Kas užims liberalaus tautiškumo gretas?

Day 1,009, 08:30 Published in Lithuania Lithuania by Nacionalistas
Politinių partijų progresas Lietuvoje

Kažkada seniai savame laikraštyje rašiau, kad bus įdomu stebėti liberalių partijų kovą Lietuvos politinėje arenoje. Rašiau, kad trys liberalų partijos nesiskiria iš esmės nesiskiria nuo savęs ir jos turi arba susijungti, arba išsiskirti savoje ideologijoje. Viena pasukti į kosmopolitinių liberalų pusę, kita – į tautišką. Kitaip patijų laukia nesėkmė. Partijai būtini aiškus ideologiniai nuostatai. Panašiai ir įvyko. Iškilo Solidarumas, puoselėjantis socialistines vertybes – gerovę Lietuvos piliečiams, pozicijas išlaikė iš Lietuvių Nacionalistų Partija, puoselėjanti dešinįjį nacionalizmą, siekiantį gerovės Lietuvos valstybei(dėl politinės dešinės pozicijos) ir lietuvių tautai(dėl nacionalistinio požiūrio). Tuo tarpu liberalios partijos pasidalino panašų kiekį narių. Viena partija pastoviai yra priversta iškristi iš top 5 sąrašo.

Buvęs prezidentas Linksmas minėjo, kad bus įdomu stebėti liberalias partijas, kadangi pasikeitimų čia bus nemažai. Jis vėlgi buvo teisus. Šį kartą suklydau aš, sakydamas, kad LLS turėtų pasirinkti tautišką liberalizmą, o LLD – kosmopolitišką, taip viena partija sutrauktų liberalus kosmopolitus į savo gretas, o kita – tautiškus liberalus. Įvyko kiek kitaip. LLS ir GS sudarė sutartį, nukreiptą ne tik prieš Sąjūdį ir LNP, tiek prieš Lietuvos Liberaldemokratus. Pasakymai, kad LLD tapo pronacionalistiški, LNP marionetės ir kad jų toks pasirinkimas buvo smūgis kitoms liberalioms partijoms tikriausiai sukels šypseną ne vien mano, bet ir Igno veide. O taip pat ir LLD ir LNP narių veiduose, o taip pat visų tų, kurie žino apie mūsų vienintelį bendrą susitarimą. Ir visgi straipsnis ne apie tai.

Savo šiuo pareiškimu LLS ir GS pasirinko aiškią kryptį – kosmopolitinį liberalizmą. Tai nėra atsitiktinumas Gerovės Sąjungoje. Ją jau kuris laikas valdo kosmopolitai arba bent jau neapykantą nacionalistams jaučiantys asmenys. Ilgalaikis Banerio vadovavimas partijai, jo pareiškimai, kurių ne mažiausia dalis yra nukreipta prieš LNP, partijoje surinko tokią pačią fauną – kosmopolitus. Dabar partijos pirmininku tapo Addiction. Turbūt girdėjote apie jo pareiškimus sukurti eLietuvos himną ir panašius veiksmus. Iškyla klausimas ar LLD galėtų užimti tautinę liberalizmo poziciją?

Kosmopolitizmas ar nacionalizmas?

Kas yra kosmopolitizmas? Tiek nacionalizmas, tiek kosmopolitizmas yra filosofinės kryptys, viena kitos priešprieša. Nepriklausomybės akto signataras, filosofas, R.Ozolas yra pasakęs, kad šiais laikais tėra dvi politinės kryptys – nacionalizmas ir kosmopolitizmas. Jis teigė, kad nacionalizmas yra šių laikų humanizmas. Kodėl? Todėl, kad nacionalizmas pasisako už tautų, šalių, valstybių išlikimą, o ne ištirpimą pasaulinėje imperijoje. Kosmopolitizmas priešingai – teigia, kad aš esu pasaulio pilietis, telkiasi į individą, o ne tautą ar Tėvynę.

Tiek kosmopolitizmas, tiek nacionalizmas gali būti įvairių politinių srovių. Realioje Lietuvoje didžioji dalis partijų yra kosmopolitinės. Kosmopolitinės dešinės pavyzdys – Koncervatoriai, nacionalistinės dešinės – Jaunoji Lietuva (at TS-LKD tautininkų frakcija), tautininkas kairysis buvo V.Kudirka, kosmopolitinis kairysis – Paleckis, nacionalistinė kairiųjų partija – Vengrijoje Jobbik, Lietuvoje – Socialdemokratai. Lietuvoje šiuo metu nėra tautinės liberalų partijos, tačiau ji yra Anglijoje. Tai – UK independence party. Pamėginsiu atsakyti kokia ji turėtų būti tautinė liberalų partija erepublike.

