Jak stworzyć BANK?

Day 303, 03:40 Published in Sweden Poland by sekretarz
Erepublik oferuje mało możliwości kontroli ilości pieniądza w gospodarce. Łatwo jest krajową walutę wyprodukować, ale trudno jest zmniejszyć jej ilość. Dlatego warto zastanowić się nad krajowym bankiem.

Rządy e-krajów zmagają się z inflacją, dbają o wysokość podatków oraz ilość złota w rezerwach. Stabilizując kurs krajowej waluty względem złota rządy utworzyły banki centralne, aktywne na rynku wymiany pieniądza na złoto. Zwiększenie płynności rynku, czyli ilości pieniędzy lub złota oferowanego do sprzedaży, chroni przed fluktuacjami na rynku. Żaden pojedynczy gracz, który posiada znaczną liczbę gotówki nie będzie mógł wpłynąć na kurs wymiany, jeśli krajowy bank centralny wprowadzi znaczącą ofertę wymiany. Tak robi zarówno Szwecja, jak i Rumunia czy Hiszpania. Są to największe e-kraje.

Podstawowy problem to wzrost poziomu cen, czyli inflacja. Jeśli pojawia się ona przy stabilnym kursie, ceny towarów wyrażone w złocie stają się coraz większe. Prowadzi to do wzrostu importu. No a później, do spadku rezerw złota.

Dlatego właśnie Szwecja borykająca się inflacją podniosła podatki. Pobieranie przymusowych danin od obywateli jest jedyną przewidzianą metodą zdejmowania nadmiaru gotówki z rynku. Jest to jednak metoda, która ma wiele negatywnych stron. Wysokich podatków nikt nie lubi.

Proponuję zastanowić się nad utworzeniem Kasy Oszczędnościowej. Każdy gracz mógłby lokować pieniądze w formie prostego przekazu na konto takiego Państwowego SO. Zadaniem państwa byłoby określenie stopy procentowej i terminu zwrotu pożyczki. Podnosząc stopę procentową, rząd zdejmowałby więcej krajowej waluty z rynku, a poprzez obniżkę, zdejmowanie byłoby hamowane.

Można to zrobić tak: konto Kasy Oszczędnościowej (jakkolwiek by się to nazywało) przyjmowałoby przelewy w formie zestandaryzowanej. Minimum 10PLN lub wielokrotność 10PLN (20, 40, 100 itd.). Wszystkie wpłaty musiałyby być zapisywane przez nadzorujące konto wiarygodne osoby. Wystarczy prowadzić zapisy w arkuszu kalkulacyjnym. Po stałym okresie (np. 20 dni albo 30 dni). Kasa zwracałaby pieniądze z odsetkami. Oprocentowanie nie może być za niskie, ale można zacząć akcję od niskiego oprocentowania i później zwiększać w zależności od reakcji graczy. Jest to trochę pracy, ale wystarczy, że jedna osoba przejrzy po 9.00 rano przelewy z dnia poprzedniego, a sześć innych osób odpowiadać będzie za inne dni tygodnia.