KMETOVIMA NA ZNANJE

Day 4,493, 15:39 Published in Bosnia and Herzegovina Turkey by xalmirx

Protiv velikosrpskih bajki i mitova možeš se boriti samo činjenicama:

Genocid u Srebrenici potvrđen je brojnim presudama međunarodnih, domaćih i sudova u regionu. Sudski i činjenično temeljno na relevantnim dokumentima, vještačenjima i svjedočenjima, verificiran je najteži zločin počinjen na evropskom tlu nakon Drugog Svjetskog rata.

Između ostalih, izvršenje genocida u i oko Srebrenice potvrdila je i najviša sudska instanca u sistemu Organizacije ujedinjenih naroda - Međunarodni sud pravde u Hagu.

Više od 700 godina zatvora presuđeno je za genocid i druge zločine u Srebrenici na međunarodnim sudovima te sudovima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbije, a osuđeno je 47 osoba, jer su bili nalogodavci i izvršitelji počinjenih zločina.

Sudovi su izrekli pet kazni doživotnog zatvora uključujući onu Ratku Mladiću koja još nije pravomoćna.

Najveći broj presuda za Srebrenicu izrekao je Sud BiH, osudivši ukupno 25 osoba, u Haagu je osuđeno 14 bivših pripadnika vojske i policije Republike Srpske, dok je pravosuđe Srbije osudilo pet osoba za zločine u Srebrenici, a u Hrvatskoj osuđena su dvojica bivših pripadnika Škorpiona.

DOŽIVOTNE KAZNE ZATVORA

1. Mehanizam za međunarodne kaznene sudove u martu je izrekao pravomoćnu presudu Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku Republike Srpske, za genocid i druge zločine počinjene u BiH između 1992. i 1995. godine. Za njih je u prvostepenom postupku pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) osuđen na 40 godina zatvora.

2. Za vrijeme napada Vojske Republike Srpske na srebreničku enklavu, ubijanja i pogubljenja koja su uslijedila, Beara je imao čin pukovnika i bio načelnik za bezbjednost Glavnog štaba VRS.

Od 13. do 16. jula 1995. godine bio je prisutan na područjima Bratunca i Zvornika. Bio je odgovoran i za zarobljene muslimane iz Srebrenice 1995. godine.

Optužen je na osnovu individualne krivične odgovornosti po jednoj tački za genocid, po četiri tačke za zločine protiv čovječnosti i po jednoj tački za kršenje zakona i običaja ratovanja. Osuđen je 2010. na kaznu doživotnog zatvora.

3. Zdravko Tolimir, bivši vojni komandant i pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske. Haški tribunal podignuo je 2005. optužnicu protiv njega. Optužen je u sedam tačaka za genocid, udruživanje radi počinjenja genocida, istrebljenje, ubistva, progon, deportacije i prisilno premještanje bošnjačkog stanovništva Srebrenice.

Tribunal je Tolimira proglasio krivim po šest od sedam tačaka optužnice te osudio na kaznu doživotnog zatvora.

4. Vujadin Popović je bio potpukovnik i načelnik sigurnosti Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske.

Haški tribunal podigao je 2002. optužnicu protiv njega za ulogu u genocidu u Srebrenici. Osam godina kasnije, sud je donio presudu da je Popović 12. jula 1995. u Potočarima bio uključen u organizaciju ubistava muškaraca i dječaka.

Prema presudi, sudjelovao je u udruženom zločinačkom poduhvatu ubijanja bošnjačkih muškaraca Srebrenice te da je djelovao sa namjerom progona. Proglašen je krivim za genocid, istrebljenje, ubistvo i progon te osuđen na doživotnu kaznu u zatvoru.

5. Ratko Mladić je bivši zapovjednik i general srpskih snaga u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine. Haški tribunal je protiv njega podigao optužnicu 1995, otkada je on bio u bjekstvu. Uhapšen je u maju 2011, nakon 12 godina skrivanja u okolini Lazarevca u Srbiji, i izručen Hagu.

Suđenje Mladiću počelo je u maju 2012, a okončano je u decembru 2016. godine.

U novembru 2017, osuđen je za genocid počinjen u Srebrenici, kao i za teroriziranje civila tokom opsade Sarajeva, koja je trajala 44 mjeseca i u kojoj je ubijeno više od 10.000 ljudi.

Presudom je proglašen krivim i za progon Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Sudsko vijeće izreklo je doživotnu kaznu zatvora.

DUOTRAJNE KAZNE ZATVORA

Ukupno 15 osoba Haški tribunal osudio je za genocid u Srebenici. Na dugotrajne kazne zatvora pravomoćno su osuđeni između ostalih Drago Nikolić, Dragan Obrenović, Momir Nikolić, Radivoje Miletić, Milan Gvero, Dražen Erdemović prvi koji je priznao krivicu za strijeljanje u Pilici, lično ubio oko sedamdeset osoba. Prvu pravosnažnu presuda za genocid u Srebrenici Haški sud izrekao je Radislavu Krstiću zamjenik komandanta Drinskog korpusa VRS-a 2004. godine osudivši ga na 30 godina zatvora.

Najveći broj presuda za Srebrenicu izrekao je Sud BiH osudivši ukupno 25 osoba. Milorad Trbić prva je osoba koju je Sud BiH osudio za genocid, a najveće zatvorske kazne dobili su Franc Kos, Stanko Kojić, Zoran Goronja, Vlastimir Golijanin, Marko Boškić.

Srbija je donijela dvije presude za zločine u Srebrenici. Branko Gojković osuđen je na 10 godina zatvora, te 4 pripadnika nekadašnje paravojne jedinice "Škorpioni" osuđeni su na ukupno 53 godine zatvora.

Također nekadašnji pripadnici "Škorpiona" Milorad Momić i Slobodan Davidović osuđeni su u Hrvatskoj na po 15 godina zatvora.


Dakle, predsjednik i vrhovni komandant Republike Srpske, zapovjednik Vojske Republike Srpske, brojni visokorangirani oficiri su osuđeni za genocid.