Jak napisać arta? Lekcja I: podstawy

Day 1,179, 02:14 Published in Poland Poland by emachel


To all my foreign readers - this article is part of my self-conducted educational project aimed for young writers in Poland. I will not translate it into any other language because of the target. However, I'll keep providing more of my pol-en articles in the future, so please keep subscribing my magazine.

Zaczynamy gazetkę!

Prowadzenie gazety w eRepublik jest zajęciem... Nietypowym. Z jednej strony moduł prasowy jest jednym z najciekawszych (przynajmniej wedle mojej opinii), z drugiej jednak jest on tak zaniedbany przez twórców i pozostawiony na pastwę losów, że nawet się do niego zbytnio nie wchrzaniają (czego nie można powiedzieć chociażby o module ekonomicznym). Dodatkowo, nie jest on zbyt nagradzającym - poza satysfakcją i jednym medale raczej nie można tu osiągnąć żadnych wymiernych zysków. Oczywiście, można jeszcze sprzedawać miejsce reklamowe, ale do tego trzeba mieć dużą ilość subskrybentów. No i zbyt wiele to na tym też nie zarobicie. Jeśli więc chcecie wystartować gazetę by zarobić na napka - nawet nie zaczynajcie.

Co ja będę z tego miał?

Jeśli chodzi o czynnik satysfakcji, to ma on dwa mierniki: vote'y i suby. Vote'y odnoszą się do pojedynczego artykułu i na ich podstawie jest ustawiane miejsce artykułu w tzw "topce" - jest ono na tyle istotne, że 5 aktualnie najwyżej ocenianych artykułów jest wyświetlanych na stronie głównej i to z reguły tylko do takich zaglądają dwukliki i inni "niedzielni" gracze. Dany artykuł jest uwzględniany na liście przez 48 godzin od czasu jego publikacji. Każdy gracz może dać artykułowi dokładnie jednego vote'a, tak samo każda organizacja. Szczęśliwie dla Ciebie jest to proces nieodwracalny i nie ma (póki co) możliwości dania ujemnego vote'a, wciśnięcia "słabe" czy cokolwiek z tych rzeczy. Vote'y idą tylko na plus. Inaczej jest z subskrypcjami - są one wyróżnikiem całej gazety i można je cofać. Subskrypcja, jak sama nazwa indukuje, oznacza, że dany gracz będzie otrzymywał informacje o Twoich nowych artykułach. Dodatkowo, każe 1000 subów oznacza dla Ciebie zdobycie prestiżowego medalu Media Mogul, który jednak jest coraz mniej prestiżowy. Wszystko dlatego, że zarówno vote'y i suby można po prostu... Kupić. Ba, niektórzy za w czasu zrobili sobie tyle orgów, że samodzielnie mogą dać sobie i innym upragniony medal (oczywiście za zapłatą).

Aha, ważna sprawa: jeśli jesteś/chcesz być kimś ważnym (mówię tu o polityce), warto mieć swoją gazetkę. Nawet jeśli dopiero zaczynasz, warto odpowiednio wcześniej nagromadzić sobie czytelników, by później mieć większy rozgłos.

Wciąż zainteresowany?...

Jeśli to wszystko Cię nie odstrasza, możemy przejść do zakładania gazety. Dawniej pisma miały swój własny odnośnik w menu, niestety przez wprowadzenie modułu eRepVille nie ma już na niego miejsca. Jedyne miejsce dostępu do gazetki mamy więc w profilu, tam gdzie mamy swoją firmę itp. Klikamy też w to miejsce i dajemy na "create newspaper". Cały zabieg będzie nas kosztować cale 2g, więc lepiej to przemyśleć, bo jak jest się młodym to można mieć lepsze rzeczy na wydawanie golda (ja nie miałem). Podajemy nazwę, avatar i opis gazety, które chociaż możemy zmieniać, lepiej przemyśleć już na początku.

