KAKO PECI RAKIJU

Day 1,558, 08:10 Published in Thailand Romania by Red. John
MALO OPŠTIH INFORMACIJA

Alkohol je organsko jedinjenje koje sadrži hidroksilnu grupu (npr. metanol CH 3 -OH ili etanol CH 3 -CH 2 –OH).

Fermentacija je proces pri kome se organske supstance (najčešće šećeri) pomoću jednoćelijskih organizama prevode u alkohole.

Rakija se dobija procesom destilacije, pri čemu se fermentisana tečna smeša zagreva, alkohol se izdvaja u obliku pare i hlađenjem opet prelazi u tečno stanje. Alkohol se izdvaja iz smeše kao jedinjenje sa nižom tačkom kljucanja. Sadržaj alkohola u predestilisanoj tečnosti može se povećati ponovnim destilacijama, uz smanjenje ukupne zapremine tečnosti.



APARATURA

Aparatura za destilaciju rakije iz fermentisane tečnosti obično se sastoji od kazana koji je povezan sa uspravnom- parovodnom cevi u koju odlaze alkoholne pare tokom zagrevanja. Parovodna cev alkoholne pare vodi do kondenzatora gde se pomoću struje hladne vode vrši potpuna kondenzacija alkoholnih para u tečno stanje.


Aparatura za proizvodnju rakije najčešće je izrađena od bakra.

PROIZVODNJA

Iako je proces proizvodnje destilovanih alkoholnih pica poznat još od najranijih vremena, nove tehnologije omogućavaju dobijanje sve kvalitetnijih proizvoda. Tehnološki postupak dobijanja rakije sastoji se od četiri osnovne faze i to:

• mlevenje, sitnjenje ili muljanje plodova

• fermentaciju ili alkoholno vrenje- prevođenje šećera u alkohol i ugljen dioksid (CO 2 ), uz pomoć mikroorganizama, ponekad uz dodavanje kvasca

• destilacija- tehnološka operacija izdvajanja alkohola iz fermentisane smeše- popularno pečenje

• starenje ili odležavanje- rakija se presipa u hrastovu burad u kojima odležava od dve do dvanaest godina. Za to vreme dolazi do razvijanja ukusa, arome i boje određene vrste rakije.

Hemičari otkrivaju naučne principe i istražuju načine da se starenje rakije ubrza bez promene ukusa rakije. Moderni filteri omogućavaju uklanjanje neželjenog ostatka i postizanje blagih svojstava finalnog proizvoda.



KAKO ISPECI RAKIJU

Najbolje je podbirati šljivu koja od zrelosti otpadne sa drveta. Svakih 2 -3 dana sakupljati šljivu iz voćnjaka i puniti burad.Može se dodati 1 - 2 % šećera da bi se pospešilo vrenje. Sud u kome stoji voće treba zatvoriti ali ne hermetički. Bure ne sme biti puno do vrha, ostavi se do 20 cm. Ukoliko nije mnogo hladno, vrenje traje 21 dan. Kada je komina spremna ,promulja se, postavlja se kazan i pečenje rakije počinje.



U čist opran kazan sipati 3 - 4 l vode, pa iz bureta sipati kominu. Pošto su koštice od šljive teške i prilikom vrenja propadaju na dno, ono što ostane na dnu procediti kroz sito.Zatim zatvoriti kazan i zadihtovati ga testom od kukuruznog brašna.Podloži se jaka vatra dok ne počne da ključa komina pa zatim vatra stiša i održava tako da mlaz rakije koja izlazi na lulu kazana treba da bude kao nit konca (ne jače).



Jačina meke rakije koja izlazi treba da bude do 12 gradi.Tabarka kroz koju se hladi rakija sme da se zagreje najviše do 10 cm od vrha. Ukoliko se zagreje više treba dodavati hladnu vodu.Pošto je ispečena meka rakija, kazan se lepo opere , pa se stavlja pola meke rakije pola vode.Prepek koji izlazi pušta se dok rakija ne bude 21 -22 grada. Rakija se onda stavlja u čistu burad i treba da odleži bar mesec dana pre konzumiranja.Što duže rakija odleži to je bolja.



ZIVELI