Carigrada aprila 1453. god. (6962. god. ). Tačnije sedam vitezova ovog bratstva sa znakom Sv. Đorđa (crveni krst na beloj podlozi) na grudima je dugo odolevalo osmanlijskim napadima. Inače grad je branilo 4800 Grka i 200 stranaca od kojih su sedmoricu činili „Čuvari koplja Svetoga Đorđa”, napadalo ih je oko 200 000 Turaka.
„Čuvari koplja Svetog Đorđa” su bili poznati po svojim čudima, a ta čuda su pripisivana relikvijama koje su oni posedovali. Među „Čuvarima” kruži priča o trojici vitezova koji su u crkvici na Crnoj stijeni čuvali Hristovu Plaštanicu.
Krstaške horde koje su nadirale sa zapada te 1187 godine, pljačkale su i uništavale sve pred sobom. U strahotama koje su činili krstaši, naročito su se isticali „Templari” kojima je jedini cilj bio doći do relikvija. Naoružani do zuba u metalnim pancirima i sa tri crne glave na grudima , pojavili su se u sumrak pred crkvicom na Crnoj stijeni, jašući samo crne konje. Stotinjak Templara imalo je samo jedan cilj. Uzeti Plaštanicu iz Crkve.
Tog sumraka tri srpska viteza, tri „Čuvara koplja Svetog Đorđa” stala su pred strašnu vojsku zla želeći da sačuvaju Plaštanicu. Metalni zvuk se čuo do duboko u noć. Učinilo se da je zlo nadvladalo. Kad je pao i zadnji vitez, na Crnoj stijeni ukazao se beli anđeo Gavrilo pokazujući prstom na Plaštanicu koja je polako nestajala u steni.
Na tom mestu je kasnije 1227. godine kralj Vladislav, unuk Stefana Nemanje, sagradio Manastir Mileševo.
Ovo je prepričana legenda o “Čuvarima koplja Sv. Đorđa” za koju sam prvi put čuo čitajući sličan forum na SerbianCafe-u.
Koje još legende i mitovi postoje na ovim prostorima i kolliko su argumentovane, a koliko bajkovite?