Harc helyett tárgyalást! Magyarország és Görögország útban az Asteria felé

Day 3,518, 11:25 Published in Hungary Hungary by aimeisan

A politikai helyzetet nem kell senkinek bemutatni. Kis leegyszerűsítéssel azt mondhatjuk, az országok három csoportra oszthatók: Az Asteria szuperszövetség tagjaira, az Asteriával szövetségesi (MPP) viszonyban álló proAsteria országok szerteágazó rendszerére, és a proAsteria kliensrendszeren kívüli országokra, amelyek általában az előbbiek prédájául szolgálnak. Az Asteria felé a szövetségesei a hűségükkel adóznak, cserébe az Asteria védelmet és kegyeket biztosít. Romániának nem kell MPP javaslatokat beadnia, a szövetségesei a hűségük bizonyításaképp előre beadják azokat, és lassan már az ellenségeivel sem kell harcolnia; a szövetségesei ugyancsak a hűségük bizonyításaképp eltörlik helyette azokat.


Vazallusállamok követei ajándékokat visznek a perzsa királynak, Tachara palota, Perszepolisz, Kr.e. 486.


Hol van Magyarország ebben a rendszerben?

Magyarország a román háborút követő első időszakban az Asteriától nem teljesen függetlenül (NAP), de szövetségesi viszonyait tekintve azzal ellenséges országként létezett. Szemit gyakran vádolták "visszarendeződéssel", de valójában az év első három hónapjában semmi ilyen nem történt. Aztán áprilisban a Pacifica megtámadta a Szindikátust, és a hivatalba lépő új kormány új külpolitikába kezdett, amelynek a legkézzelfoghatóbb következményekkel járó célkitűzése az lett, hogy Magyarország szövetségesi viszonyait az USA által képviselt irányvonalhoz igazítsa. Ennek eredményeként a görögön, argentinon és brazilon kívül minden anti-Asteria MPP-t elhagytunk (utoljára múlt hónapban az olaszt és az egyiptomit), és Asteria MPP kötési kísérletekre is sor került. A kormány a NAP meghosszabításának feltételeként szerb MPP-t kért, majd kínai MPP megkötésével próbálkozott, az Asteria mindkettőt megtagadta, így az, hogy jelenleg nincs Asteria MPP-nk, kizárólag az Asterián múlik.

Semleges-e az USA külpolitikája?

Röviden: Nem. Azért, mert ha egy országnak vannak Asteria MPP-i, csak a proAsteria kliensrendszeren kívül álló országokat tudja megtámadni. Jelen pillanatban (Asteria MPP-k nélkül) Magyarország MPP kiütés nélkül megtámadhatná Macedóniát, amivel egy olyan hadszínteret hozna létre, ahol a Pacifica és az Asteria ellentétes oldalon állnak (a román háború álma)! Asteria MPP-kkel viszont csak olyan országokat tudna megtámadni, mint Ukrajna és Törökország, amely hadszíntereken a Pacifica és az Asteria ugyanazon az oldalon állnak néhány gyenge országgal szemben.

Mit jelent akkor az USA görög és argentin MPP-je? Hogyan kell értelmezni, hogy bizonyos anti-Asteria országokat támogatunk, mások ellen pedig harcolunk?

Ezt az ellentmondást egy olyan magyarázat oldja fel, amely az anti-Asteria országokon belül "jókat" és "rosszakat" különböztet meg.





Más szóval az USA görög és argentin MPP-je nem a semlegességhez szükséges ellensúlyt, a mérleg másik nyelvét jelentik, hanem pusztán egy olyan törekvést, amely arra irányul, hogy ezt a két országot beemeljék a proAsteria kliensrendszer kivételezett és védelmet élvező országai közé, míg a többi "mehet a levesbe".

Görögország egyelőre elindulni látszik ezen az úton, miután sorban szünteti meg korábbi szövetségesei MPP-it (török, ciprusi) a Pacificához való közeledés jegyében. Kérdés mi lesz Argentína hozzáállása, mivel ez a koncepció élesen ellentmond az Andes alapgondolatának, amely Dél-Amerikát egymással szolidaritást vállaló szabad országok közösségeként, és nem külső hatalmakhoz fűződő viszonyuktól függően kivételezett vagy éppen eltörölt országok halmazaként képzeli el.



A Maratoni csata, Kr.e. 490.


A kialakult helyzethez, az e-világ korlátlan unipolarizálódásához a játék mechanizmusának egyenlőtlenségeket felerősítő hibáin kívül valószínűleg az a megközelítés is hozzájárult, amely a döntéshozatalnál csak belső, ingame szempontokat vesz figyelembe. Az ingame szempontok alapján minden országnak előnyösebb az erősebb szövetséghez tartozni, így ha egy szövetség jóval erősebbé válik a többinél, az egypólusúvá válás folyamatát már nagyon nehéz visszafordítani. Az Andes az ingame viszonyokkal outgame, RL-ből származó eszméket állít szembe, illetve azokkal határozza meg önmagát (a Latin-Amerikai országok kulturális közössége és antikolonializmus), és ezzel még az Asteria egységét is megkérdőjelezi (az Andes logikája szerint elvileg Perunak is csatlakoznia kellene az Andeshez). Ha elképzelhető még elmozdulás a játék jelen állapotából, azt csak az Andeshez hasonló, ingame értelmezhető érdekeken túlmutató kezdeményezések tudják elérni.