Jak napisać arta? Lekcja 2: co, jak i dlaczego

Day 1,180, 12:58 Published in Poland Poland by emachel


To all my foreign readers - this article is part of my self-conducted educational project aimed for young writers in Poland. I will not translate it into any other language because of the target. However, I'll keep providing more of my pol-en articles in the future, so please keep subscribing my magazine.

Chcę napisać arta!

Teraz wiesz już jak sporządzić artykuł i zapewne płoniesz zapałem, by przystąpić do praktyki. Niestety - będę musiał Cię zgasić. Mało który młody redaktor dostaje się z miejsca do topki (chyba, że za to zapłaci). Rzeczywistość wygląda tak, że większość za owo wyróżnienie oddaje spore sumy golda i oczywiście też możesz iść w tę stronę, lecz pytanie brzmi - po co? Nie każdy artykuł powinien być w topce, część by po prostu zagradzała tam miejsce na coś lepszego. Z tego powodu też nie staram się też jakoś specjalnie doprowadzić tam jakikolwiek z poradników, jakie właśnie czytasz. Zwyczajnie nie ma ku temu powodu.

Kiedy będę mógł dostać się do topki?

Są ku temu dwa warunki: kiedy zbierzesz już grono stałych czytelników (subskrybentów) i gdy napiszesz coś naprawdę dobrego. Pamiętaj, ludzie mają różne gusta i nie każdy da Ci vote'a tylko dlatego, że Cię lubi. Tak samo subskrybenta można równie łatwo zyskać, co i stracić - czasami wystarczy do tego jeden nietrafiony art. Z tego powodu pierwszy warunek nie jest wystarczający, a drugi konieczny - i baaardzo rzadko wystarczający (jeśli napiszesz coś naprawdę dobrego). Nie licz na cuda przy swoich pierwszych artach i traktuj je raczej jako ćwiczenie, niż realną szansę. I kolejna ważna zasada: nie pisz, żeby pisać.

Skorzystaj z pomocy!

Pamiętaj - nie musisz od razu zakładać własnej gazety (a jeśli już ją masz to pisać w niej artykułów), by coś skrobnąć. Czasem o wiele lepiej jest skorzystać z projektów, które udostępniają młodym graczom miejsce do pisania. Dzięki temu więcej graczy przeczyta Twoje arty i będziesz miał szansę wypromować swoją twórczość. Jednym z takich projektów jest Sztab Patriotyczny, nad którym osobiście sprawuje pieczę i który wkrótce wznawia swoją działalność.

O czym mogę napisać arta?

Zasadniczo są dwa tematy, o których możesz napisać artykuł, tak by ktokolwiek się nim zainteresował. Erep i cycki. I to w zasadzie jest wszystko, bo to w końcu gra przeglądarkowa, by dowiedzieć się wiadomości z prawdziwego świata raczej sięga się do innych serwisów. Poniżej przedstawiam rodzaje artykułów, z jakimi możemy spotkać się w eRepie.

Artykuły rządowe

Są to artykuły wydawane przez MEN, MON, MSZ, MGIF, Rzecznika Rządu, Marszałka Kongresu i innych instytucji w państwie. Z racji tego, że są oficjalne, z reguły są szybko wyvote'owane do top5, by były widoczne dla wszystkich graczy (dotyczy to zwłaszcza rozkazów MON - aktualne praktycznie cały czas widnieją w topce). Oczywiście, mogą je sporządzać tylko i wyłącznie osoby sprawujące dane funkcje publiczne.

Poradniki

Taki jak ten dla przykładu. Ich celem jest informowanie i edukowanie młodych graczy na temat mechaniki i zasad gry. Nie dostają specjalnie dużo vote'ów, bo to z reguły ściany tekstu, które w dodatku są nudne i nie mają specjalnej wartości dla doświadczonych graczy (w końcu oni już to wszystko wiedzą). No, nie dotyczy to artykułów MENu, bo to w końcu państwowa organizacja. Jeśli piszesz takie poradniki, możesz zresztą wnosić o patronat tegoż ministerstwa, co sprowadza się w zasadzie tylko do krótkiej reklamy w ich artach.

Ogłoszenia

Art, w którym informujemy o czymś - wydarzeniu, czy projekcie, jaki organizujemy. Z reguły ma zachęcać do wzięcia w nim udziału. Sam z siebie rzadko dostanie się do topki, chyba, że organizujemy coś naprawdę ciekawego (w innych wypadkach warto sypnąć golda, jeśli chcemy, by o naszej akcji dowiedziało się sporo ludzi).

