Day 1,850, 13:07 Published in Slovenia Slovenia by Vladislav Tretiak 20

Lep pozdrav!

Zbornaja Komanda je časopis, namenjen vsem, ki jih zanima hokej na ledu, oz bi ta šport radi pobliže spoznali.
Če bodo kogarkoli članki na kakršen koli način pritegnili in bi želel izvedeti tudi kaj več (če mogoče česa ne bom že v članku opisal oz. razložil), pa lahko brez problema pošlje vprašanje oz pusti komentar pod člankom in bom z veseljem nanj čim hitreje odgovoril.

Kot se za uvodni članek spodobi, vam bom poskusil čim bolje opisati sam hokej na ledu; enega najbolj atraktivnih in obenem tudi najhitrejši moštveni šport na svetu.
Večina ljudi pozna hokej samo kot neko podenje po ledu, ko skupina fantov ali deklet(jap, tudi dekleta ga igrajo)v zaščitni opremi drsa po ledu in se kar naprej tepejo med seboj. Temu ni ravno tako. Pa pojdimo lepo po vrsti.
Hokej na ledu je zimski šport. Takšnega, kot ga poznamo danes, pa so prvi začeli igrati v Kanadi. Kot prva uradna tekma je zabeležen datum 3. marec 1875, tekma pa je bila odigrana v Montrealu v Kanadi. Igra sama se do današnjih dni ni prav veliko spremenila. Nekaj manjših sprememb je bilo uvedenih, predvsem za boljšo varnost igralcev, igra sama pa ni doživela sprememb.

Hokejist včasih (Bobby Orr)

Vratar včasih (Terry Sawchuk)

Hokejist sedaj (Anže Kopitar)

Vratar sedaj (Martin Brodeur)

Vse poteka nekako takole. Na tekmi nastopata dve moštvi. Vsako moštvo morajo sestavljati 1 ali 2(rezerva) vratarja, ter od 10 do max.20 igralcev. Razdeljeni so v napadalne trojke(3 napadalci), ter v branilske pare(2 branilca).Število napadalnih trojk in branilskih parov zavisi od tega, koliko igralcev ima trener na voljo za določeno tekmo. Na ledu je lahko vedno samo po 5 igralcev istega moštva, ter vratar. Igralci se menjavajo med prekinitvami in lahko tudi med samo igro.

Najbolj strah vzbujajoča petorka vseh časov (z leve: Sergej Makarov, Aleksej Kasatonov, Igor Larionov, Vyacheslav Fetisov, Vladimir Krutov)

Približna postavitev petorke na ledeni ploskvi pred vratarjem (G-vratar, LD-levi branilec, RD-desni branilec, LW-levokrilni napadalec, RW-desnokrilni napadalec, C-centralni napadalec)

Tekma traja 60 minut. Razdeljena pa je v 3 tretjine po 20 minut. Po prvih 20 minutah moštvi zamenjata strani, po naslednjih 20 minutah pa še enkrat. V primeru neodločenega izida se odigra 5 minutni podaljšek do prvega doseženega gola. Če po 5 minutah gol ni bil dosežen pa se streljajo kazenski streli dokler ne dobimo zmagovalca.

Rezervna klop

Igralna površina je ledena ploskev mer 61 X 30 metrov(v Severni Ameriki so igrišča malo manjša: 56 X 26m). Razdeljena je na tri enako velike tretjine. Krajiščni sta napadalna oz. obrambna (odvisno od moštva), srednja pa se imenuje nevtralna tretjina. Pod ledom so narisane raznorazne oznake, ki določajo mesta za spust ploščka(paka) t.i. buli oz. faceoff, črte, ki označujejo tretjine, golmanski prostor,...

Hokejska arena Prudential center v New Jersey-ju v ZDA

Ob igrišču imamo klop za rezervne igralce obeh moštev(vsako moštvo ima seveda svojo klop), na nasprotni strani pa je zapisnikarska klop, kjer se vpisujejo vse statistike, beležijo kazni,... Med nujno opremo vsake hokejske dvorane sodi tudi ura, semafor z rezultati, ter sirena. Na vsaki strani zapisnikarske klopi sta klopi za kaznovane igralce(spet za vsako moštvo svoja klop). Vse naokoli igrišča je postavljena zaščitna ograda("banda"), ki je lahko lesena ali pa iz umetnih materialov. Za obema goloma je nad "bando" montirano tudi pleksi steklo, ki se razteza vse okoli igrišča do max. višine 2 metrov nad linijo ledu. Pleksi stekla ni le na delu igrišča, kjer sta rezervni klopi za obe ekipi. Za goloma pa je nad pleksi steklom montirana tudi dodatna zaščitna mreža, ki varuje gledalce pred previsoko nastreljanimi ali zablodelimi paki. Za upoštevanje pravil, ter red na vsaki tekmi skrbijo sodniki. O njihovem delu ter o pravilih si bomo več pobliže pogledali v naslednjem članku.

Shema ledene ploskve

Trener je glavni vodja ekipe na vsaki tekmi. Daje navodila igralcem, skrbi za taktiko, odloča o tem, kdaj in kateri igralec bo zadrsal na led ali dol z ledu. Večinoma ima vsak trener vedno po enega ali dva pomočnika, ki med igro dodatno pojasnjujeta trenerjeva navodila igralcem, oz. jih spodbujata. Na ledu pa ima glavno besedo v moštvu kapetan ekipe. To je igralec z črko C na svojem dresu. Vsak kapetan ima tudi dva pomočnika. To sta igralca z črko A na svojem dresu. Ti trije igralci so zadolženi, da skrbijo, da se trenerjeva navodila dosledno upoštevajo na ledu. So tudi edini od igralcev katerim je dovoljeno komunicirati z sodnikom. Največkrat so za funkcijo kapetana in pomočnikov izbrani igralci kateri imajo najboljše vodstvene sposobnosti oz. že imajo določen "renome" ter spoštovanje med ostalimi hokejisti.

