Kanuni'nin Agri Seferi

Day 2,120, 11:32 Published in Turkey Cyprus by Leon With
(Okurken dinleyin lütfen.)

Bu oyunda geçirdiğimiz bunca zaman sonrası, artık çoğumuz birbirimizi daha yakından tanıyor, zamanla yaşanan değişimleri gözlemleyebiliyor ve birbirimizle sevinip üzülüyoruz.
Okul kazanan, okul bitiren, askerliğini yapan, evlenen, çocuğu olan, evini taşıyan, hastalanan pek çok oyun arkadaşımızla birlikte biz de o olaylardan etkileniyoruz.

Bugün sevdiğim bir kardeşimin tayin haberiyle tüm bunları tekrar düşündüm. Hatırlarsınız, biz onun KPSS heyecanını birlikte yaşamıştık. "Olur mu olmaz mı" tedirginlikleriyle onun için en iyisini dilemiştik. Şimdi emeğinin karşılığını almasına tanıklık ediyoruz.

Kanunii Sultan Süleyman arkadaşımız, kardeşimiz, sultanımız, İngilizce öğretmeni olarak Ağrı’nın Eleşkirt ilçesine atandı.Kanuni'yi sürekli "yırtmaya çalışan" shoutlarından tanırsınız. : )
Banka mı işletmedi, bahis mi oynatmadı, kendi icadı tuhaf şans oyunları mı denemedi? Umarım uğraşılarının karşılığını almıştır.

Şimdi de vatan borcunu ödemeye gidiyor bir nevi.
Bence vatan borcu salt elde silahla nöbet tutmak, ömrün önemli bir süresini belki geride ele bakanları ve/veya kalbi kendi için çarpanları bırakmak zorunda kalarak, tercih değil mecburiyet sonucu yapılan askerlik değildir. Vatanın neresi olursa olsun, yardıma ihtiyacı olan herkese mesleğinin gereği yardımı yapmak, ulaşabildiği her toprağa ve gönüle güzellik katmak daha yüce bir görevdir bana göre.

X X X

Bugün bu haberi verirken Eleşkirt’le ilgili bilgi verebilecek birilerini de arıyordu. Ben de hem kendisini sevdiğimden hem de boş vaktim olduğundan biraz araştırma yapmak istedim.

Eleşkirt, tarihi milattan önce 2000’lere dayanan, Ağrı’nın kuzeybatısındaki ilçesi. Kars ve Erzurum'a komşu, Köse Dağı'nın dibinde. Nüfusu 40 bin civarı.

Ekşi Sözlük'ten alıntıyla:
"adını yöreye verilen valeşkerd ya da aleşkerd sözünden almış, ama asıl adı zedikan’dır. muhtemel ki bir ermeni ismidir. kendi adıyla anılan ve hâlâ bir-iki parça toprağımızın olduğu bir ovası vardır.

tarihi urartulara kadar uzar. pirabat ve toprakkale bölgeleri urartulardan kalmadır. birçok kaynakta toprakkale ve eleşkirt ovası'nın; roma, sasani, arap, bizans, selçuklu, moğol, celayırlı, karakoyunlu ve akkoyunlu hükmüne geçtiği yazar." (kays el mecnun)

İlçenin merkezi küçükmüş. Havası sertmiş, haziran ortasında bile dolu yağarmış bazen.

Ansiklopedik bilgilerin dışında benim için ilginç olabilecek yönleri Malazgirt ve Sarıkamış’a nispeten çok yakın olması. Malazgirt malum 1071, Anadolu kapılarının açılması falan. Sarıkamış da 1914’teki harekatta 90 bin Mehmet’i ebediyete uğurladığımız yer. Senin yerinde olsam buralara mutlaka giderdim.
Ayrıca türküden tanıdığımız Kağızman da Eleşkirt’e yakın.

Gece hayatı konusunda karamsar olmamanı öneremem demezsem yanlış konuşmamış olmam. Beyinlere kan gittiyse sade haliyle "karamsar ol" sultancığım. : )
Mp3’lere, divx’lere aban muhakkak.

Buyur sana gece hayatı kardeşim:

Yine genç bir öğretmen arkadaşımız vardı. O da ilk deneyimlerini bizlerle paylaşmıştı. O da epey yararlı tavsiyelerde bulunabilir. Aşağıda yorum olarak da tavsiyelerde, eklemelerde bulunan arkadaşlarımız olacaktır.

Aman dikkat:Muhtemel Meslektaşlar Stayla:Ağrı Dağı'na da mistik ve demli bir çay kıvamında bakarsın, ama bu Kösedağ:X X X

Sonuç olarak, hayatının ve mesleğinin baharında, henüz "bağzı" şeyler şevkini kırmamış, moralini bozmamışlarken, seni orada bilgiye ve öğrenmeye aç halde bekleyen çocuklarımıza sağlam bir motivasyonla git lütfen. Doğu görevi deme, sürgün yeri gibi deme. Yerleşmiş bu algıların değişmeleri için konuştuğun yakınlarına, arkadaşlarına oraların güzel yanlarını, mesleğinin ulvi amaçlarını anlat.

Sen de bize oraları yaz. Oradaki çocukları, insanları anlat. Biz oralardan uzak büyümek zorunda kaldık. Tuhaf ve yazık bir ideolojik işleyişle doğu ile batı küskün kardeşler gibi yaşadı bu ülkede biraz. Oysa bizim onlardan, onların da bizden öğrenecek ne çok güzel şeylerimiz vardır kim bilir? Sen bunu ortaya koyacak elçilerden biri olacaksın kardeşim.

Güzelce git, güzelce çalış ve oradan ayrılırken arkana baktığında gururla anacağın hatıralara sahip olacak şekilde yaşa lütfen.

Bu seferinden de başarıyla ayrılacağından eminim. Sen Kanuni’sin, 50 kuruş farkla büyük seçimi al. : )