Pojazd po adminach

Najskuteczniejsze narzędzie walki i prawdziwy oręż w rekach dziennikarza. Gdy tylko admini wprowadzają jakieś zmiany, tłum pisarczyków już zbiera się do tego, by ich jak najbardziej zhańbić. Każda zmiana musi być solidnie wyśmiana, skrytykowana i pojechana w możliwie maksymalnie satyrycznej i dosadnej formie. Art taki daje dużo satysfakcji i składa się go łatwiej niż kałasznikowa z radzieckiej maszyny do szycia, a zazwyczaj dostaje pierdyliardy vote'ów, zwłaszcza w naszym polskim społeczeństwie hipokrytów. Jak wiadomo, w eRepa większość polaków gra po to, by na niego... Narzekać. Ot, takie typowo polskie nastawienie. I faktycznie - admini wychodzą do nich z otwartymi rękoma i powodów do narzekania jest aż nadto. Jeśli artykuł jest naprawdę genialny i do tego napisany w języku angielskim, możemy liczyć nawet na top international.
Uwaga! Artykuł tego typu napisany zbyt dosadnie lub ujawniający pewne niekorzystne dla adminów fakty, które woleliby zatuszować, może skutkować usunięciem arta, a nawet chwilowym permbanem.

Krytyka polityczna (lub wygłoszenie własnych poglądów)

A tu już coś bardziej ambitnego, ale też ryzykownego. Pamiętajmy o tym, że atak w daną osobę/ugrupowanie jest jak miecz obosieczny: jedni będą nam przyklaskiwać, drudzy jednak będą nas zawzięcie ripostować. W rezultacie takie arty mogą nie dostać tyle vote'ów ile byśmy chcieli (zwykle zostaniemy poparci tylko przez tych nie lubiących tego, co jedziemy), za to lista komentarzy pod nimi będzie nadto długa. Pisząc takiego arta gotuj się już na kilkugodzinny flejm w komentarzach, a nawet na IRCu (dla własnego bezpieczeństwa warto go na jakiś czas po publikacji opuścić).

Międzynarodowa krytyka polityczna

Tu już mamy coś z wyższej półki. Do tego niestety potrzeba ogarnięcia i dobrej znajomości sytuacji międzynarodowej, co jest dość trudne, bo uzyskanie wglądu w te sprawy samo w sobie jest enigmatyczne. Jeśli czegoś nie wiemy, lepiej tego nie piszmy - każdy nasz błąd stanie się natychmiast przyczynkiem do flejmu.

Zobacz moje cycki!

Zastanawiałem się, czy w ogóle wspominać o tym typie arta, przede wszystkim dlatego, że jest niespotykany, a to głównie dlatego, że jest on dostępny tylko tej piękniejszej części graczy, która stanowi w eRepie zdecydowaną mniejszość. Zakładając jednak, że tego typu artykuł by się ukazał, jestem na 100% przekonany, że dostałby się z miejsca do Top1 international, autorka zdobyłaby Media Mogula nie wypuszczając wcześniej żadnego innego arta, a votersi z radości sami podarowaliby takiej 1000 vote'ów od ręki (ta, khehe, od ręki...).

Jak pisać arta?

Są różne formy pisarskie, jakie możemy wyróżnić. Najczęstszy jest normalny, prosty styl - czyli pisanie ścianą tekstu. Takie artykuły też są ważne, jednak dla urozmaicenia warto napisać coś odmiennego. Jeśli umiemy coś ująć w ciekawej formie, może to nam zyskać sporo vote'ów, nawet jeśli sama treść będzie średnio ciekawa.

Do takich odmiennych form pisarskich zaliczają się chociażby:
-opowiadania
-dramaty antyczne (choć do tej pory spotkałem tylko jeden)
-komiksy
-przeróbki piosenek
-przeróbki znanych tekstów
-wpisy z quazi-encyklopedii

Pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać zbytnio z formą, by nie przyćmiła treści. Nie zawsze też opłaca się pakować jakiś tekst w kolorową obwódkę. Czasami będziemy bowiem chcieli nadać naszemu artykułowi oficjalnego tonu, do którego taki typ formy nie będzie zwyczajnie pasował. I chociażby dlatego ten poradnik jest pozbawiony jakichkolwiek większych ozdobników stylicznych (może z wyjątkiem sprośnych aluzji autora, które są jednak podawane na mój gust w dość znośnej dawce). Niezależnie jednak od formy pamiętajmy o takich rzeczach jak poprawność ortograficzna, językowa i stylistyczna. Koszmarnie czyta się tekst pełen błędów i do tego jeszcze niezrozumiały. Wystrzegajcie się też wszelkich literówek i dla pewności sprawdzajcie swój tekst kilka razy przed publikacją. Jeśli koniecznie potrzebny jest Wam podgląd (bo np. pierwszy raz używacie nowej szaty graficznej i nie wiecie, czy wypali) warto jest wyedytować jakiegoś swojego starego arta, na którego i tak nikt nie spojrzy.

W kolejnej lekcji dowiecie się m.in.:

*skąd brać vote'y
*jak ubarwnić swój artykuł, by dostawał vote'y
*jak znaleźć sobie grono czytelników
*JAK DOSTAĆ SIĘ DO TEJ CHOLERNEJ TOPKI?!

Poprzednie artykuły z serii "Jak napisać arta?":
1# Tzw startupy, czyli podstawy



Moja oferta graficzna / my graphic offer
*Click!*

Reklama w GE / your ad here
1 numer / issue - 0.07g
2 numery / issues - 0.1g
3 numery / issues - 0.15g
6 numerów / issues - 0.25g
12 numerów / issues - 0.4g