Izveštaj s ratišta #15 (Balkanska Odiseja)

Day 585, 10:38 Published in Serbia Serbia by Dimitrij Ivanov

VESTI

PEACE savez nastavlja sa obnovom Nemačke. U ratu protiv Švedske i poljske oslobođene su sve teritorije i trenutno se vode pregovori o postepenom povlačenju mađarskih, francuskih i italijanskih trupa iz zemlje. Do sada je nemačka vlast uspostavljena u 7 od 13 pokrajina, ali je infrastruktura zemlje potpuno uništena. 20.06. je postavljena prva i za sada jedina bolnica u Nemačkoj i to Q4 kvalitete u Brandenburgu.

Nakon zauzimanja Vojvodine, Mađarska je odmah pokrenula proces vraćanja pokrajine pravom vlasniku – Srbiji. Nekoliko sati nakon početka oslobodilačkog rata u Vojvodini, Hrvatska je pokrenula ofanzivu na tu regiju u nastojanju da je vrati pod svoju kontrolu. Hrvatski glavni štab je sve karte bacio na ovu operaciju u nadi da će oslobodilački rat propasti. Iako je hrvatska ofanziva na Vojvodinu bila žestoka i zid je “demoliran” na -500.000, hrvatsko rukovodstvo nije poduzelo ništa da oslobodilački rat propadne i potpuno je zanemarilo činjenicu da će uspehom oslobodilačkog rata i vraćanjem regije originalnom vlasniku njihova bitka za Vojvodinu biti neuspešna, što se na kraju i dogodilo. Pripajanjem Vojvodine Srbiji, hrvatski napad je propao jer je pokrenut u momentu kada je Vojvodina bila u sastavu Mađarske.

22.06. u Ujedinjenoj Holandiji buknuli su ustanci u Briselu i Valoniji. Brisel i Valonija su pokrajine koje su bile u sastavu Belgije pre odluke o ujedinjenju Belgije i Holandije. Ustanci su pokrenuti od strane SAD i u njima su učestvovale i jedinice američke vojske. Belgijanci i Holanđani ostali su jedinstveni po pitanju ujedinjenja i uz pomoć PEACE uspeli su ugušiti pokušaj Amerikanaca. Bitke su završene sa +33.000 u Valoniji i +75.000 u Briselu.

Nakon gubitka Vojvodine, Hrvatska je pred parlament dostavila predlog proglašenja rata Srbiji. Nakon neizvesne debate koja je prekinuta napadom Mađarske na Slavoniju, parlament je prihvatio predlog vlade sa 11 glasova za i 6 protiv. Otprilike u isto vreme marsovci u srpskom parlamentu pokrenuli su postupak opoziva predsednika Arčibalda Rajsa u nameri da Srbiju ostave obezglavljenom ali su potpuno zanemarili činjenicu da će na njegovo mesto doći predsednik iz prošlog mandata – legalni predsednik Srbije, Lipec.

Parlamentarni izbori u Hrvatskoj i Srbiji završeni su pobedom Srba koji su uz pomoć ostalih članica PEACE-a uspeli da u Hrvatskoj sa Srpskom Demokratskom Strankom uzmu 23 od 40 poslaničkih mesta, a sa srpskom koalicijom SKS-SeS u Srbiji je osvojeno svih 20 mandata. Srbi sada u potpunosti kontrolišu političku scenu ove dve države i slučaju nepovoljnog toka rata imaju mogućnost da izglasaju mir.

Nastojanja Hrvatske da zauzme Srbiju pre potpisivanja MPP Srbije i Mađarske pala su u vodu srpskim napadom na Rašku. Napad je onemugućio hrvatskog predsednika da napadne neku od srpskih teritorija, a do završetka ove bitke MPP sa Mađarskom je bio potpisan. Sama bitka bila je jedna od najvećih do sada jer su na obe strane učestvovale najbolje jedinice i vojnici eSveta. U ovom brdovito-šumskom predelu nisu mogle do izražaja doći moćne oklopne brigade Rumunije i Mađarske, pa se borba svela na žestoke okršaje pešadije. Srbi su relativno brzo zauzeli Novi Pazar odakle su mađarsko-indonežanske snage nastavile prodor prema Sjenici i Prijepolju. Žestoke borbe su se nastavile na planinama Zlatar i Javor gde se linija razdvajanja menjala iz sata u sat. Prevagu na bojnom polju je donela uspešna akcija hrvatskog Zdruga koji je helikopterskim desantom zauzeo glavni centar za snabdevanje u Novom Pazaru i presekao linije snabdevanja srpsko-mađarskih trupa kod Prijepolja čime ih je primorao na povlačenje. Gubitkom podrške na desnom krilu, Indonežani takođe donose odluku o povlačenju i preko Pešterske visoravni i Tutina se izvlače prema Novom Pazaru.