Nazwa gazety

Jak nazwać gazetę? Nazwa musi być krótka, chwytliwa i prosta w zapamiętaniu. Musi wyrażać Ciebie. Może być po części związana z Twoim nickiem. Będzie raczej po polsku, ale jeśli zamierzasz pisać arty do international, możesz też nazwać ją po angielsku, by nadać jej międzynarodowy wydźwięk. Nie mieszaj jednak tych języków, bo wyjdzie Ci łamaniec. Jeśli gazeta ma być oficjalna, możesz nadać jej taki ton przez nazwę, nigdy jednak nie używaj zbyt nieformalnej nazwy. Z kolei odnoszenie się w niej do instytucji, których nie prowadzisz lub możesz utracić będzie w złym tonie.

Avatar

Avatarek to takie głupie gó*no, które niestety widać i niestety trzeba mieć, choć czego być nie zrobił i tak będzie wyglądać jak... Gó*no. Admini eRepa bowiem od średniowiecznych czasów cenią sobie jpgi (fuj) i tylko w takim formacie dopuszczają avatary - i usera, i gazetki. Ba, jeśli nawet Tobie uda się zrobić jpga, który będzie ładnie wyglądał po konwersji - nie bój nic, skrypt gry już sam Ci go przekonwertuje tak, by piksele wyłaziły gołym okiem. W dodatku otacza go wszędzie ramka, która jak na złość wygląda całkiem przyzwoicie. Avatar ma rozmiar 50x50, więc za wiele też na nim nie upchnąć. Sam niestety mam trudności by sprawić, żeby mój jakoś wyglądał, więc wiele Ci w tej kwestii nie doradzę.

Opis

Z tych 3 rzeczy opis jest jak najmniej ważny, bo nie widać go na artach, a jedynie na podglądzie gazetki (do którego jednak mają dostęp inni gracze). Najlepiej poinformować w nim krótko o czym piszesz w swojej gazetce i dlaczego warto Cię subować.

Jak sprawdzić ile mam subów?

Gdy mamy już gazetę, warto wiedzieć ile właściwie osób nas subskrybuje. Dawniej można było wejść po prostu w Treasure Mapki i sprawdzić ile nam brakuje do Media Mogula, dziś TMek już nie ma, więc sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Możemy zrobić to na dwa sposoby: z konta organizacji lub innego gracza (np. multi, jeśli posiadamy - ja nie mam, zwykle do tego celu wykorzystuje orga PPP), albo (wolniejszy sposób) korzystając z rankingu. Wchodzimy w community -> rankings, w polu wyszukiwania ustawiamy newspapers, a jako kraj dajemy Polskę (chyba, że publikujecie gdzieś indziej). Teraz przewijamu kolejne strony w poszukiwaniu naszej gazety. Korzystając z faktu, że wyniki w niej są podawane w kolejności malejącej, możemy też wyszukiwać binarnie, co da nam czas logarytmiczny zamiast binarnego (wyszukujemy w połowie, potem odpowiednio przechodzimy do stron po lewej/prawej i też po połowie, aż znajdziemy siebie). Gdy już raz się odnajdziemy, można też zapamiętać nr strony i wyszukiwać kolejnym razem mniej więcej w tych samych okolicach.

Ok, gazetka utworzona. To teraz możemy przystąpić do kolejnego kroku.

Pisanie arta

By napisać artykuł, przechodzimy do widoku naszej gazetki i klikamy w odnośnik w prawym górnym rogu z napisem "Write artcile". Zostaniemy przekierowani do strony z formularzem. U góry wpisujemy tytuł naszego artykułu, w dolnym polu jego treść. Erep nie przewiduje możliwości podglądu naszego arta, a kliknięcie publish od razu sprawi, że stanie się widoczny. Szczęśliwie jednak można go potem edytować (również tytuł), jednak lepiej, by nikt nie dowiedział się o naszych literówkach i błędach w kodowaniu, więc radzę sprawdzić arta 3 razy zanim się go wyśle.