Scott Stevens, nekdanji dolgoletni kapetan moštva New Jersey Devils v ligi NHL in eden najboljših branilcev

Scott Niedermayer, branilec, asistent kapetana pri moštvu New Jersey Devils in eden redkih igralcev z osvojenimi tremi najžlahtnejšimi odličji v hokeju - dobitnik Stanleyjevega pokala, zlate olimpijske medalje ter zlate medalje na svetovnem prvenstvu

Patrik Elias, napadalec, drugi asistent pri klubu New Jersey Devils, ter ena od legend tega kluba

Opremo igralcev sestavljajo hokejske drsalke, ki se od navadnih razlikujejo predvsem po tem, da so prilagojene zelo naglim spremembam gibanja, hitrim pospeškom, udarcem, ter, da nudijo tudi dobro oporo nogi, ter nenazadnje tudi dobro zaščito. Vratarji uporabljajo rahlo spremenjene drsalke, katerih klina je ravna in ne zaobljena kot pri ostalih igralcih.

Drsalke hokejistov

Drsalke vratarjev

Hokejska palica je glavno orodje vsakega hokejista. Obstaja veliko različnih hokejskih palic predvsem glede na material iz katerega so narejene. Prevladujeta predvsem les in karbon. Po izgledu pa se palice največ razlikujejo samo pri vratarjih, čigar palice so v spodnjem delu debelejše, ter namenjene predvsem ustavljanju paka, ter preusmerjanju le tega stran od gola.

Igralska ter vratarska palica

Ostala oprema hokejistov pa je predvsem za njihovo zaščito pred poškodbami. Pri igralcih poleg vseh ščitnikov, suspenzorja, naprsnika, hlač, "štucen"(volnena "zaščita" na nogah pod katero so nožni ščitniki)to velja predvsem za rokavice, ki so že v osnovi izoblikovane tako, da je držanje palice v njih omogočeno čim bolje. Vratarski rokavici pa se močno razlikujeta. Rokavica na tisti roki, s katero vratar drži svojo palico, se imenuje odbijalka. Spodnja stran je kot navadna hokejska rokavica, da vratar lahko normalno drži svojo palico, na zgornji strani pa je rokavica močno zadebeljena, ter deluje kot nekakšen manjši ščit s katerim vratar lahko odbije pak stran od svojega gola. Rokavica na vratarjevi drugi(prosti) roki pa se imenuje lovilka("šaparca"). Izoblikovana je kot nekakšna mrežica na rokavici kamor vratar lovi pake, katerih ne more zaustaviti oz. odbiti stran s svojo palico.

Oprema hokejistov

Najpomembnejši del zaščite pa je hokejska čelada. Obstajata dve vrsti čelad. Čelade za igralce, ter čelade za vratarje. Predvsem vratarske čelade so res nekaj posebnega. Ker je vratar najbolj "oblegani" igralec na ledu in seveda tudi najbolj nastreljani, mora njegova čelada nuditi zelo dobro zaščitno celotnemu zgornjemu delu telesa, predvsem glavi. Čelada mora ščititi glavo spredaj, zadaj, ter tudi obraz. Obstajata dve vrsti vratarskih čela😛 maska(mask), ter kletka(cage), ki pa jo vratarji vse redkeje uporabljajo. Za zaščito vratu večina vratarjev uporablja tudi poseben ščitnik za vrat pripet na čelado.

Jaromir Jagr s svojo značilno čelado

Dominik Hašek s svojo "kletko"

Martin Brodeur z "masko"

Pri vratarjih pa lahko opazimo še en prav poseben del opreme. Ogromni ščitniki na nogah. Nožni ščitniki oz."Banšine". V prvi vrsti ščitijo vratarja pred hudimi poškodbami nog, ter trebuha. Ker so nekateri igralci sposobni ustreliti pak proti golu z več kot 200 km/h, so "banšine" zelo hvalevreden del opreme. Z njihovo pomočjo vratar lažje brani nizke strele ter "odbitke"(pak, ki se odbije od vratarja). Zelo agilni vratarji lahko z njihovo pomočjo obranijo tudi "skoraj nemogoče"

Najboljši vratar vseh časov, Vladislav Tretiak z svojimi "banšinami"

Zdeno Chara, 206 cm visoki in 117 kg težki slovaški branilec ima namočnejši strel na svetu. Njegov trenutni rekord znaša 108,8 mph (175,097 km/h)

Med nujno opremo vsakega hokejista sodi tudi hokejski dres. Nekateri so si pridobili že prav kultni status.

Anže Kopitar v dresu Slovenske reprezentance, ter v dresu kluba Los Angeles Kings

Še zadnji del "opreme" hokejistov: plošček oz. pak.
Tisti črni, okrogli, ploščati kos vulkanizirane gume, katerega igralci na vse pretege poskušajo spraviti v nasprotnikov gol, vratarji pa ga najraje vidijo čim dlje stran od sebe.

Paki

Torej; kaj je hokej na ledu? To je igra dveh moštev katerih igralci poskušajo s pomočjo palic spraviti pak čim večkrat v nasprotnikov gol. Pri tem morajo seveda upoštevati določena pravila, katerim pa se bomo podrobneje posvetili v naslednjem članku. Zelo osnovna razlaga ampak za začetek bo kar v redu.