II. utorak o pivima (karlovačko)

Day 2,695, 04:32 Published in Croatia Croatia by DominikSiladi


Danas ponovo utorak i opet utorak o pivima 😃 ovo je usput i posljednji članak za misiju 25 komentara, pa bi vas molio da nabacite komentar, vote, može i endorse (tko ima viška)

Pa da nabacimo nešto o Karlovačkom!! 🙂

Tradicija proizvodnje piva u našoj pivovari seže u davnu 1854. godinu. HEINEKEN Hrvatska, dio HEINEKEN kompanije, drži čvrsto drugo mjesto na hrvatskom pivskom tržištu. HEINEKEN Hrvatska svoje proizvode izvozi u Australiju, Austriju, Bosnu i Hercegovinu, Kanadu, Njemačku, Sjedinjene Američke Države, Švedsku, Švicarsku, Mađarsku i Japan. Kao dio HEINEKEN kompanije, vodećeg proizvođača piva i tržišnog lidera u Europi, HEINEKEN Hrvatska ima pristup različitim proizvodnim i korporativnim alatima u cilju stvaranja zadovoljnijih potrošača.

Tajna receptura u 5 koraka:

KORAK 1
Osnovne sirovine za proizvodnju Karlovačkog piva su voda, slad, kukuruzna krupica, hmelj i kvasac.
Priprema sirovina za proizvodnju započinje usitnjavanjem, odnosno mljevenjem slada. Samljeveni slad, kukuruzna krupica i voda ukomljavaju se u kotlovima kako bi se dobila slatka podloga za fermentaciju.

KORAK 2
Nakon ukomljavanja komina se filtrira, a filtriranjem komine razdvaja se sladovina i trop.
Sladovina je “slatka” podloga koja se koristi za fermentaciju, a trop je nusproizvod procesa filtriranja i ne koristi se u daljnjem procesu već kao visokoenergetska stočna hrana.

KORAK 3
Nakon kuhanja sladovine s hmeljom, sladovina se taloži i hladi. Temperatura hlađenja mora biti optimalna (oko 11°C) kako bi kvasac mogao početi s previranjem sladovine.
Ohlađena sladovina prepumpava se zajedno s kvascem u cilindrično-konusne tankove na fermentaciju (vrenje).

KORAK 4
Fermentacija je reakcija kojom kvasac razgrađuje šećer; produkt fermentacije je alkohol, a nusproizvod CO2.
Nakon vrenja vrši se “žetva” kvasca, a mlado pivo prebacuje se u tankove na odležavanje.

KORAK 5
Filtracija je proces kojim se iz piva uklanjaju zaostale stanice kvasca i ostali sastojci koji uzrokuju mutnoću odležalog piva. Cilj filtracije je stabilan proizvod sve do procesa punjenja u boce kad se pivo dodatno termički obrađuje, odnosno pasterizira.
Filtrirano pivo pohranjuje se u tlačne tankove gdje se čuva sve do procesa punjenja.

6. (dodatni korak) ispij ga brzo ili polako, ovisi kako voliš 😃

Vrste Karlovačkog: Karlovačko svijetlo, Karlovačka primavera, Karlovačko limun radler, Karlovačko royal 1854....



Molio bi vas da nastavite pratit novine i nakon što riješim ovu misiju, jer bi već od ovog petka mogle doći nagradne igre 🙂 nadam se da vam je članak dobar, te vas još jednom molim da nabacite: vote, komentar, sub ili koju kunu endorsa, dosadašnjoj ekipi koja je to radila, hvala puno 🙂
Članak od prošlog utorka: 1. Ožujsko