Tytuł

Powinien zawierać ogólną ideę artykułu, informować o czym jest i zachęcać do czytania. Dobre są tytuły, które nabierają innego sensu po przeczytaniu arta, np. takie strasznie formalne, gdzie oczekujemy jakiegoś poważnego referatu, a gdy już w niego wejdziemy okazuje się, że to zwykły żart (postępowanie w drugą stronę jest jednak odradzane). Tytuł nie powinien wiele zdradzać, ale zachęcać do zapoznania się z treścią arta. W razie potrzeby tagujemy go pisząc [tag], np. "[Ważne!] Ogłoszenie ode mnie". Dodatkowo, jeśli liczymy, że nasz art ma szanse na topkę, lub już ją ma, możemy dodać do niego coś z cyckami (np. "[Ważne] Cycate ogłoszenie ode mnie"), co automatycznie dodaje nam sporo wyświetleń od dwuklików. Jeśli jednak liczymy na więcej vote'ów, warto by owe cycki jednak zamieścić.

Formatowanie treści

O samej zawartości arta powiem innym razem, teraz jednak skupmy się jeszcze na jego wyglądzie. By art ładnie wyglądał, musimy go sformatować. W tym celu używamy bbcode, jest to jedyne formatowanie jakie obecnie uznaje eRep (można je spotkać między innymi na forach internetowych). Jeśli jeszcze go nie znacie, przybliżę Wam podstawowe komendy. Używamy ich tak: [komenda]tekst[/komenda], np. [ b ]ten tekst będzie pogrubiony[ /b ] (bez tych spacji).

b - pogrubia tekst
u - podkreśla tekst
i - pochyla tekst
img - (link wraz z http:// podajemy między tagami)
url - dodaje link (używamy tak: [ url=http://link_do_naszej_strony.com ][/ url ])

Jeśli sami nie wiecie, jak sformatować artykuł, by ładnie wyglądał, warto spojrzeć na inne gazetki i coś od nich "podgapić". Pamiętajcie też o tym, że eRep ma straszną tendencję do pomniejszania obrazków, więc wstawiajcie je pocięte (przykła😛 logo w tym artykule ma wymiary 550x200, ale ze względu na pomniejszanie zostało podzielone na dwie części o wymiarach 275x200, które obok siebie wyglądają jak jedna grafika). Maksymalna szerokość grafik dla jednego wiersza powinna wynosić ok. 600px, a dla pojedynczej grafiki wymiary nie powinny przekraczać 300x300, inaczej może zostać pomniejszona.

Po publikacji

Gdy już wydacie swojego arta, nie pozostaje Wam nic innego jak tylko zavote'ować go ze wszystkich swoich kont i organizacji. Możecie też czekać na pierwsze komentarze i odpowiadać na nie (nie warto odpisywać jednak na spam, ani zbyt często). Gdy znajdziemy lub ktoś inny znajdzie nam jakiś błąd, szybko poprawiamy go za pomocą przycisku edit znajdującego się pod ilością vote'ów. W każdej chwili możemy też usunąć nasz artykuł, jeśli np. nie spotka się z przychylną reakcją lub chcemy wstawić go raz jeszcze o innej porze, by zyskał większą ilość vote'ów.

To tyle jeśli chodzi o podstawy. Nie sądźcie jednak, że sama znajomość teorii wystarczy, by napisać coś wartego uwagi 😉

W kolejnej lekcji dowiecie się m.in.:

*dlaczego pisać artykuł(y)
*o czym pisać artykuł(y)
*jak pisać artykuł(y)

Do zobaczenia!



Moja oferta graficzna / my graphic offer
*Click!*

Reklama w GE / your ad here
1 numer / issue - 0.07g
2 numery / issues - 0.1g
3 numery / issues - 0.15g
6 numerów / issues - 0.25g
12 numerów / issues - 0.4g