Liberalusis tautiškumas

Norint išsiaiškinti kas yra liberalusis tautiškumas pirma reikia suprasti tai, kas yra nacionalizmas. Nemaža dalis lietuvių ir kitų post-sovietinių valstybių dar tiki, kad nacionalizmas yra kažkaip susijęs su nacizmu, totalitarizmu ar autoritarizmu, ksenafobija. Vienas moderniųjų nacionalizmo tyrinėtojų A.Smith paneigė šiuos mitus. Nacizmas iš esmės yra radikali kosmopolitizmo forma. Negali būti radikalaus nacionalizmo ir jis negali peraugti į šovinizmą, kaip teigia sovietinė propaganda ir (gaila, bet) lietuviškos knygos. Nacionalizmas yra iš esmės humanistinis, paremtas tautiška demokratija (nemaišyti su primesta demokratija, oligarchine demokratija ir t.t Tautiška demokratijos esminis principas yra tas, kad valdžia dirba tautai, o ne tai, kad rinkimuose išrenki tam tikrus asmenis), ne ksenafobinė, o gerbianti kitas tautas, antiimperialistinis.

Liberalizmo esminės vertybės yra laisvė, tolerancija, lygybė ir individo teisės. Būtent jos puikiai dera su humanistiniu nacionalizmu. Tautiškas liberalizmas neatmeta tautos, kaip nereikalingos. Visgi jis žmogų laiko pirmine vertybe, o tautą – antrine, išvestine.

Žmogus visų pirma yra individas, šeimos narys, turintis savo tėviškę, tautos narys, valstybės pilietis. Tik tada jis gali vadintis pasaulio piliečiu, pilnaverčiu žmogumi, jeigu pripažįsta visus šiuos elementus. Žmogus nebus žmogiškas, jeigu nepripažins, kad turi kraują, turi protėvių perleistą genetinę informaciją, turi savo namus ir tautą, su kuria jį sieja bendra istorija, kalba. Toks žmogus nebus žmogiškas. Jis bus pasimetęs, nelaimingas.

Liberalus tautiškumas remiasi esminės žmonių vertės ir lygybės idėja, kuri veda į visų tautų vertės ir lygybės pripažinimą. Liberalus tautiškumas nėra egoizmas, skirtingai nei kosmopolitinis egoizmas. Tautiškas liberalizmas pripažįsta, kad individas nėra pasaulio centras, o aplink jį yra ir visuomenė bei tauta, į kurios interesus svarbu atsižvelgti.

Būtent liberalusis tautiškumas buvo lietuvišku nacionalizmo pradas. Jonas Basanavičius pirmajame Auszros numeryje rašė: juk ir mes esame tokiepat žmones, kaip ir musu kaimynai, ir norime wisomis teisibemis, prigulincziomis wisai žmonystei, lygei su musu kaimynais naudoti. (B. [Jonas Basanavičius], „Priekalba,” Auszra, nr. 1, 1883 kovo mėn., p. 4).

Kas užims liberalaus tautiškumo gretas?

Akivaizdu, kad Baneris klaidingai teigia, kad liberalai negali būti nacionalistai. Kad liberalai būtinai turi spjauti į savo tautą, Tėvynę, tikrą Lietuvą, trispalvę, himną, kitus nacionalinius simbolius, į tas vertybes, kurias nuo seno saugojo mūsų protėviai, už kurias žuvo mūsų kariai fronte, kuriomis didžiuojasi kiekvienas doras lietuvis.

Ar Lietuvos Liberaldemokratai galėtų pasukti tautiško liberalizmo keliu? Į šį klausimą sunku atsakyti. Tai turėtų nuspręsti LLD partija ar partijos taryba. Ar Lietuvių Nacionalistų Partija sutiktų bendradarbiauti su Lietuvos Liberaldemokratais, jeigu jie pasuktų tautišku keliu, kaip su lygiaverčiais partneriais? Tai turėtų nuspręsti LNP taryba.

Lietuvos LiberalDemokratams pasukus tautiniu keliu jie iškiltų. Tuomet probleminėje situacijoje atsidurtų GS ir LLS sąjunga, kadangi jos abi liktų kosmopolitinės. Greičiausiai viena iš jų atsidurtų už borto. Esu linkęs manyti, kad šioje LLS ir GS sąjungoje dominuoja ir ateityje dominuos GS, kadangi būtent ji turi aiškius charizmatiškus lyderius. Tuomet iškyla klausimas ar gražiai GS elgiasi su LLS, ar jie supranta, kad susijungdami jie suvalgo LLS narius į savo gretas ir partija greit nebepapuls į top 5? Klausimas pamąstymui – ar LNP ieško marionečių, ar LLD smogė smūgį liberalams? O gal išgirtoji ir visų mylima Gerovės Sąjunga būtent taip elgiasi su LLS? Aš nesiimsiu spėlioti ir daryti išvadų – tam dar per anksti, laikas turėtų parodyti kaip bus.


Dėkui visiems, kurie perskaitė.
Įdėjau tikrai nemažai laiko, todėl pirmą kartą paprašysiu jūsų vote už šį straipsnį.

Pagarbiai,
Nacionalistas