KARANTANSKI / ČRNI PANTER

Day 742, 07:17 Published in Slovenia Slovenia by WhiteWolf14

Črni panter je znamenje bogatega slovenskega tisočletnega zgodovinskega izročila in je prisoten na našem ozemlju že skoraj dve tisočletji.
Na območju nekdanje Karantanije je bil najpogosteje upodobljen na raznih spomenikih in nagrobnikih, ter izhaja še iz časa antičnega Norika.
Že v antiki je veljal za zmajevega smrtnega sovražnika in simbolizira prastaro pripoved o boju med silami svetlobe in teme. Plameni, ki švigajo iz njegovega gobca simbolizirajo sladek vonj, ki mu živali sledijo, zmaj pa se, odrevenel v smrtni grozi, povleče v svojo votlino. Je posebnost med heraldičnimi atributi, ker je sestavljen iz različnih živalskih okončin in vsaka nosi svoj pomen. Panterjevi rogovi pomenijo moč, vztrajnost in žilavost, prav tako tudi zadnje levje tace in griva. Ptičji kremplji na prednjih šapah pa so svetopisemski simbol čistosti.
Za časa Karantanije je bil prvotno verjetno bojni znak, kasneje pa se pojavi tudi že na ščitu karantanskega oziroma koroškega vojvode in tudi mejnega grofa v Karantanski krajini.
Iz ščitov se potem razvijejo deželni in rodbinski grbi, uporabljajo pa se tudi bojni prapori, pod katerimi se je zbirala deželna vojska.
V času heraldike se prvič pojavi v grbu koroškega vojvode Hermana Spanheima in mejnega grofa Karantanske krajine Otokarja III. Travenskega že okoli leta 1160.
Štajerska je nastala iz Karantanske krajine in v njenem grbu se je panter ohranil do današnjih dni.

Črni panter pomeni tudi odnos do zavedanja slovenskih korenin, njegov karakter pa vztrajnost, bojevitost, iznajdljivost in odločnost slovenskega naroda.