Završena je još jedna bitka između Srbije i Hrvatske, bitka za Istočnu Srbiju. Nakon inicijalnih uspeha te zauzimanja Knjaževca i Boljevca, idonežansko-mađarska grupacija je zaustavljena na prilazima Zaječaru i grčevito se bori da zadrži dostignute linije. U isto vreme srpske snage vrše demonstrativne napade prema Požarevcu u nastojanju da uz sebe vežu što veće snage. I pored žestokih udara mađarskih i indonežanskih oklopnjaka, hrvatska odbrana podržana rumunskom, finskom i američkom vojskom uspela je zadržati protivnika i vratiti liniju fronta na početni položaj.

Kanadu potresa špijunska afera u kojoj su pripadnici tajne organizacije “Cobra”, pretili odavanjem državnih tajni najboljem ponuđaču. Cobra je infiltrirala svoje agente u institucije vlasti i radila na rušenju sistema i programa predsednika Jacobija. Državna Bezbednost Kanade CSIS je nakon opsežne operacije uspela uhvatiti vođu “Cobre” Augustusa Baldwina i dokazala povezanost “Cobre” sa uticajnom strankom CEP koja je u više navrata imala kontrolu nad parlamentom i predsedništvom Kanade. Augustusu Baldwinu se sudi pred ustavnim sudom i suočen je sa kaznom oduzimanja državljanstva.


REPORTAŽA

Organizacija Estonskih Oružanih Snaga

Estonska armija ili službeno Estonske vojne i odbrambene snage su relativno mlada organizacija sa malo iskustva. Sastoji se iz dva glavna dela: Odbrambenih Snaga i Odbrambene Lige. Trenutno se u oružanim snagama nalazi oko 100-ak vojnika. 46 u Odbrambenim snagama i ostalo u Odbrambenoj ligi.
Odbrambene Snage
OS su podeljene u 5 vodova sa po 10 pripadnika uključujući i komandira voda i njegovog zamenika. Pripadnici OS po potrebi putuju u različite borbene zone radi obuke i sticanja iskustva. Kontrolu nad ljudstvom imaju komandir voda i njegov zamenik koji su odgovorni za slanje naređenja i opreme svakom pripadniku voda. Broj dobrovoljaca je u brzom porastu i uskoro će biti osnovano još nekoliko vodova ali trenutni borbeni raspored estonskih OS je:
* 1. vod “Kalev” – komandir Marduuhin
* 2. vod “Linda” – komandir Elari Reili
* 3. vod “Olev” – komandir etc_Marc
* 4. vod “Eha” – komandir Cloner (mešoviti vod)
* 5. vod “Sulev” – komandir ken kovask

Odbrambena Liga
OL čine estonski državljani koji nisu u mogućnosti da napuštaju zemlju, a to se prvenstveno odnosi na kongresmene i predsednike. Pored kongresmena OL trenutno čini još 15 građana Estonije. Odbrambena Liga ima nekoliko grupa različite veličine od kojih su najvažnije grupa H i grupa GC. Grupu H čine svi građani koji ne napuštaju zemlju uključujući i kongresmene. H je skaraćenica od “Homeland” što znači domovinska. Grupa GC je novostvorena jedinica osnovana za potrebe pripadnika Odbrambenih Snaga koji su postali kongresmeni i odatle potiče i njen naziv GC – Group of Congress. Nakon završetka svog mandata pripadnici GC grupe mogu se vratiti u svoje originalne jedinice u sklopu OS.

Vojna oprema se finansira iz dva izvora – vojnih kompanija koje proizvedenu opremu skladište i dele po potrebi, te iz budžeta države koji je veoma skroman. Budžetska sredstva kontroliše predsednik koji u slučaju potrebe, a uz saglasnost ministra finansija sredstva predaje ministru odbrane, koji ih raspoređuje između komandira vodova.

Prvi veći oružani sukob u kojem je učestvovala mlada estonska armija bio je tokom rata Finske i Letonije kada je Estonija kao letonski saveznik pružila otpor finskom agresoru. Slabe estonske snage nisu se mogle meriti sa Finskom i njenim saveznicima koji su za dva dana pregazili Letoniju. Estonske oružane snage se nalaze u konstantnom procesu reforme i sticanjem neophodnog iskustva estonska vlada će vremenom odabrati najbolji model organizacije koji će zadovoljiti njene potrebe.