Ha hülyére keresném magam se...

Day 1,014, 16:32 Published in Hungary Hungary by K1tt4

A címet ma a mibbiten olvastam. Arról volt szó, hogy ellenséges országban szabad-e (nyereséges) céget alapítani, és így az ellenségnek munkát adni.
Sőt, már olyat is olvastam (akkor éppen egy GM-től), hogy alapítsunk sok céget egy ellenséges országban, hogy lenyomjuk az árakat, és tönkretegyük a gazdaságot.
Az ilyen gazdasági támadásokról úgy általában szeretnék írni.

A cikk elég hosszú lesz, aki nem szeret sokat olvasni, annak összefoglalom röviden: nem megy. Sőt: lol.

Munka az ellenségnek

Amikor éhbérért dolgoztatod az ellent, eszedbe juthat, hogy jobb lenne őket hagyni éhen dögleni. De a helyzet az, hogy nem rajtad múlik, hogy éhen döglenek-e. Ha nem alapítasz céget egy olyan országban, ahol baromi olcsón dolgoznak a népek, akkor majd én fogok. Vagy más. Ez csak idő kérdése.
Ezzel szemben, ha te alapítottad volna meg a céget, olcsón tudtál volna termelni, és lanázhattál, meg ginázhattál volna egy csomót, és e-Magyarországnak lenne most egy nálad sokkal erősebb aktív polgára.
Ez butaság.

Sok céggel hazavágni a gazdaságot

Kimehetnénk ezren semmi pénzért dolgozni egy ellenséges országba, és adhatnánk fosért az árukat. Ezzel biztos jól kitolnánk az ottani cégekkel. Csakhogy közben mi dolgoznánk éhbérért, és szépen ellátnánk olcsó áruval az ellenséget. Ne legyünk naivak: az igazán jelentős, aktív játékosok eljönnének Mo.-ra dolgozni (ahol a bérek közben erősen megnőnének, mert mi nem vagyunk itt).
Azt is lehet tudni, hogy sokan árulnának veszteséggel is (ezt támadás nélkül is megteszik mind az ellenségeink, mind a barátaink. Meg mi is).
A magyar árak meg közben elszállnának a munkaerőhiány miatt, Nem tudnánk megvenni a napi kaját sem.
Az ellenségeinknek pedig magas fizetésből kellene megvenniük az olcsó árukat. Jól kitolnánk velünk.

Esküszöm, a gazdasági minisztérium szobájában olvastam ezt az ötletet. Az akkori GM benne is lett volna. lol.

Monetary támadások

Ezt nehezebb elmagyarázni, de higgyétek el, hogy ez is lol. A ráncosabb arcú erepesek emlékezhetnek rá, hogy a monetaryhoz kifejezetten értő játékosok is megbuktak ezen.
Pl. a HUF-GOLD árfolyamot a teljes magyar lakosság állítja be, a sok ezerszer 10-20 goldjával. Plusz az a néhány száz külföldi, aki ad-vesz HUF-ot - ők is leginkább goldon keresztül váltanak.
Ha az állam nem is avatkozik be - induljunk ki ebből - akkor is egy olyan egyensúlyt kellene megbontani, amit több tízezer ember állított be magának. 1-2% változásra már sokan ráugranak, de 8-10% változás már átalakítaná a lakosság szokásait (mikor vesz, vagy ad el goldot, azaz, mennyit költ fegyverre, és mennyit lanára - hogy a végletekig leegyszerűsítsem a dolgot).
Több százezer forint kellene ahhoz, hogy a HUF-GOLD árfolyamot hosszútávon, jelentősen befolyásolni lehessen. És az a több százezer eltűnne, az árfolyam meg előbb-utóbb visszaállna a természetes szintjére.
Ennél kevesebb pénz meg csak simán eltűnne anélkül, hogy egyáltalán komoly nemzetgazdasági kárt tudna okozni. Pillanatnyi zavart persze elő lehet idézni, de ez olyan sokba kerül az okozott kárhoz képest, hogy ellenségeink biztosan meg is köszönnék.
e-Magyarország persze egy erős gazdaság, kisebb országok gazdaságának könnyebb ártani. De soha nem tudsz annyit ártani, amennyibe kerül.

És fordítva: nem szabad túl érzékenyen reagálni a monetary támadásokra. Hagyni kell, hogy a támadó tolja bele a pénzt, és a piaci automatizmusok dolgozzanak ellene. Csak akkor szabad beleavatkozni, mikor az automatizmusok már gyengülnek, és a szereplők kezdik elveszteni a bizalmukat. De akkor is csak óvatosan.
A végeredmény úgyis az lesz, hogy a támadó itt hagyja nekünk a vagyonát.

A MEGOLDÁS

Ha haza akarod vágni egy erep ország gazdaságát, vedd el a high régióit.
Ehhez pedig az kell, hogy mindenki annyi erep pénzt keressen, amennyit csak tud, és el is költse - ha lehet. értelmesen.
Tök mindegy, hogy hol, vagy hogyan. Az aktív játékosok fontosabbak az inaktívaknál. Szóval, ha csak az inaktívak pénzét tudod elszedni - már jó. Ha ezek ráadásul ellenséges országban akárhánykattolnak, akkor egyenesen kötelesség.